Strávená a vyloučená kávová zrna se ze sloního trusu vybírají ručně.

Strávená a vyloučená kávová zrna se ze sloního trusu vybírají ručně. | foto: Profimedia.cz

Nejdražší káva světa se dělá ručně ze sloního trusu. Kilo za 50 tisíc

  • 56
V roce 2002 začal podnikatel Blake Dinkin v Etiopii vyrábět cibetkovou kávu. Pak ale v jedné kanadské zoo zkusil kávou nakrmit slona. Od roku 2012 v Thajsku produkuje kávu vybíranou ze sloního trusu pod značkou Black Ivory Coffee. Enzymy ve sloním žaludku totiž dokážou kávové plody zbavit hořké chuti a taková káva má pak jemnější chuť.

Od doby, kdy se před více než deseti lety do módy dostala cibetková káva Kopi Luwak, hledají vyznavači kofeinového nápoje stále nové cesty, jak si připravit svůj oblíbený šálek. Kopi luwak je indonéská káva, která se dělá z kávových zrn, která prošla trávicím traktem malé šelmy zvané cibetka.

Pověst této kávy ale pošpinily zprávy, že někteří producenti zrna cibetkám vnucují násilím a chovají je v klecích, nebo že některé kávové směsi nejsou pravé. Toho využil thajský podnikatel Blake Dinkin, který dělá kávu z výkalů nikoli cibetek, ale slonů, píše agentura Bloomberg.

Sloni a jejich majitelé žijí v Thajsku společně stovky let. Dřív se tlustokožci používali jako dopravní prostředek i jako bojová zbraň. Dnes většinou vozí turisty nebo slouží při náboženských procesích.

Slony, jejichž trus používá k výrobě kávy, Dinkin krmí směsí banánů, rýžových otrub a kávových třešní - plodů, které obsahují kávová zrna. Sloni nemusí kávové plody jen sníst, mohou je také nasát chobotem v ovocném „smoothie“. Podle Dinkina káva slonům neškodí. Aby se oleje s obsahem kofeinu dostaly ze skořápky ven, je totiž potřeba zrna zahřát.

Strávená a vyloučená kávová zrna se pak ze sloního trusu vybírají ručně. Dinkin za čtvrt hodiny takové práce platí ekvivalent deseti amerických dolarů (251 korun). Na thajské poměry je to velmi slušné, například při sklizni rýže si tu lidé vydělají šest dolarů denně.

K výrobě kávové směsi Black Ivory Coffee se dnes používá trus 27 slonů. Letos by měla firma „vyprodukovat“ asi 150 kilo této kávy. Nabídku rozšířit svůj byznys do jihovýchodní Asie a Afriky Blake Dinkin odmítl, chce prý svůj byznys rozvíjet postupně.

Black Ivory Coffee se dá koupit online, balení po třech pětatřicetigramových kusech stojí 198 dolarů (4 974 korun), což je v přepočtu 1 886 dolarů (47 376 korun) za kilogram. Káva je dostupná také v pětadvaceti luxusních hotelích po celé Asii. Dinkin by podle svých slov rád zásoboval i evropské hotely a restaurace, které mají michelinskou hvězdu.