Na nejdelší let světa Qatar Airways vyšle Boeing 777-200. Ve své flotile, která...

Na nejdelší let světa Qatar Airways vyšle Boeing 777-200. Ve své flotile, která čítá na sto letadel, jich má společnost devět. | foto: Qatar Airways

Nevyužité katarské letouny budou kvůli blokádě „stávkokazit“ v Británii

  • 19
Katarská krize paradoxně pomůže vyřešit aktuální problém britských aerolinek British Airways. Dopravce dostal zelenou k využití devíti letadel katarské společnosti Qatar Airways během plánované stávky svého palubního personálu. Katar je nadále ochromen leteckou i zásobovací blokádou uvalenou svými arabskými sousedy. Obyvatelé začali na oplátku bojkotovat saúdské výrobky.

Bojkot veškerých hospodářských vztahů a blokování vzdušného prostoru okolními zeměmi Perského zálivu má na katarskou Qatar Airways velký dopad. Její letadla nesmějí přeletět vzdušný prostor nad Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Egyptem a Bahrajnem (psali jsme zde).

Katarské aerolinky musí létat velkou oklikou a přišly tak o množství klientů a zakázek. Nadbytečných letadel nyní využívá společnost British Airways, kde od soboty probíhá šestnáctidenní plánovaná stávka palubního personálu kvůli mzdám.

Qatar Airways v pasti: sankcemi přišly o zákazníky, musí létat oklikou

Chybějící personál nahradí právě posádky katarské společnosti, informovala katarská televize al-Džazíra. Britská společnost tam mohla oznámit, že se stávka cestujících nedotkne.

Mezi oběma aerolinkami jsou těsné vazby. Obě jsou členy aliance leteckých společností Oneworld. Navíc katarský dopravce vlastní 20% podíl v mateřské společnosti International Airlines Group, pod kterou spadá právě i British Airways.

Bojkot saúdských produktů

Katarská krize pokračuje také v regálech tamních obchodů. Poté, co arabské státy vyhlásily bojkot vůči Kataru, začali lidé skupovat potraviny v obchodech ve strachu z nedostatku zboží.

Blokáda Kataru: nejbohatší stát nyní krmí zeleninou Íránci, mlékem Turci

Teď se však situace změnila. Regály se daří doplňovat produkty z jiných zemí, zejména z Turecka a z Íránu. Výrobky ze Saúdské Arábie, ze které před krizí do Kataru proudilo zhruba 40 procent potravin, teď místní v reakci na bojkot odmítají. Provozovatelé restaurací tak potraviny ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů raději stáhli.

„Lidé se začali vyptávat na původ zboží. Pokud řeknu, že od Saúdů či z Dubaje, tak to odmítají koupit,“ popsal prodavač Ranžit Kumat Pulami ze supermarketu v Dohá.

Za krizí stojí zákulisní hry mocných států, míní Čech žijící v Kataru

„Tohle zboží nekupuji,“ potvrdil al-Džazíře jeden ze zákazníků Fahad Jasím al-Tamími. „Nemůžeme jít ven do ulic, nemůžeme sepisovat petice. Nemůžeme dělat nic jiného, než protestovat peněženkou - kupovat turecké mléko namísto saúdského,“ řekla televizi další ze zákaznic.

Arabské země v pondělí vyhověly žádosti Kataru o prodloužení ultimáta pro splnění jejich požadavků. Saúdskoarabská televize al-Arabíja informovala, že skupina zemí poskytla Kataru dalších 48 hodin. O takové prodloužení ultimáta předtím požádal sám Katar. Původní ultimátum vypršelo v neděli o půlnoci (více čtěte zde).

Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání v neděli zopakoval, že požadavky arabských států byly záměrně vytvořeny tak, aby nešly splnit a země je odmítla. Dodal, že Katar je připraven „čelit možným důsledkům“, ale je také připraven jednat.