Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapucín znají všichni milovníci kávy

  10:32aktualizováno  10:32
Jednu kávu s kapucínkem - této objednávce rozumí jen kavárníci v Česku. Zatímco ve světě se běžně používá prosté označení káva s mlékem, v českých zemích se vžil pro smetanu právě název Kapucín.
Smetana Kapucín

Smetana Kapucín | foto: iDNES.cz

Když totiž v roce 1986 začala Bohušovická mlékárna vyrábět první českou smetanu do kávy se jménem Kapucín, šlo na socialistickém trhu o novinku, a to jedinou svého druhu. Po dvaceti letech už je tato značka legendou a její název synonymem pro smetanu do kávy.

Doba před Kapucínem
V socialistickém Českoslovnesku byla nízká úroveň kultury pití kávy. Dominoval turek a když chtěli hosté ze západu capuccino, museli se spokojit s klasickým mlékem, smetanou nebo kondenzovaným Tatra mlékem.

Gurmáni tehdy měli jedinou možnost, jak se dostat k té pravé ingredienci, a to v prodejnách se západním zbožím Tuzex a Eso.

Průlom přinesl až rok 1986. Národní podnik Severočeské mlékárny na Vánoce zprovoznil v bohušovickémzávodě linku na výrobu stomililitrových skleněných lahviček se speciálním výrobkem označeným jako smetana do kávy.

"Tehdejší ředitel Vladimír Zabský se nechal inspirovat na Západě, i výrobní linka byla ze západního Německa," popsal počátky Kapucína vedoucí přípravy výroby Bohušovické mlékárny Jan Jarmar.

A čím se vlastně Kapucín liší od běžné smetany? "Má jen desetiprocentní obsah tuku, zatímco klasická smetama má 33 procent, a hlavně je trvanlivý," vysvětluje Jarmar.

Náměstí nebo capuccino?
Nový výrobek dostal jméno Kapucín. V mlékárně dnes kolují dvě legendy, jak název vznikl. "Jedni říkají, že je to podle náměstí Kapucínů v Litoměřicích. Podle druhé, věrohodnější verze je to česká variace na světové pojmenování kávy s mlékem capuccino," poodkrývá tajemství Jan Jarmar.

Zpočátku byl Kapucín jen pojmenováním výrobku, nikoli ochrannou známkou. Až v roce 1992 si Bohušovické mlékárny červený ovál s bílým nápisem Kapucín zaregistrovaly. Brzy na to už se ale Kapucín stal logem celé firmy a dnes označuje téměř všechny její výrobky. Jako značka je Kapucín chráněn ve všech zemích Evropské unie.

První severočeská mlékárna
S logem Kapucína se ale pojí až nejmodernější historie Bohušovické mlékárny. V roce 2001 slavila už sto let od založení. Téměř po celou dobu své existence měla výsadní postavení mezi českými mlékárnami, i když několikrát jí hrozila likvidace.

SERIÁL SLAVNÉ ČESKÉ
ZNAČKY NAJDETE ZDE

Družstevní mlékárna Bohušovice, první mlékárna v severních Čechách, poprvé málem zanikla pouhé dva roky po svém založení. Družstevníci nezvládli obchod a dostali se do obrovské ztráty. Firmu zachránilo jen to, že měla jedno z nejmodernějších výrobních zařízení v českých zemích.

Mlékárna dosáhla velkého rozmachu za první republiky, kdy se stala první vzorovou a zkušební mlékarnou v ČSR. Na stáže do Bohušovic jezdili odborníci z Polska, Ruska, Srbska a Rumunska.

Za války byl ředitel mlékárny zatčen gestapem a na družstvo uvalena nucená správa. Vdobě znárodnění v roce 1951 socialistické hospodářství postavení Bohušovic posílilo, ale za cenu toho, že zlikvidovalo všechny menší mlékárny v okolí. Po roce 1989 se firma vyčlenila z národního podniku a nakonec spolu s příšovickou přežily jako jediné z původních patnácti mlékáren v severních Čechách.

V roce 1993 se státní podnik přeměnil na akciovou společnost, kde se stala vlastníkem majoritního podílu akcií rakouská Wien Milch. Mlékárna ale neprosperovala a její osud byl opět na vážkách. V roce 1997 akcie koupila česká firma Accom, která vlastní i Choceňskou mlékárnu. Podnik prošel modernizací a už několik let vykazuje zisk.

Světový hit: plastová kapsle
Vývoj mlékarny dobře dokumentují proměny Kapucínu v čase. Původní socialistická smetana vydržela s jedním designem až do počátku devadesátých let. "Od té doby jsme obměnili etiketu snad desetkrát," komentuje Jan Jarmar.

Původní lahvičky s korunkovým uzávěrem nahradila šroubovací zátka. Lahvičky zvětšily objem až na půl litru. K tomu firma balí smetanu do kávy i do tetrapakových krabiček. Zlomová událost přišla v roce 1999, kdy spustila výrobu nová linka na jednodávkové kapsle.

"Jsme jediný výrobce v republice. V koordinaci s německou firmou Meggle vyrábíme kapsle pod značkou Kapucín a pod 50 dalšími privátními značkami, například pro řetězce McDonald's, Tesco, Alfredo," říká zástupce mlékárny.

Bohušovice ročně vyrobí 250 milionů kapslí, z toho 15 procent jde na vývoz. Linka jede nonstop. Česká gastronomie už si na kapsle zvykla jako na standard.

"Je to hit, jsou hygienické a levné, ale v lepších hotelech na kapsli nenarazíte. Tam se servíruje smetana tradičně v malých konvičkách," podotýká ovšem hoteliér Jan Dítě.

Kapucín: pudingy, krémy, sýry, omáčky
Pod značkou Kapucín vyrábí Bohušovická mlékárna nejen smetanu, ale i celou řadu mléčných výrobků. Červené logo označuje jogurty i populární dětské smetanové krémy Bobík a Bohunka. Ledová káva značky Kapucín získala cenu Výrobek roku 2003, omáčky Kapucín - Mr. Sauce se staly Výrobkem roku 2004. Celá řada výrobků značky Kapucín získala cenu Klasa od ministerstva zemědělství pro zvlášť kvalitní zemědělské výrobky.

Hlavička Kapucínu se objevuje i na výrobcích, které si mlékárna nechává vyrábět v západní Evropě. Například v Itálii se vyrábí šlehačka ve spreji, v Německu pudingy, v Holandsku zase sýry. V lidovém povědomí ale stejně zůstává Kapucín jen jeden.

"Když odběratel zavolá, že chce Kapucín, víme, že žádá smetanu do kávy, a když si objednává kapucínky, že myslí kapsle," dodává Jarmar.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Češi jsou boháči východní Evropy. Máme se dvojnásob lépe než Slováci

Ilustrační snímek

Češi jsou nejbohatší z celé východní Evropy. Jejich čistá finanční aktiva jsou dvaapůlkrát vyšší, než mají Slováci....Najdete na iDNES.cz