Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kampánie: Vína výjimečná chutí i původem

  8:45aktualizováno  8:45
Jihoitalská Kampánie je krajem mnoha úchvatných přírodních krás a památek. Komu by nevyhovovalo 460 kilometrů mořského pobřeží s ostrovy Capri a Ischia, může zamířit do vnitrozemí, kam zasahují Apeniny a dávají krajině příjemný kopcovitý ráz. Tady se rodí nejlepší místí vína.

Právě v těchto místech se na vulkanických půdách rodí nejlepší vína celého regionu, červené Taurasi, bílé Fiano di Avellino a Greco di Tufo. Vína jsou to zajímavá nejen svými chuťovými vlastnostmi, ale také původem.

Pocházejí totiž z takzvaných archeologických odrůd, které stály u prapočátků historie evropského vinařství. Jejich pravlastí bylo staré Řecko (odrůda Greco to má zakódováno přímo ve jméně) a potvrzení o jejich dávném využívání najdeme mimo jiné v četných dochovaných dokladech o životě v legendárních Pompejích.

I tomu, kdo vnímá památky starověku jen jako nic neříkající hromadu kamení, se v Pompejích nutně musí zachvět srdce. Vtomto městě, zaživa pohřbeném roku 79 pod několikametrovou vrstvou popela, vládne dodnes svíravá a zároveň nesmírně působivá atmosféra místa, kde život neskončil přirozenou cestou, ale odkud byl náhle a nepochopitelně vyrván.

Vše je na svém místě: lázně, obchody, taverny, divadlo, vykřičené domy i přechody pro chodce na ulicích. Jen lidé zmizeli. Od rozdělané práce, od nedopitého vína.

Kousek někdejšího života se do Pompejí přece jen vrátil. Vroce 1996 byl na původních vinicích zahájen ojedinělý experiment, při němž spojili své síly vědci mnoha různých oborů z celého světa. Jeho cílem je získat víno právě takové, jaké pili naši předkové před dvěma tisíci let. Ve hře je původní genetický materiál, historický způsob ošetřování vinic i výroby vína.

Zájem o tuto raritu je mezi vinařskými nadšenci veliký - když se dražila první sklizeň z roku 2001, cena za karton se šesti lahvemi dosáhla 940 dolarů.

Přesto si nebudeme nikdy zcela jisti, jak tehdejší víno opravdu chutnalo, i když si můžeme z dochovaných fresek a záznamů o mnohých věcech obrázek udělat. Víno se zásadně ředilo vodou, nikdy se nepilo samotné - tento způsob konzumace byl považován za barbarský (používali ho Galové v dnešní Francii…).

Je však pravda, že tehdejší víno bylo těžší a hutnější než dnes. Na jeden díl vína připadly obvykle dva až tři díly vody, přičemž se k ředění mnohdy používala i voda mořská.

Přesto lidé vyhledávali spíše sladkou chuť, o čemž svědčí často používané doslazování vína medem. To se týkalo hlavně laciných vín, jež bývala dokonce rozdávána zdarma při nejrůznějších příležitostech - předvolebních shromážděních či "sponzorských" akcích, doprovázejících gladiátorské zápasy.

Není pak divu, že pompejská aréna zažila v roce 59 při klání se sousední Nucerií takovou rvačku fanoušků, že byla následně na deset let uzavřena. Ještě že dnes žijeme v mnohem civilizovanější době.

Na jedné z dochovaných pompejských fresek doprovází smutnou postavu mladíka tento text: "Jsi tak chladná, Bytis, snad zrozená z ledu, když tě poslední noci ani Greco nerozehřálo." Pro odrůdu Greco je to důkaz o dávné existenci, pro nás příklad toho, jak člověk hledá chybu vždycky jinde, než by měl. Ani v tom jsme se za dva tisíce let nezměnili.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Najdete na iDNES.cz