Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapsch uklidňuje: Všechno stihneme včas

  1:10aktualizováno  1:10
Politici, úřady, média a konkurence mohou podle firmy Kapsch za velké problémy spojené s projektem mýtného. Do Prahy ve čtvrtek přijel hasit požár spolumajitel společnosti Georg Kapsch: "Systém je už téměř hotov," uklidňoval Kapsch po schůzce s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem.

Systém mýtného je podle šéfa spolumajitele společnosti Kapsch skoro hotov. | foto: iDNES.cz

Za osm dní má začít generálka celého systému, většina bran však zatím není připojena k elektřině a kupí se i další problémy. Společnost Kapsch ve čtvrtek vyrazila do útoku. Tedy alespoň na čas.

Novinářům před tiskovou konferencí rozdala tiskovou zprávu, ve které se například psalo že zadání může Kapsch splnit pouze za předpokladu, že mu při realizaci mýtného nebudou házeny klacky po nohy.

Společnost v ní také uváděla, že pro úspěšný start projektu chybí politcká vůle, napadali vymyšlená nařčení vypouštěná do médií konkurencí, a pomalé úřady.

Po tiskové konferenci však firma překvapivě vydala ještě jednu značně opravenou verzi tiskové zprávy, kde už kritika chybí. Původní zpráva prý nebyla schválená vedením a šlo o politovánihodné nedorozumění.

Nová jednání o mýtném
Georg Kapsch a ministr Řebíček ve čtvrtek oficiálně zahájili jednání o takzvaném druhém dodatku ke smlouvě.

Ten by měl – alespoň podle představ zástupců českého státu v podstatě anulovat takzvaný první dodatek, který na jaře za nejasných okolností podepsal bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský.

Znění sporného dokumentu, o který se zajímá protikorupční policie i antimonopolní úřad, bylo dosud tajné. Kapsch oznámil, že některé části bez obchodního a technického know how jeho společnost v pátek zveřejní.

Podle dosavadních informací tento dodatek výrazně zhoršuje pozici státu a hrozí kvůli němu, že se projekt pro státní pokladnu prodraží o miliardy korun.

Je to právě naopak. Je to veliký omyl, prohlásil Georg Kapsch.

Znovu bez povolení
Zatímco Georg Kapsch ve čtvrtek ujišťoval zástupce státu i veřejnost o tom, že vše běží bez problémů, na povrch začaly vyplouvat další potíže spojené s výstavbou.

Ministerstvo dopravy totiž tento týden zjistilo, že firma začala kolem dálnice montovat naftové generátory nutné k provizornímu napájení mýtných bran, aniž by k tomu měla potřebná povolení. A firmě Kapsch tak hrozí pokuta.

Je to problém. Kvůli těmto agregátům bude se společností Kapsch, nebo s jejími subdodavateli, kteří tam zařízení umístili, zahájeno správní řízení o uložení pokuty, řekl šéf odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Jiří Hodač.

Naftové generátory by měly po přechodnou dobu většinu ze 171 mýtných brán napájet elektřinou. Firma totiž zatím nezískala potřebná stavební povolení k vybudování standardních elektrických přípojek - více zde

Vina je prý na české straně
I ty v minulosti společnost Kapsch budovala bez povolení, ministerstvo dopravy jí to ale vytklo a zákázalo. Představitelé Kapsche ve čtvrtek sváděli vinu na práci českých úřadů.

"Právě k provozování dieslových agregátů chybějí povolení českého ministerstva vnitra a životního prostředí a tím i politická vůle pro úspěšný start mýtného systému," stojí v původní tiskové zprávě, kterou firma vydala.

Český šéf Kapsche Karel Feix ale pak sám na tiskové konferenci potvrdil, že o povolení k namontování generátorů k dálnici požádala sama firma ministerstvo dopravy až tento týden.

V opravené verzi už je také o poznání mírnější formulace: ... a právě k jejich provozování jsou vyjednávána povolení českého ministerstva vnitra a ministerstva životního prostředí.
Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

ČEZ letos investuje v Temelíně téměř miliardu korun

ilustrační foto

Energetický gigant ČEZ letos investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 900 milionů korun. Jde o šedesát...

Fortuna stáhne akcie z pražské a varšavské burzy, rozhodla valná hromada

Fortuna

Mimořádná valná hromada sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group rozhodla o stažení akcií firmy z burzy v Praze...

Američané žalují Strnadův zbrojařský holding. Nelíbí se jim transakce firmy

Radiolokátorů sovětské výroby P-37 se armáda chce zbavit, protože jsou silně

Americká společnost SARN žaluje zbrojařskou skupinu Czechoslovak Group (CSG). Žádá mimo jiné náhradu škody, kterou jí...

Najdete na iDNES.cz