Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kaplanová dostala za úvěrové podvody 5 let

  13:09aktualizováno  17:10
Za úvěrové podvody v Komerční bance půjde Jiřina Kaplanová na pět let do vězení. Soud ji shledal vinnou z poskytování nezajištěných úvěrů firmám Františka Chvalovského. Podle soudu se provinili i čtyři její podřízení z banky.

Úvěrové podvody se odehrávaly v letech 1998 až 1999. Někdejší šéfka odboru financování obchodů Jiřina Kaplanová a další úředníci věděli, že firmy nemají na to, aby úvěry splácely, přesto jim finance poskytli. Navíc se dopouštěli i falšování podkladů.

Komerční bance tak vznikla škoda 1,3 miliardy korun. Soud se ale přiklonil ke spodní hranici trestu. Obžalovaným hrozilo až dvanáct let.

Soud kromě Kaplanové uznal vinnými také Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara. U nich ale od potrestání upustil.

Všichni bankovní úředníci vinu odmítají s tím, že vždy plnili pokyny a rozhodnutí vedení banky. Podle nich by na lavici obžalovaných měli sedět tehdejší nejvyšší představitelé banky, se kterými údajně Chvalovský jednal. Bývalé vedení Komerční banky ale obviněno nebylo.

Podle soudu se ale nižší úředníci dopustili trestné činnosti spolu s Chvalovským a s dalšími lidmi z banky, mimo jiné i s tehdejšími členy představenstva a vrcholným managementem KB.

Soud jmenoval například někdejšího generálního ředitele KB Jana Kollerta a Vladímira Šulce. Soud je ale nemohl potrestat, protože nefigurovali v obžalobě. Státní zástupce ČTK řekl, že policie proto bude tehdejší vedení banky vyšetřovat.

Chvalovský je ve stejném, ale odděleně vyšetřovaném případu také stíhán za úvěrový podvod. Jím ovládané firmy získaly úvěry na obchody se zahraničními partnery, podle obžaloby ale peníze ve skutečnosti často použily na zcela jiné účely, například na umořování předešlých dluhů.

Kaplanovou a další úředníky státní zástupce před časem obžaloval také kvůli osmimiliardovým ztrátám KB při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Najdete na iDNES.cz