Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kastilie: vína ze srdce Španělska

  7:12aktualizováno  7:12
Sklenička kastilského vína nás přenese nejen do míst, kde se začala psát historie dnešního Španělského království, ale také do doby, kdy se na cestu za objevením Ameriky vydal janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus. Na obou těchto událostech měla lví podíl Isabella Kastilská.
Nejznámější vinice v Kastilii jsou kolem města Toro

Nejznámější vinice v Kastilii jsou kolem města Toro | foto: Profimedia.cz

Tato prozíravá královna s myšlením velkého státníka: už o dvě generace později se ze Španělska stala světová velmoc.

Kastilie je i dnes spolu s bývalým královstvím León srdcem katolického Španělska a svůj ryzí charakter předkládá i zájemcům o lingvistiku. Zdejší jazyk se stal základem spisovné španělštiny, kterou tu lze stále nalézt v nejčistší podobě.

Ale ani počasí tady nedělá kompromisy. Zimy jsou drsně studené a v létě rozpaluje žhavé slunce suchou půdu nemilosrdným způsobem. Srážek je zejména v západní části téhle oblasti žalostně málo, a tak vinohradník musí při pěstování révy neustále tvrdě pracovat. Jedinou přírodní pomoc skýtá řeka Duero procházející celou rozsáhlou oblast Castilla-León od východu na západ.

Navzdory obtížným podmínkám tu vinařství patří k tradičním a rozšířeným odvětvím. Nejznámější kastilská oblast Ribera del Duero si už jednoznačně vydobyla místo v síni slávy.

Vedle ní se do popředí pozornosti vinařských nadšenců tlačí další jména - někdejší těžkopádnost bílých vín z Ruedy dnes rychle nahrazuje nový, svěží styl, populární jsou klarety z Cigales i Alicante z Bierza, ale úspěch Ribery del Duero se snaží následovat především klasická červená vína z oblasti, které název propůjčilo město Toro.

To žilo vínem už v dávné historii, ale těžkou ránu této kdysi vyhlášené vinařské oblasti zasadil počátek 20. století, kdy všeobecný hladomor přinutil zdejší obyvatelstvo nahradit révu rozsáhlými, byť bědnými lány s pšenicí. Návrat k rozvoji vinohradnictví nastal znovu až po roce 1970.

Dnešní výměra vinic oblasti Toro dosahuje přibližně patnácti tisíc hektarů, na nichž převažuje další z klonů Tempranilla -Tinta de Toro. Na vyprahlé půdě přináší pěstování révy mnoho komplikací, ale také určité výhody - minimum hmyzích škůdců, absence plísně a další okolnosti vedou k tomu, že se lze téměř zcela vyhnout používání chemických látek.

Toro se navíc může pochlubit skutečným unikátem - réva tu roste ve své "pravé" podobě, zatímco drtivá většina evropských vinařů musí používat odrůdy naroubované na odlišná podnoží, která jsou odolná vůči révokazu. Ten napadá kořenový systém révy, ale půda západní Kastilie je natolik vyprahlá a suchá, že je to i na révokaze příliš.

Město Toro, věrno svému jménu, pořádá každoročně koncem srpna pozoruhodnou vinařskou slavnost se speciálně instalovaným "vinným pramenem". Z něj se zájemci o osvěžení mohou klidně napít, pokud jim nevadí jedna drobná okolnost -pramen je totiž umístěn přímo uprostřed arény, kde volně pobíhají býci…

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz