'Kapitáni průmyslu' ve vězení nekončí

  • 13
Bývali nazýváni kapitány českého průmyslu. Dnes se pro ně nejvíce vžilo označení tunelář. Poté, co někdejší premiér Miloš Zeman před pěti lety přebral moc, dlouho sliboval "všem těm pánům Stehlíkům, Junkům, Soudkům a dalším" velmi tvrdé zacházení. Jenže výsledek akce Čisté ruce se minimálně v případě českých průmyslníků zcela minul účinkem. A firmy? Ty vesměs zachraňoval stát.

Jen jeden jediný soud zatím rozhodoval o vině či nevině majitele velkého podniku. A z ročního souboje se státním zástupcem vyšel vítězně tým právníků někdejšího majitele Škody Plzeň Lubomíra Soudka.

Státní zástupce se sice odvolal, ale rozsudek může hodně pomoci i dalším stíhaným - zejména někdejšímu lodivodovi pražského ČKD Jiřímu Marouškovi, který čelí v části obžaloby podobnému nařčení jako osvobozený Soudek.

Nejasný je i osud již šest let se vlekoucího případu bývalého šéfa Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka. Kauza, vrácená soudem k došetření, se může dostat do jednacích lavic nejdříve v polovině roku a Stehlík bude sázet na ekonomický posudek znalce Vladimíra Smejkala. Ten se už osvědčil: jeho posudek byl klíčovým důkazem, díky němuž soudce neposlal do vězení Lubomíra Soudka.

Soudkovo osvobození: šance pro ostatní
Marouškův a částečně i Stehlíkův případ totiž mají se Soudkovou kauzou hodně podobného. Jeho obhájci - zjednodušeně řečeno - před dvěma měsíci dokázali přesvědčit soudce, že půjčování a nevracení obrovských částek z privatizované Škody do soukromého podniku nelze vnímat jako trestný čin, protože mělo jít o provázanou skupinu firem.

V tuzemsku sice neexistuje precedentní právo, ale jeden z právníků, kteří pracují pro klienty obviněné z ekonomické kriminality, sdělil, že Soudkův osvobozující rozsudek dává dalším lidem velkou šanci na vítězství.

Menší ryby
Pro celkový výčet je nutné dodat ještě dva případy. Již před třemi lety odložila policie případ někdejšího majitele královopolské strojírny Zdeňka Pánka. Jediná z kauz spojených s manažerskou privatizací, v níž je podána obžaloba, se tak dnes týká Vítkovic.

U soudu se bude z nevýhodného prodeje tenisových kurtů zpovídat bývalý člen představenstva Vladimír Malarz. Jeho šéf Václav Pastrňák však téměř jistě vyvázne bez poskvrnky.

Trestní oznámení, která se mohla vztáhnout i k jeho osobě, policie postupně odkládá. V době jeho vlády a za vedení jeho předchůdců se přitom z firmy ztratilo čtvrt miliardy korun, které skončily na účtech lichtenštejnské firmy Nalko ekonoma Herberta Batlinera, spojeného i s dalšími finančními skandály v Evropě. Policii se však nepodařilo trestný čin prokázat.

Maroušek: zcela v ústraní
Bývalý šéf a spolumajitel strojíren ČKD Jiří Maroušek je jediným z obviněných kapitánů průmyslu, kteří se zcela vyhýbají médiím. Dál řídí svou manažerskou firmu Inpro, která v druhé polovině 90. let vlastnila až 51 procent strojíren.

Obviněn byl spolu se svými kolegy před více než dvěma lety z rozsáhlých machinací a fingování obchodů mezi ČKD a jeho Inprem. Případ dosud nemůže policie uzavřít, protože v jednom z případů žádá o pomoc britské kolegy. Ti mají prověřit roli zahraničních poradců ČKD, s jejichž pomocí Inpro vydělalo na úkor státu na akciích strojíren 276 milionů korun.

"Dal jsem policii termín do konce února, aby provedla zásadní kroky, které povedou k dokončení případu," uvedl státní zástupce, který případ dozoruje. Kdy padne obžaloba, však prozradit nechtěl. Šéfové ČKD jsou kromě transakcí s akciemi viněni i z rozsáhlých podvodů, při nichž jejich firma Inpro účtovala u firem ČKD vysoké provize za fiktivní služby.

Stehlík čeká a čeká
Rekordních šest let se policie a státní zástupci zajímají o éru panování Vladimíra Stehlíka a jeho syna Marka nad kladenskou Poldovkou.

Trestní stíhání za stamilionové škody začalo v létě 1996, o čtyři roky později byla podána obžaloba, ale soud ji vrátil k došetření. To trvá dosud. Policie viní Stehlíkovy z toho, že za své zaměstnance neplatili zdravotní pojištění a státu neodvedli daň z příjmu - celkem za 24 milionů.

Stehlíkovi podle závěrů policie dále uzavřeli jménem vlastní manažerské firmy Bohemia Art s Poldi nevýhodné smlouvy, kvůli nimž vznikly hutím dluhy za 911 milionů korun, zatímco Bohemia Art si o 67 milionů přilepšila. Třetí stíhanou záležitostí je založení Poldi Steel, do níž neoprávněně vložili majetek firem Poldi, a vyrobili jim tak další škodu za více než 113 milionů.

"Čekáme, že nový návrh na podání obžaloby ve věci Poldi předáme státnímu zástupci v polovině příštího roku," řekl nedávno Pavel Jiříček z policejního prezidia.

Případ se protahuje hlavně kvůli obviněnému synovi Vladimíra Stehlíka Markovi, který se odvolává na zdravotní problémy. Vzhledem k tomu, že je mu už asi rok špatně, nemůže si prostudovat trestní spis. Policie tak nemůže vyšetřování uzavřít a podat návrh na obžalobu státnímu zástupci. Ten nyní nařídil, aby byl Stehlíkův zdravotní stav posouzen znaleckým ústavem.

Firmy své šéfy přežily jen za silné pomoci státu
Co se vlastně stalo s firmami po nuceném odchodu jejich bývalých bossů? ČKD bylo "po Marouškovi" v bankrotové situaci. Jeho největší část, ČKD-dopravní systémy, skutečně v konkurzu skončila a od správce ji koupil německý strojírenský gigant Siemens. Ten však dříve světoznámou značku vůbec nepoužívá. Zbytek firmy prošel soudním vyrovnáním, s nímž mu sedmi miliardami pomohl stát - který nyní jako hlavní vlastník hledá další kupce.

Také plzeňskou Škodu zachránil stát - odpouští jí třímiliardové dluhy a právě v pátek ji definitivně prodal investiční společnosti Appian, vlastníku Mostecké uhelné. A kladenské hutě? Po Stehlíkově odchodu zkrachovaly.

Z rozsáhlého areálu v Kladně se podařilo zachovat jen několik málo provozů, které využívají německý Scholz a Třinecké železárny. Na rozdíl od Vítkovic a Nové huti však Poldovka už není schopna fungovat jako kompletní ocelárna.

Stehlík? Celkem fajn chlap, ale snílek, říkají jeho sousedé z Bilichova 

Je to snílek, ale jinak docela sympatický starší chlapík. Tak vidí Vladimíra Stehlíka, někdejšího majitele kladenských hutí, lidé ve středočeské vesnici Bilichov. V místech, kde žili jeho prarodiče, koupil před více než rokem dva domy a chtěl se stát statkářem.

Jenže to nějak nevyšlo. "Ze začátku měl několik koní, kozy a nějaká další zvířata. Ale staral se o to několik měsíců, lidi, co pro něj dělali, odešli a nakonec ta zvířata rozdal po vsi. Jsou pořád jeho a místní je mají v užívání," říká starosta Bilichova Josef Kučera.

Nevydařily se ani plány na rozsáhlou rekonstrukci místní hospody a obchodu, které jsou v jednom ze dvou domů, jež architekt Stehlík v Bilichově koupil.
"Pustil se do toho, začal s opravami, ale nedodělal to," říká prodavačka v jediné bilichovské prodejně smíšeného zboží.

Podobně dopadla i druhá chalupa. Plány na její rozšíření a stavbu statečku jsou zatím také jen Stehlíkovou snovou vizí. Ještě loni na jaře, když na jeho domech pracovali ukrajinští zedníci, přitom nechal na vlastní náklady opravit terasu u místního hřiště.

Občas zajde i do hostince a nakoupit do konzumu. "Párkrát se rozpovídal. Je to milý člověk, řekl bych dobrák. Většinou toho moc neřekne, ale když se jednou za čas rozpovídá, najednou má strašně moc plánů. Já jim moc nerozumím, ale určitě by na ně potřeboval několik životů. Ale co se týká rodiny, tam to asi není úplně všechno richtig. Jeden syn, myslím ten Marko, sem za ním vůbec nejezdí. Prý je nemocný, ale myslím, že se mezi nimi něco stalo," říká jeden z mužů na bilichovské návsi.

Stehlík tráví v Bilichově zhruba polovinu roku. "Byl tu celé léto a naposled minulý týden. Teď ho tady nenajdete, říkal, že bude tento týden v nemocnici na vyšetření vředů," říká starosta Kučera.

Obě stavení skutečně zejí prázdnotou. Když není v Bilichově, je Stehlík podle mínění místních zřejmě u druhého syna. Tomu napovídá i fakt, že před více než rokem prodal svou vilu v pražských Hodkovičkách. Muž, který kdysi oslňoval miliardovými projekty, to udělal podle vlastních slov v novinách proto, že mu došly peníze.

Lidé z Bilichova si myslí, že ani prodej vily ho nezachránil a nyní opět asi nemá peněz nazbyt. "S přestavbou chalup tady přestal asi taky proto, že na to teď  nemá," shrnuje starosta Kučera.