(ilustrační foto;)

(ilustrační foto;) | foto: Vincent Kessler , Reuters

Američtí těžaři nahlodali plán kartelu OPEC. Saúdové mohou vrátit úder

  • 79
Dohoda mezi ropným kartelem OPEC a dalšími těžaři v čele s Ruskem o zastřešování těžby ropy má trhliny. Potvrdily se totiž obavy o nárůstu produkce americké ropy z břidlicových podloží a světové zásoby černého zlata opět stoupají. V zákulisí se začíná hovořit o tom, že Saúdové mohou od rozhodnutí omezit těžbu ropy v polovině roku upustit.

Ještě loni v prosinci si světové ropné jedničky mnuly ruce. Kartel Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodl s dalšími těžaři v čele s Ruskem na snížení produkce černého zlata od ledna letošního roku o 1,8 milionu barelů denně. Záměr byl jasný – vyšroubovat cenu ropy nahoru a stabilizovat ropný trh, který se v posledních dvou letech propadl. Klesnout měly také celosvětové zásoby ropy.

Benzin v Česku zdražil. Na ceně se podepsala dohoda kartelu OPEC

První dva měsíce roku 2017 to vypadalo, že dohoda funguje. Cena ropy Brent se držela na hranici kolem 55 dolarů za barel a americká WTI nešla pod 50 dolarů. Minulý týden se ukázalo, že dohoda OPEC s Ruskem má trhliny.

Potvrdily se totiž obavy o nárůstu produkce americké ropy z břidlicových podloží. Komoditní burzy následně zaznamenaly strmý pád. Americká lehká ropa WTI v pátek uzavřela na 48,80 dolaru za barel, kvalitnější Brent spadl na 51,65 dolaru. Američané nyní do zásoby vytěží 50 milionů barelů břidličné ropy týdně, což je oproti začátku roku desetinásobek. Počet amerických břidličných ropných věží se navíc oproti květnu loňského roku více než zdvojnásobil. Zatímco loni Američané provozovali 248 takových plošin, nyní je jich 513.

Dočasný propad s otazníkem

Analytik Petr Hlinomaz má za to, že jde o dočasný propad. „Zatím bych neřekl, že by nedávný propad cen ropy měl značit trvalejší změnu na trhu. Zejména proto, že nová naleziště byla více než dva roky podfinancovaná a investice do odkrývání nových vrtů byly malé,“ uvedl. Investice do nových nalezišť dva roky po sobě navíc dokonce klesaly. „Očekávám tak spíše trend navrácení cen k lednovým hodnotám,“ doplnil.

Ropný kartel OPEC, který se na celosvětové produkci podílí 30 procenty, je i přes vnitřní neshody nejucelenější organizací, která zásobuje trh ropou.

ANALÝZA: Globální svět nejede po starých kolejích

Mnozí analytici však varují, že těžaři v čele se Saúdskou Arábií mohou na americké konkurenty znovu zaútočit – nízkou cenou. S tím souhlasí i Hlinomaz, který zmiňuje, že pokud budou Saúdové chtít dokázat světu, že s cenou ropy dokáží zamávat, mají prostředky, jak ji strhnout i k 40 dolarům za barel.

Pořád totiž platí, že náklady na těžbu jsou v Saúdské Arábii menší než v USA a skokový propad cen ropy by odstavil část americké produkce – prostě by se přestala vyplácet.

Uvidí se ve Vídni

Začíná se tak hovořit o tom, že dohoda OPEC a dalších zemí v čele s Ruskem by mohla v polovině roku vzít zasvé. Zastřešovací limit totiž v červnu končí a o jeho dalším prodlužování budou špičky kartelu jednat 25. května ve Vídni.

Při březnových zákulisních jednáních údajně už padly výhrůžky směrem k USA. „Jeden z poradců saúdského ministra pro energetiku Khalida A. Al-Falíha řekl, že OPEC rozhodně nehodlá na rostoucí americké produkci z břidlic tratit,“ uvedl pro Reuters jeden z účastníků americké strany, který si vzhledem k citlivosti tématu přál zůstat v anonymitě. „Napřímo nám pak sdělil, že my ani ostatní američtí těžaři nemáme automaticky předpokládat, že kartel prodlouží svou politiku snižování těžby.“

Obdobný signál vyslal minulý týden i ministr Falíh, který během energetické konference v americkém Houstonu otevřeně řekl, že američtí těžaři už nebudou „černými pasažéry“ profitujícími z aktuální obnovy ropného trhu. Všechno tak nasvědčuje tomu, že dohoda o produkci a stabilní ceně ropy visí na vlásku.