Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kampánie: Vína výjimečná chutí i původem

  8:45aktualizováno  8:45
Jihoitalská Kampánie je krajem mnoha úchvatných přírodních krás a památek. Komu by nevyhovovalo 460 kilometrů mořského pobřeží s ostrovy Capri a Ischia, může zamířit do vnitrozemí, kam zasahují Apeniny a dávají krajině příjemný kopcovitý ráz. Tady se rodí nejlepší místí vína.

Právě v těchto místech se na vulkanických půdách rodí nejlepší vína celého regionu, červené Taurasi, bílé Fiano di Avellino a Greco di Tufo. Vína jsou to zajímavá nejen svými chuťovými vlastnostmi, ale také původem.

Pocházejí totiž z takzvaných archeologických odrůd, které stály u prapočátků historie evropského vinařství. Jejich pravlastí bylo staré Řecko (odrůda Greco to má zakódováno přímo ve jméně) a potvrzení o jejich dávném využívání najdeme mimo jiné v četných dochovaných dokladech o životě v legendárních Pompejích.

I tomu, kdo vnímá památky starověku jen jako nic neříkající hromadu kamení, se v Pompejích nutně musí zachvět srdce. Vtomto městě, zaživa pohřbeném roku 79 pod několikametrovou vrstvou popela, vládne dodnes svíravá a zároveň nesmírně působivá atmosféra místa, kde život neskončil přirozenou cestou, ale odkud byl náhle a nepochopitelně vyrván.

Vše je na svém místě: lázně, obchody, taverny, divadlo, vykřičené domy i přechody pro chodce na ulicích. Jen lidé zmizeli. Od rozdělané práce, od nedopitého vína.

Kousek někdejšího života se do Pompejí přece jen vrátil. Vroce 1996 byl na původních vinicích zahájen ojedinělý experiment, při němž spojili své síly vědci mnoha různých oborů z celého světa. Jeho cílem je získat víno právě takové, jaké pili naši předkové před dvěma tisíci let. Ve hře je původní genetický materiál, historický způsob ošetřování vinic i výroby vína.

Zájem o tuto raritu je mezi vinařskými nadšenci veliký - když se dražila první sklizeň z roku 2001, cena za karton se šesti lahvemi dosáhla 940 dolarů.

Přesto si nebudeme nikdy zcela jisti, jak tehdejší víno opravdu chutnalo, i když si můžeme z dochovaných fresek a záznamů o mnohých věcech obrázek udělat. Víno se zásadně ředilo vodou, nikdy se nepilo samotné - tento způsob konzumace byl považován za barbarský (používali ho Galové v dnešní Francii…).

Je však pravda, že tehdejší víno bylo těžší a hutnější než dnes. Na jeden díl vína připadly obvykle dva až tři díly vody, přičemž se k ředění mnohdy používala i voda mořská.

Přesto lidé vyhledávali spíše sladkou chuť, o čemž svědčí často používané doslazování vína medem. To se týkalo hlavně laciných vín, jež bývala dokonce rozdávána zdarma při nejrůznějších příležitostech - předvolebních shromážděních či "sponzorských" akcích, doprovázejících gladiátorské zápasy.

Není pak divu, že pompejská aréna zažila v roce 59 při klání se sousední Nucerií takovou rvačku fanoušků, že byla následně na deset let uzavřena. Ještě že dnes žijeme v mnohem civilizovanější době.

Na jedné z dochovaných pompejských fresek doprovází smutnou postavu mladíka tento text: "Jsi tak chladná, Bytis, snad zrozená z ledu, když tě poslední noci ani Greco nerozehřálo." Pro odrůdu Greco je to důkaz o dávné existenci, pro nás příklad toho, jak člověk hledá chybu vždycky jinde, než by měl. Ani v tom jsme se za dva tisíce let nezměnili.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz