Katastry vstoupily na internet

  • 8
Katastrální úřady v celé republice ukončily rozsáhlou reformu, díky níž jsou záznamy o pozemcích, nemovitostech a vlastnických poměrech od září dostupné na internetu. Vyhledávání těchto informací, které jsou ze zákona veřejně přístupné, tak bude nesrovnatelně jednodušší. "Poslední data byla doplněna minulý víkend, a nyní jsou tedy k dispozici popisné údaje z celé republiky," uvedl místopředseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře.

"Vše už funguje," potvrdila Jiřina Hoňková ze zlínského katastrálního úřadu, který byl při zavádění nového systému poslední v pořadí.

Přístup po internetu nabízí zeměměřický úřad jako placenou službu. Dosud si ji už objednalo více než 500 uživatelů. Každý ze zájemců získá po složení dvoutisícové zálohy heslo do databáze a bude moci ze svého počítače získávat informace o celé republice.

Za každou zobrazenou stránku zaplatí 50 korun. Nyní každý úřad spravuje pouze data ze svého okresu a na výpisy se čekají dlouhé fronty. "Stává se, že v Praze na úřadu strávíte i dvě hodiny. Sám tam jezdím třikrát týdně, přístup po internetu je tedy obrovská pomoc," říká Evžen Jedlička z Metrostavu.

Nový systém vítají vesměs všichni, kdo s realitami pracují. Upozorňují však, že majitelé lukrativních pozemků či nemovitostí budou nyní více na očích. "Jedním z důsledků bude, že vlastníky pozemků bude otravovat více realitních makléřů," soudí obchodní ředitel developerské firmy Finep & Akro Lukáš Najman.

Kvůli možnému omezování soukromí se do hry vložil také Úřad na ochranu osobních údajů, který některé plánované funkce zablokoval. "Například se nám podařilo zamezit tomu, aby bylo možné na internet zadat konkrétní osobu a vyhledat si všechny její majetky. Je to katastr nemovitostí, a nikoli katastr lidí," uvedl první náměstek úřadu František Novák.

Hledání tedy bude možné zadat pouze podle nemovitosti či podle pozemku, nikoli podle majitelů. Toto privilegium budou mít jen některé instituce. "Přehled vlastnictví v rámci celé republiky nyní poskytujeme pouze takovým osobám, které mohou právním předpisem odůvodnit naši povinnost takové údaje poskytnout. To jsou třeba některé státní úřady, soudy, policie, ale třeba i správce konkursní podstaty nebo exekutor," uvedl Večeře.

Oba úřady se nakonec dohodly a podle Nováka je současná verze vyhovující. "Časem se u výpisů z internetu přestanou objevovat i rodná čísla, která tam jsou nyní podle našeho názoru nadbytečná," uvedl Novák.

Nový systém zatím nepomůže těm, kteří potřebuje výpis z katastru jako úřední listinu - musejí na úřad pro razítko jako dřív. I to se však časem má změnit díky zákonu o elektronickém podpisu.

Zpřístupnění katastrů po internetu stálo daňové poplatníky přes jednu miliardu korun. O prázdninách se kvůli výměně sy- stémů nic do katastrů nezapisovalo a úřady mají nyní skluz. Průměrná čekací doba se podle Večeřeho prodloužila až na hranici zákonné šedesátidenní lhůty a například v Praze se čeká ještě déle.

"Doufám, že do konce roku si pracovníci nový systém osvojí natolik, že se vrátíme na lhůty dosahované před jeho zavedením, které byly o něco málo kratší než měsíc," uvedl Večeře.