Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapsch uklidňuje: Všechno stihneme včas

  1:10aktualizováno  1:10
Politici, úřady, média a konkurence mohou podle firmy Kapsch za velké problémy spojené s projektem mýtného. Do Prahy ve čtvrtek přijel hasit požár spolumajitel společnosti Georg Kapsch: "Systém je už téměř hotov," uklidňoval Kapsch po schůzce s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem.

Systém mýtného je podle šéfa spolumajitele společnosti Kapsch skoro hotov. | foto: iDNES.cz

Za osm dní má začít generálka celého systému, většina bran však zatím není připojena k elektřině a kupí se i další problémy. Společnost Kapsch ve čtvrtek vyrazila do útoku. Tedy alespoň na čas.

Novinářům před tiskovou konferencí rozdala tiskovou zprávu, ve které se například psalo že zadání může Kapsch splnit pouze za předpokladu, že mu při realizaci mýtného nebudou házeny klacky po nohy.

Společnost v ní také uváděla, že pro úspěšný start projektu chybí politcká vůle, napadali vymyšlená nařčení vypouštěná do médií konkurencí, a pomalé úřady.

Po tiskové konferenci však firma překvapivě vydala ještě jednu značně opravenou verzi tiskové zprávy, kde už kritika chybí. Původní zpráva prý nebyla schválená vedením a šlo o politovánihodné nedorozumění.

Nová jednání o mýtném
Georg Kapsch a ministr Řebíček ve čtvrtek oficiálně zahájili jednání o takzvaném druhém dodatku ke smlouvě.

Ten by měl – alespoň podle představ zástupců českého státu v podstatě anulovat takzvaný první dodatek, který na jaře za nejasných okolností podepsal bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský.

Znění sporného dokumentu, o který se zajímá protikorupční policie i antimonopolní úřad, bylo dosud tajné. Kapsch oznámil, že některé části bez obchodního a technického know how jeho společnost v pátek zveřejní.

Podle dosavadních informací tento dodatek výrazně zhoršuje pozici státu a hrozí kvůli němu, že se projekt pro státní pokladnu prodraží o miliardy korun.

Je to právě naopak. Je to veliký omyl, prohlásil Georg Kapsch.

Znovu bez povolení
Zatímco Georg Kapsch ve čtvrtek ujišťoval zástupce státu i veřejnost o tom, že vše běží bez problémů, na povrch začaly vyplouvat další potíže spojené s výstavbou.

Ministerstvo dopravy totiž tento týden zjistilo, že firma začala kolem dálnice montovat naftové generátory nutné k provizornímu napájení mýtných bran, aniž by k tomu měla potřebná povolení. A firmě Kapsch tak hrozí pokuta.

Je to problém. Kvůli těmto agregátům bude se společností Kapsch, nebo s jejími subdodavateli, kteří tam zařízení umístili, zahájeno správní řízení o uložení pokuty, řekl šéf odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Jiří Hodač.

Naftové generátory by měly po přechodnou dobu většinu ze 171 mýtných brán napájet elektřinou. Firma totiž zatím nezískala potřebná stavební povolení k vybudování standardních elektrických přípojek - více zde

Vina je prý na české straně
I ty v minulosti společnost Kapsch budovala bez povolení, ministerstvo dopravy jí to ale vytklo a zákázalo. Představitelé Kapsche ve čtvrtek sváděli vinu na práci českých úřadů.

"Právě k provozování dieslových agregátů chybějí povolení českého ministerstva vnitra a životního prostředí a tím i politická vůle pro úspěšný start mýtného systému," stojí v původní tiskové zprávě, kterou firma vydala.

Český šéf Kapsche Karel Feix ale pak sám na tiskové konferenci potvrdil, že o povolení k namontování generátorů k dálnici požádala sama firma ministerstvo dopravy až tento týden.

V opravené verzi už je také o poznání mírnější formulace: ... a právě k jejich provozování jsou vyjednávána povolení českého ministerstva vnitra a ministerstva životního prostředí.



Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...



Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Strnadovo průmyslové impérium zvýšilo tržby a zisk o více než 50 procent

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Provozní zisk holdingu Czechoslovak Group loni meziročně vzrostl o 52 procent na 2,78 miliardy korun. Tržby se zvýšily...

Český hotelový startup chce dobýt globální vody, které ovládá Booking

Zakladatel rezervačního hotelového systému Davinci Alex Ilyash.

Český rezervační systém Davinci se rozšířil do hotelů ve všech zemích Evropy. Teď má v plánu stát se globálním lídrem....

Šéf Penny Marketu: Neřídíme se jen Lidlem, na vyšší mzdy dáme sto milionů

Jednatel Penny Marketu Martin Peffek

Penny Market přidá od letošního srpna svým zaměstnancům na prodejnách už počtvrté za poslední dva roky. Pokladní v...

Najdete na iDNES.cz