Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary hlásí nedostatek malých bytů

  9:48aktualizováno  9:48
Garsoniéry a malometrážní byty jsou v Karlovarském kraji zvlášť ve větších městech nedostatkovým zbožím. Zvýšené poptávce samozřejmě odpovídá i cena, která je mnohde na téměř stejné úrovni jako u bytů podstatně větších. Za pronájem menších bytů se v kraji platí od 2500 až do 8000 korun.
Nejhůře se na Karlovarsku shánějí malé byty. Ilustrační foto

Nejhůře se na Karlovarsku shánějí malé byty. Ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Nejvíce zaplatí lidé v Karlových Varech a Mariánských Lázních, příznivější ceny jsou v Sokolově, Ostrově nebo v Nejdku. V řadě případů je výhodnější a někdy dokonce i rychlejší si byt nepronajímat, ale rovnou koupit, například s využitím hypotečního úvěru.

Levný pronájem se hledá jen těžko
Nejčastěji pátrají po menších bytech lidé, kteří chtějí bydlet sami, mladé páry či senioři. Realitní makléři však nemohou příliš nabídnout, garsoniér se lidé jen neradi zbavují.

"Malometrážních bytů k pronájmu je na trhu velmi málo," řekla jednatelka karlovarské realitní kanceláře Machex Pavlína Bourová. Cenu zvyšuje kromě stavu a velikosti bytu především atraktivní umístění. V lázeňské zóně Karlových Varů s pěkným výhledem může stát měsíční nájemné jednopokojového bytu i více než osm tisíc korun.

"Garsoniéry nejsou v Chebu k dispozici téměř vůbec, o něco lepší je to s byty 1+1," uvedl chebský realitní makléř Radislav Ivanič. Nájmy malých bytů jsou podle něj tak vysoké, že je výhodnější vzít si hypotéku. To ale není řešení pro lidi, kteří sice netrpí bídou, ale nemohou své příjmy doložit.

Větší nemusí být dražší
Velká poptávka a malá nabídka stírá cenové rozdíly. Za dvoupokojový byt se platí téměř stejný nájem jako za podstatně menší a hůře vybavené jednopokojové byty či garsoniéry. Mnoho zájemců o malé byty nakonec zvolí větší, i za cenu poněkud vyšších nákladů.

Nových bytů je nedostatek
Výstavbu bytových domů s využitím státní dotace z Fondu rozvoje bydlení dokončili nedávno v Karlových Varech, Chebu a také v Aši. Ceny se pohybují od 12 do téměř 18 tisíc korun za metr čtvereční.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Zájemci musí část ceny, nejméně kolem 200 tisíc korun, uhradit předem. Zbytek hodnoty bytu pak splácí po dobu 20 let v nájemném. Například ve Staré Roli je z celkových 320 bytů více než 80 příbytků o velikosti 1+ kuchyňský kout.

"Samotné nájemné činí 1200 korun, dalších asi 2500 korun připadá na splátky ceny bytu," vysvětlila Eva Vaněčková z firmy Eube. "Malé byty jsou už téměř všechny obsazeny, volných je už jen několik."

Autoři:


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Jednou nebude nutné na úřady chodit, slibuje vrchní státní „ajťák“

Petr Kuchař, ředitel pro IT a digitalizaci státní správy na ministerstvu...

Omílaný slib, že obíhat mezi úřady mají dokumenty, ne občan, dostává konkrétní obrysy. Odbor hlavního architekta na...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Najdete na iDNES.cz