Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapucín znají všichni milovníci kávy

  10:32aktualizováno  10:32
Jednu kávu s kapucínkem - této objednávce rozumí jen kavárníci v Česku. Zatímco ve světě se běžně používá prosté označení káva s mlékem, v českých zemích se vžil pro smetanu právě název Kapucín.
Smetana Kapucín

Smetana Kapucín | foto: iDNES.cz

Když totiž v roce 1986 začala Bohušovická mlékárna vyrábět první českou smetanu do kávy se jménem Kapucín, šlo na socialistickém trhu o novinku, a to jedinou svého druhu. Po dvaceti letech už je tato značka legendou a její název synonymem pro smetanu do kávy.

Doba před Kapucínem
V socialistickém Českoslovnesku byla nízká úroveň kultury pití kávy. Dominoval turek a když chtěli hosté ze západu capuccino, museli se spokojit s klasickým mlékem, smetanou nebo kondenzovaným Tatra mlékem.

Gurmáni tehdy měli jedinou možnost, jak se dostat k té pravé ingredienci, a to v prodejnách se západním zbožím Tuzex a Eso.

Průlom přinesl až rok 1986. Národní podnik Severočeské mlékárny na Vánoce zprovoznil v bohušovickémzávodě linku na výrobu stomililitrových skleněných lahviček se speciálním výrobkem označeným jako smetana do kávy.

"Tehdejší ředitel Vladimír Zabský se nechal inspirovat na Západě, i výrobní linka byla ze západního Německa," popsal počátky Kapucína vedoucí přípravy výroby Bohušovické mlékárny Jan Jarmar.

A čím se vlastně Kapucín liší od běžné smetany? "Má jen desetiprocentní obsah tuku, zatímco klasická smetama má 33 procent, a hlavně je trvanlivý," vysvětluje Jarmar.

Náměstí nebo capuccino?
Nový výrobek dostal jméno Kapucín. V mlékárně dnes kolují dvě legendy, jak název vznikl. "Jedni říkají, že je to podle náměstí Kapucínů v Litoměřicích. Podle druhé, věrohodnější verze je to česká variace na světové pojmenování kávy s mlékem capuccino," poodkrývá tajemství Jan Jarmar.

Zpočátku byl Kapucín jen pojmenováním výrobku, nikoli ochrannou známkou. Až v roce 1992 si Bohušovické mlékárny červený ovál s bílým nápisem Kapucín zaregistrovaly. Brzy na to už se ale Kapucín stal logem celé firmy a dnes označuje téměř všechny její výrobky. Jako značka je Kapucín chráněn ve všech zemích Evropské unie.

První severočeská mlékárna
S logem Kapucína se ale pojí až nejmodernější historie Bohušovické mlékárny. V roce 2001 slavila už sto let od založení. Téměř po celou dobu své existence měla výsadní postavení mezi českými mlékárnami, i když několikrát jí hrozila likvidace.

SERIÁL SLAVNÉ ČESKÉ
ZNAČKY NAJDETE ZDE

Družstevní mlékárna Bohušovice, první mlékárna v severních Čechách, poprvé málem zanikla pouhé dva roky po svém založení. Družstevníci nezvládli obchod a dostali se do obrovské ztráty. Firmu zachránilo jen to, že měla jedno z nejmodernějších výrobních zařízení v českých zemích.

Mlékárna dosáhla velkého rozmachu za první republiky, kdy se stala první vzorovou a zkušební mlékarnou v ČSR. Na stáže do Bohušovic jezdili odborníci z Polska, Ruska, Srbska a Rumunska.

Za války byl ředitel mlékárny zatčen gestapem a na družstvo uvalena nucená správa. Vdobě znárodnění v roce 1951 socialistické hospodářství postavení Bohušovic posílilo, ale za cenu toho, že zlikvidovalo všechny menší mlékárny v okolí. Po roce 1989 se firma vyčlenila z národního podniku a nakonec spolu s příšovickou přežily jako jediné z původních patnácti mlékáren v severních Čechách.

V roce 1993 se státní podnik přeměnil na akciovou společnost, kde se stala vlastníkem majoritního podílu akcií rakouská Wien Milch. Mlékárna ale neprosperovala a její osud byl opět na vážkách. V roce 1997 akcie koupila česká firma Accom, která vlastní i Choceňskou mlékárnu. Podnik prošel modernizací a už několik let vykazuje zisk.

Světový hit: plastová kapsle
Vývoj mlékarny dobře dokumentují proměny Kapucínu v čase. Původní socialistická smetana vydržela s jedním designem až do počátku devadesátých let. "Od té doby jsme obměnili etiketu snad desetkrát," komentuje Jan Jarmar.

Původní lahvičky s korunkovým uzávěrem nahradila šroubovací zátka. Lahvičky zvětšily objem až na půl litru. K tomu firma balí smetanu do kávy i do tetrapakových krabiček. Zlomová událost přišla v roce 1999, kdy spustila výrobu nová linka na jednodávkové kapsle.

"Jsme jediný výrobce v republice. V koordinaci s německou firmou Meggle vyrábíme kapsle pod značkou Kapucín a pod 50 dalšími privátními značkami, například pro řetězce McDonald's, Tesco, Alfredo," říká zástupce mlékárny.

Bohušovice ročně vyrobí 250 milionů kapslí, z toho 15 procent jde na vývoz. Linka jede nonstop. Česká gastronomie už si na kapsle zvykla jako na standard.

"Je to hit, jsou hygienické a levné, ale v lepších hotelech na kapsli nenarazíte. Tam se servíruje smetana tradičně v malých konvičkách," podotýká ovšem hoteliér Jan Dítě.

Kapucín: pudingy, krémy, sýry, omáčky
Pod značkou Kapucín vyrábí Bohušovická mlékárna nejen smetanu, ale i celou řadu mléčných výrobků. Červené logo označuje jogurty i populární dětské smetanové krémy Bobík a Bohunka. Ledová káva značky Kapucín získala cenu Výrobek roku 2003, omáčky Kapucín - Mr. Sauce se staly Výrobkem roku 2004. Celá řada výrobků značky Kapucín získala cenu Klasa od ministerstva zemědělství pro zvlášť kvalitní zemědělské výrobky.

Hlavička Kapucínu se objevuje i na výrobcích, které si mlékárna nechává vyrábět v západní Evropě. Například v Itálii se vyrábí šlehačka ve spreji, v Německu pudingy, v Holandsku zase sýry. V lidovém povědomí ale stejně zůstává Kapucín jen jeden.

"Když odběratel zavolá, že chce Kapucín, víme, že žádá smetanu do kávy, a když si objednává kapucínky, že myslí kapsle," dodává Jarmar.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz