Saúdská Arábie přeruší letecké spojení s Torontem, vadí jí politika Kanady

  13:50aktualizováno  13:50
Letecké spojení, které provozovaly aerolinky Saudia, se od příštího týdne přeruší. Saúdská Arábie tak reaguje na postup Kanady v probíhajícím sporu mezi oběma zeměmi, který vyvolalo zatčení občanských aktivistů. Saúdské ministerstvo zahraničí už v neděli prohlásilo, že zmrazí veškerý nový vzájemný obchod a investice mezi oběma zeměmi.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. (30. května 2017) | foto: AP

Národní letecký dopravce Saúdského království, společnost Saudia, od příštího pondělí ruší veškeré své lety do a z kanadského města Toronto. Společnost to v pondělí večer oznámila na svém účtu na sociální síti Twitter. Rozhodnutí aerolinek vyvolalo obavy u saúdských občanů, kteří tráví v Kanadě dovolenou, a u amerických muslimů, kteří se chystali podniknout tradiční pouť do Mekky.

Saúdové vyhostili kanadského velvyslance

Krokem národního saúdského dopravce pokračuje roztržka mezi oběma zeměmi, kterou vyvolalo zatčení prominentních občanských aktivistů v Saúdské Arábii. Kanada na tyto kroky reagovala ostrou kritikou.

03.srpna 2018 v 16:10, příspěvek archivován: 07.srpna 2018 v 13:24

Canada is gravely concerned about additional arrests of civil society and women’s rights activists in #SaudiArabia, including Samar Badawi. We urge the Saudi authorities to immediately release them and all other peaceful #humanrights activists.

„Kanada je vážně znepokojena zatčením občanských aktivistů a bojovníků za práva žen v Saúdské Arábii, včetně Samar Badawiové. Žádáme saúdské úřady o jejich okamžité propuštění,“ uvedlo minulý týden kanadské ministerstvo zahraničí. Samar Badawiová je aktivistka s americkým a saúdským občanstvím, která bojuje za lidská práva a proti pravidlům tradiční patriarchální saúdské společnosti.

Saúdská diplomacie označila tento postoj za „zcela nepravdivý“ a použití fráze „okamžité propuštění“ považuje za „nešťastné, trestuhodné a nepřijatelné ve vztazích mezi zeměmi“. Na kanadský postup reagovala také zmražením veškerých nových obchodních transakcí a investic mezi Saúdskou Arábií a Kanadou.

06.srpna 2018 v 00:59, příspěvek archivován: 07.srpna 2018 v 13:23

#Statement | Using the phrase (immediately release) in the Canadian statement is very unfortunate, reprehensible, and unacceptable in relations between States.

Saúdové reagovali na údajné vměšování do svých vnitřních záležitostí také vyhoštěním kanadského velvyslance, kterého prohlásili v zemi za „personu non-grata“. Země také povolala svého ambasadora z Ottawy zpátky do vlasti.

Kanaďané vyjádřili nad postupem arabské země znepokojení, ale zatím ve sporu nehodlají ustupovat. „Kanada bude vždycky podporovat ochranu lidských práv, včetně práv žen a svobodu vyjadřování na celém světě,“ citovala prohlášení kanadské ministryně zahraničí BBC.

Minulé úterý publikoval Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zprávu o tom, že v Saúdské Arábii bylo od 15. května letošního roku zatčeno minimálně 15 bojovníků za lidská práva a aktivistů za práva žen, kteří patřili ke kritikům tamního režimu.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Na čerpacích stanicích zemí EU začíná platit jednotné značení paliv

Nové značení paliv na benzinkách

V Evropské unii včetně Česka začíná dnes platit jednotné značení motorových paliv. Symboly budou na stojanech a...

Společnost Sears končí, americký maloobchodní řetězec vyhlásil bankrot

Červenec 2017, lidé míří do obchodu Sears, jenž plánuje uzavření.

Americká maloobchodní společnost Sears Holdings vyhlásila bankrot. Firma, která na trhu v USA funguje už více než sto...Najdete na iDNES.cz