Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza záložny Pria finišuje

  10:01aktualizováno  10:01
Zbytečně zaplatili miliony za kontrolu počítačového systému, nevýhodně si pronajali dům, snažili se ulít peníze z kampeličky do soukromých firem. To je jen stručný výčet prohřešků, ze kterých obžaloba viní bývalého šéfa představenstva záložny Pria Františka Zoubka a jeho dceru Kamilu Březinovou.

Oba všechna obvinění odmítají a tvrdí, že kampeličku srazil na kolena až nucený správce, který do záložny přišel v roce 2000.

Soud s vedením záložny Pria měl skončit už ve čtvrtek. Obžalovaní však měli soudu ještě co říct a jejich závěrečné řeči trvaly od rána až do tří odpoledne. Zoubek i Březinová se pořád dušovali, že za nic nemohou.

"Záložnu položil až zásah státu a uvalení nucené správy," tvrdil v téměř dvouhodinové závěrečné řeči František Zoubek. Státní orgány podle něho vedou proti němu a jeho rodině cílenou kampaň.

"Osmdesát procent žaloby je papírový balast, má to být optický klam znevýhodňující nás, obžalované," horlil Zoubek tváří v tvář soudci.

Zoubek si na porušení svých práv stěžuje i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "V záložně zůstalo investovaných mých pět milionů," tvrdí Zoubek s tím, že stát neměl právo uvalit na jeho záložnu nucenou správu.

Definitivní verdikt soudu by měl padnout v pátek 13. května, státní zástupce Michal Galát pro Zoubka navrhuje pětiletý trest a milionovou pokutu.

Je to spiknutí, tvrdí obžalovaní
Za krachem většiny kampeliček stojí spiknutí českého státu a velkých zahraničních bankovních domů, které před pár lety skupovaly české banky. Slibně se rozvíjející družstevní záložny pro ně byly neúnosnou konkurencí.

Tak si vysvětluje bývalý předseda představenstva družstevní záložny Pria František Zoubek, proč byla na jeho kampeličku uvalena nucená správa. Svůj názor ve čtvrtek téměř dvě hodiny vysvětloval soudu.

"Mysleli jsme si, že to bude naše budoucnost, že Pria bude rodinným zlatem po několik dalších generací," hrál na city soudci František Zoubek. Právě krajský soud má příští týden rozhodnout, zda Zoubek svoji kampeličku vytuneloval, nebo jestli se skutečně stal obětí spiknutí.

Na dva tábory jsou rozdělení i bývalí klienti kampeličky. Někteří z nich dodnes část svých úspor neviděli, přesto však stojí za charismatickým šedesátníkem Zoubkem.
Na svých odpůrcích si Zoubek včera před soudem smlsnul. Z neférového jednání nepřímo obvinil policisty, nuceného správce kampeličky Pria, na paškál si Zoubek vzal i novináře a Miroslava Hrdinu, kterého nucený správce zmocnil k zastupování poškozených klientů Pria.

Slzy v očích měla při svojí závěrečné řeči Zoubkova dcera Kamila Březinová. Státní zástupce ji viní ze stejných deliktů jako otce, navrhuje jí však nižší trest na dolní hranici sazby. "Kdokoliv si usmyslí, že mi můžou sebrat majetek, a ještě mi řeknou, že je to pro moje dobro," držela se Březinová otcovy teorie o spiknutí. Priu podle ní do kolen srazil samotný úřad pro dohled nad záložnami.

"Úřad vydával rozhodnutí rovnající se rozsudku smrti," řekla Březinová soudci. Jedním dechem také tvrdila, že spory okolo kampeličky dovedly ji i jejího otce do ordinací psychiatrů.

"Já jsem dostal většinu peněz zpět, ale myslím, že něco nekalého tam bylo," podotkl jeden z bývalých klientů kampeličky, který se přišel na závěr dvouletého soudu podívat.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz