Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kaplanová dostala za úvěrové podvody 5 let

  13:09aktualizováno  17:10
Za úvěrové podvody v Komerční bance půjde Jiřina Kaplanová na pět let do vězení. Soud ji shledal vinnou z poskytování nezajištěných úvěrů firmám Františka Chvalovského. Podle soudu se provinili i čtyři její podřízení z banky.

Úvěrové podvody se odehrávaly v letech 1998 až 1999. Někdejší šéfka odboru financování obchodů Jiřina Kaplanová a další úředníci věděli, že firmy nemají na to, aby úvěry splácely, přesto jim finance poskytli. Navíc se dopouštěli i falšování podkladů.

Komerční bance tak vznikla škoda 1,3 miliardy korun. Soud se ale přiklonil ke spodní hranici trestu. Obžalovaným hrozilo až dvanáct let.

Soud kromě Kaplanové uznal vinnými také Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara. U nich ale od potrestání upustil.

Všichni bankovní úředníci vinu odmítají s tím, že vždy plnili pokyny a rozhodnutí vedení banky. Podle nich by na lavici obžalovaných měli sedět tehdejší nejvyšší představitelé banky, se kterými údajně Chvalovský jednal. Bývalé vedení Komerční banky ale obviněno nebylo.

Podle soudu se ale nižší úředníci dopustili trestné činnosti spolu s Chvalovským a s dalšími lidmi z banky, mimo jiné i s tehdejšími členy představenstva a vrcholným managementem KB.

Soud jmenoval například někdejšího generálního ředitele KB Jana Kollerta a Vladímira Šulce. Soud je ale nemohl potrestat, protože nefigurovali v obžalobě. Státní zástupce ČTK řekl, že policie proto bude tehdejší vedení banky vyšetřovat.

Chvalovský je ve stejném, ale odděleně vyšetřovaném případu také stíhán za úvěrový podvod. Jím ovládané firmy získaly úvěry na obchody se zahraničními partnery, podle obžaloby ale peníze ve skutečnosti často použily na zcela jiné účely, například na umořování předešlých dluhů.

Kaplanovou a další úředníky státní zástupce před časem obžaloval také kvůli osmimiliardovým ztrátám KB při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Najdete na iDNES.cz