Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapsch zaplatí za chyby na mýtném 171 milionů, vláda uzavřela první fázi

  15:27aktualizováno  16:17
Vady a nedodělky na mýtném systému vyjdou firmu Kapsch na 171 milionů. Vláda dnes odsouhlasila převzetí první fáze mýtného a sdělila, že rakouská společnost zaplatí 50 milionů za chyby a dalších 121 milionů jako penále. Dohodly se na tom obě strany.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministr dopravy Gustáv Slamečka to řekl po dnešním jednání vlády. Kapsch bude platit například za to, že se včas nepodařilo upravit terén kolem mýtných bran, postavit ke všem branám žebříky, dodat některé dokumenty k systému nebo převést softwarové licence.

Rakouskou firmu pokuta nijak nepřekvapila. "V případě celoplošného elektronického mýtného systému jde o tak rozsáhlé a robustní dílo, že některým důvodům k penalizaci se prostě nelze vyhnout. Z tohoto pohledu považujeme stanovenou výši penále za standardní a přijatelnou," sdělil ČTK šéf firmy Karel Feix.

Výstavba mýtného systému měla být rozdělena do dvou etap. V první části pokryl Kapsch zhruba tisíc kilometrů dálnic a rychlostních silnic, v té druhé se mělo mýtné rozšiřovat na 1 100 kilometrů silnic první třídy.

Ministerstvo si však spočítalo, že by si zavedení mýtného na těchto silnicích na sebe nevydělalo. Proto smlouvu s Kapschem změnilo a místo pokrývání hlavních mimodálničních tahů bude firma budovat mýtné na všech dálničních komunikacích, které se postaví do roku 2017.

Mýtné na "jedničkách" se nyní platí pouze na zhruba 200 kilometrech cest, především tam, kde se do budoucna plánuje stavba dálnice, ale kamiony zatím jezdí po staré komunikaci.

Mýtné na dalších silnicích v Česku už bude využívat jinou technologii. Nebude nutné stavět mýtné brány, ale jízda vozidel bude sledována přes satelit. V současné době se tento systém testuje, plně funkční je několik let například v sousedním Německu. Jeho výhodou jsou nižší náklady na pokrytí silniční sítě, na druhou stranu má o něco málo nižší úspěšnost výběru než mýtné brány.

Mýtné v ČR

Platí pouze kamiony od 12 tun, od ledna se k nim přidají také malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Kapsch zároveň testuje satelitní systém, který by mohl v budoucnu hlídat celou českou silniční síť. Mýtný systém dosud vybral od kamionů přes 14 miliard korun.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Bitva o českou železnici startuje. Boje o regionální tratě zvýší pohodlí

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Dlouholeté smlouvy s Českými drahami končí v řadě krajů už v závěru příštího roku. Kraje proto budou v soutěži znovu...

Éra žabotlamů končí, vydaly se na poslední jízdu do depozitáře

Poslední „žabotlam“ lze spatřit na lince z Hostivaře do Roztok u Prahy. Jde o...

V pátek se mohli milovníci železniční nostalgie naposledy svézt v pravidelném provozu elektrickou soupravou 451, které...

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Najdete na iDNES.cz