Kapsch požaduje zneplatnění smlouvy o mýtném systému s CzechTollem

  13:15aktualizováno  13:15
Stávající provozovatel mýtného systému, společnost Kapsch, podala návrh na zneplatnění nedávno podepsané smlouvy na provoz mýtného systému s konkurenčním konsorciem CzechToll a SkyToll. Podle firmy ji ministr dopravy Dan Ťok podepsal protiprávně. Celá kauza pak může ukazovat na ohrožení právní jistoty v ČR.

Šéf společnosti Kapsch v Česku Karel Feix. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Smlouvu na další provoz mýtného systému po roce 2019 podepsal ministr dopravy Dan Ťok minulý čtvrtek krátce po vydání nepravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten sice uvedl, že ministerstvo v miliardovém tendru zákon neporušilo, oznámil ale, že ponechává v platnosti předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo smlouvu uzavřít. 

Podle právního názoru ministerstva však toto opatření zaniklo tím, že se dopravní resort vzdal svého práva na podání opravného prostředku proti prvoinstančnímu rozhodnutí ÚOHS.

„My tvrdíme, že předběžné opatření zůstalo v platnosti až do doby rozhodnutí o našich námitkách,“ uvedl generální ředitel českého Kapsche Karel Feix. Antimonopolní úřad už oznámil, že o návrhu Kapsche rozhodne během dvou měsíců. Feix věří, že firmě dá úřad za pravdu, v opačném případě by šlo o zásah do zákonných práv účastníka správního řízení.

„Tím že se ministerstvo dopravy vzdalo svého práva na podání rozkladu nedochází k ukončení celého spojeného správního řízení. To je náš názor. A tvrzení ministerstva dopravy, které využilo tohoto postupu, považujeme za nesprávný a z pohledu práva nezákonný,“ doplnila právní zástupkyně Kapsche Kamila Kulhánková z advokátní kanceláře Havel & Partners.

Podle Feixe časové sladění kroků ministerstva a antimonopolního úřadu dávají tušit, že ministerstvo dopravy dostalo dopředu signály o tom, kdy a jakým způsobem úřad rozhodne. Podle firmy například společnost CzechToll ještě před doručením tohoto rozhodnutí začala žádat o vydání stavebních povolení pro komponenty svého mýtného systému. 

Podezření navíc podle Feixe podporuje časová souslednost, s jakou si ministerstvo a úřad během čtvrtka v rychlém sledu vyměňovalo dokumenty. Jen pár hodin po doručení prvního rozhodnutí tak mohlo mít ministerstvo dopravy podepsanou dohodu.

Kauza přerůstá do právních jistot v ČR

„Celá tato kauza přerůstá hranice mýtného projektu a mohla by se dotýkat rozhodování ÚOHS a vůbec určité politické a právní jistoty v České republice,“ uvedl Feix. Firma poukázala na to, jak antimonopolní úřad během pár měsíců změnil původní názor na legálnost výběrového řízení. Původní prvoinstanční rozhodnutí totiž celý tendr zrušilo s tím, že se v něm vyskytovaly zásadní chyby. 

První impuls pro tuto změnu byl podle Kapsche dopis, který zaslal premiér Andrej Babiš předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi. V něm jej údajně vyzval, aby při svém rozhodování zohlednil zájmy České republiky.

Spekulace o politickém vlivu na rozhodování ÚOHS dnes mluvčí úřadu Martin Švanda odmítl. „Řízení proběhlo zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, správním řádem, dalšími právními předpisy a judikaturou správních soudů, jimiž se Úřad musí ve své rozhodovací praxi řídit,“ dodal mluvčí.

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

„Zemanův kanál“ má cenu stavět jen se souhlasem okolních zemí, říká Ťok

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Propojení Dunaje, Odry a Labe plavebním kanálem má cenu tehdy, pokud se za tento projekt postaví i okolní země. V...

Stopka poplatkům v Ryanair a Wizz Air. Aerolinky vyšetřuje italský úřad

Letadlo zneužité společnosti Ryanair.

Nízkonákladové letecké společnosti Ryanair a Wizz Air musely upustit od nových pravidel pro přepravu zavazadel, která...

Najdete na iDNES.cz