Poptávka po ropě v Evropě, USA a Rusku by i přes velké množství suroviny na trhu neměla klesat.

Poptávka po ropě v Evropě, USA a Rusku by i přes velké množství suroviny na trhu neměla klesat. | foto: AP

Ceny ropy mohou zkolabovat až ke 20 dolarům, těží se na plný výkon

  • 210
Na světě jsou příliš velké zásoby ropy. Černé zlato kvůli tomu může ještě více zlevnit. Podle některých odhadů až ke 20 dolarům za barel. Na vině ale nejsou jen zásoby. Poptávku po ropě sráží konec letní sezóny i obavy o čínskou ekonomiku.

Cena americké ropy klesla téměř ke 40 dolarům za barel, nejméně za šest let. Je to sestup o šedesát procent oproti loňskému létu. List The Wall Street Journal napsal, že s devadesátiprocentní pravděpodobností černé zlato velmi brzy zlevní až ke 30 dolarům za barel.

Odhady investiční banky Goldman Sachs jdou ještě dál. Podle tamních analytiků může ropa zlevnit dokonce ke 20 dolarům. Dostala by se tak na přibližně pětinu loňské ceny. „Na ropném trhu jsou větší zásoby, než jsme očekávali, předpokládáme, že přebytky vydrží do roku 2016,“ uvedla Goldman Sachs ve své analýze. V minulosti ovšem banka naopak odhadovala, že barel se bude prodávat za 200 dolarů.

Pokud by se současné odhady potvrdily, byla by to dobrá zpráva pro české řidiče i firmy, ale špatná zpráva pro těžaře.

Výhledově má podle Goldman Sachs cena za barel ropy Brent klesnout z 58,20 dolarů za barel na 53,70 dolarů. Goldman Sachs zároveň na letošek snížila výhled ceny americké ropy 52 dolarů za barel na 48,10 dolarů. Předpovídaná cena pro příští rok je nyní 45 dolarů. Padajícím cenám ropy se přizpůsobují i neameričtí vývozci.

Kartel OPEC tlačí americkou produkci dolů

Kvůli přebytkům ropy a padajícím cenám suroviny budou světoví producenti, kteří nepatří do kartelu OPEC, nuceni snížit produkci. Země kartelu se snaží podržet si podíl na trhu i za cenu menších zisků.

Kolaps cen ropy má negativní vliv na drahou produkci černého zlata po celém světě, vyplývá z měsíční zprávy International Energy Agency (IEA), která vyšla v pátek.

Produkce ropy v zemích mimo ropný kartel OPEC v roce 2016 klesne o 500 tisíc barelu na 57,7 milionů barelů denně – což bude nejméně za posledních 24 let, upozornil list The Financial Times. Snaha „ochránit podíl na trhu nezávisle na ceně začíná nést kýžený efekt,“ píše se ve zprávě. Saúdská Arábie se totiž snaží produkcí levné ropy ochránit vývoz, na kterém je finančně závislá

OPEC navyšuje produkci

Naopak produkce ze zemí kartelu by měla za předpokladu, že se cena ropy nezvýší, v příštím roce stoupnout. Lídr kartelu Saúdská Arábie v milosti reagovala na nižší ceny snížením produkce. Saúdské království ale od loňského listopadu změnilo strategii a snaží se svůj podíl na trhu zachovat i za cenu nižších zisků.

International Energy Agency předpokládá, že produkce ropy ze zemí OPEC v druhé polovině roku 2016 stoupne na 32 milionů barelů za den. Země kartelu tak velké množství ropy naposledy těžily v roce 2008. Za srpen letošního roku skupina produkovala 31,6 milionů barelů ropy denně.

Poptávka po ropě v Evropě, USA a Rusku by i přes velké množství suroviny na trhu neměla klesat. Čína, největší současný dovozce ropy na světě, svůj dovoz i přes nedávné problémy na burze a znehodnocení juanu neomezí, vyplývá ze zprávy International Energy Agency.