Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kárné řízení s šéfem NKÚ má znovu zpoždění. Kvůli žalobci

  12:17aktualizováno  12:17
Kárné řízení s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Františkem Dohnalem nabralo měsíční zpoždění. O tom, zda v čele NKÚ porušil zákon, nebo ne, rozhodne kárná komora zřejmě až v polovině října.

Šéf NKÚ František Dohnal | foto: MF DNES

Může za to doplnění žaloby, o které se postaral šéf kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Podle svých slov žalobu zpřesnil a doplnil o další důkazy. "Podstata je stále stejná, jen je tam hlubší pohled a důkazy," řekl Koníček, kterého k "vylepšení" žaloby přiměly Dohnalovy výroky v rozhovoru pro MF DNES.

"To je snůška absurdit. Podal ji pan poslanec Koníček a jediným důvodem bylo, že ho kontrolní výbor pověřil, aby ji podal. Oni se neptali proč. On dva měsíce přemýšlel, za co tu kárnou žalobu dát, když jsem evidentně žádný zákon neporušil," řekl Dohnal v rozhovoru.

Koníček navrhl kárné řízení s Dohnalem například za to, že bydlel ve dvou bytech. Dohnal je vydával za jeden, podle smlouvy jsou to ale dva byty, za které úřad měsíčně platí i s parkovacím stáním 76 tisíc korun. Podle Koníčka se provinil i tím, že NKÚ platí nájem za prázdné kanceláře v Karlíně a nevykazuje správně knihy jízd svých zaměstnanců.

Trestu se možná vyhne

Dohnal už dvojbyt s rodinou opustil, podle TV Nova se přestěhoval do Ruské ulice na rozmezí Vinohrad a Vršovic. Jak velký byt je, ale není známo, Dohnal si teď bydlení platí sám.

Podle viceprezidenta NKÚ Miroslava Kaly se nyní musí k rozšířené žalobě znovu vyjádřit i Dohnal. "Domluvili jsme se s ostatními členy kárné komory, že se sejdeme za tři týdny. Samotné řízení by pak mělo proběhnout v polovině října," odhaduje Kala.

I v případě uznání viny může Dohnal uniknout trestu. Může za to délka promlčení stanovená v zákoně o NKÚ a v kárném řádu z roku 1993. Podle nich je provinění promlčené rok po jeho spáchání. "Odpovědnost kárně odpovědné osoby za kárné provinění zaniká, uplynul-li od jeho spáchání jeden rok," uvádí kárný řád. Do doby promlčení se počítá i samotná doba řízení, které začalo v srpnu.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Turisty v Praze trápí hluk. V lékárnách nejvíce kupují špunty do uší

Hluk (ilustrační foto)

Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na...

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Najdete na iDNES.cz