Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kavánek: Sázím na boží mlýny trhu

  1:00aktualizováno  1:00
Kéž by si nyní šéf největší české banky (ČSOB) Pavel Kavánek mohl vybrat ministra financí! Jeho koněm by teď byl zřejmě americký ekonom Joe Stiglitz, jehož má zvlášť v oblibě. Skutečný ministr Bohuslav Sobotka naléhá na Kavánka a další bankéře, ať neprovokují vysokými zisky a část peněz obětují ve prospěch lepších služeb.

Šéfovi ČSOB Pavlu Kavánkovi se vůbec nelíbí nápad ministra financí Bohuslava Sobotky zasahovat do chování bank.

Zato Stiglitz, ten by nic takového nedopustil, míní Kavánek.

"Čím větší zisk, tím větší ocenění společnosti, cítím to jako bankéř," říká Kavánek, podle něhož jde jen o parafrázi na Stiglitze v tom, že spotřebitelé nechávají podniky vydělat podle toho, jak si váží jejich služeb.

Dokud jsou však v české vládě sociální demokraté, a ne američtí ekonomové, má to Kavánek se svou obchodní politikou těžší, byť jako šéf celé bankovní asociace říká, že nemíní kapitulovat a že podlehnout nátlaku státu by byla chyba.

Kdy jste naposled vybíral z bankomatu?
Naposledy jsem, neúspěšně, vybíral z bankomatu předevčírem.

Co se stalo?
Strčil jsem tam kartu, kterou jsem považoval za ztracenou a kterou jsem před nedávnem nahlásil jako ztracenou. Byl jsem notně překvapen, že mi ji bankomat už nevydal.

To vypadá na začátečnickou chybu. Vybíráte často, málo, nebo bankovky vůbec nepotřebujete?
Kovářova kobyla chodí bosa. Peníze samozřejmě potřebuju, vybírám často.

Většina lidí se teď snaží vždy najít bankomat své banky, u cizích bankomatů je výběr hodně drahý. Co vy? Stíháte vždy ctít barvy?
Většinou vybírám tady u nás, hned před bankou.

Vím nejlíp, co lidé chtějí

Už pár měsíců se mluví o tom, že drahé je v bankách leccos. Co s tím podniknete?
Zastávám názor, že boží mlýny trhu fungují velmi zdravě a pro mnohé až překvapivě rychle. V českém bankovnictví jsme svědky velmi zdravých trendů, lidem rostou úspory, mají zájem o úvěry. Léčit tento zdravý trend je návodem na zdražení.
Z jednoho místa určit, jak má nabídka vypadat, je špatně. Kde je tedy zakopán pes, když tady zjevně nějaký problém je...

Jaký problém? Cítíte, že máte v Česku nějaký problém?
Problém je a kladu si otázku, kde jsou jeho příčiny. Je to arogance bankéřů starého typu, kteří měli za to, že jsou v čemsi výjimeční? Je to přehnaná a někdy až překotná inovace? Je to iracionálně založená nelibost nad rádoby bankéři, kteří způsobili krachy a chystají nějakou další lumpárnu? Je to laciný, dávno zakořeněný, ale zcela mylný pocit, že když někomu svěřuji peníze, tak proč po mně chce něco zaplatit?
To je realita. A pak je tu ještě jeden moment, kterému pan architekt Jan Kaplický říká pivní opona. Úvaha typu: "Já nevím, jak to je, ale jinde je určitě lépe a já s tím nemůžu nic dělat." To vnímám jako problém a jsem připraven s tím něco udělat.

A sice?
Založit debatu více na faktech než na pocitech. Ale rozhodně není třeba léčit v podstatě zdravého a zdravě rostoucího pacienta. Vůbec bychom neměli mířit do regulace centrálního typu, třeba té státní.

Holý účet za 50,-

Jestli cítíte negativní nálady veřejnosti, jak je chcete odbourat?
Chceme investovat do toho, abychom dokázali dát klientům základní rady, jak se vyznat v rodinných či osobních financích. To je cesta, která je pro klienta víc smysluplná, než abychom na něj chrlili kumulovaný produkt, který bude mít na sobě spoustu mašliček a cingrlátek, a klient neví, jestli ho potřebuje, anebo tuší, že ho nepotřebuje.
Chystáme se také od základu změnit přístup k balíčkům produktů. Od listopadu u nás klient dostane holé konto za padesát korun, k tomu některé služby zdarma a sám si pak přibalí to, co mu bude milé.

Takže Češi podle vás chtějí od bank jednodušší služby?
Ano. Nechceme v nikom podporovat dojem, že někdo platí za něco, co nepotřebuje.

Zprůhlednit, zjednodušit, o tom přece mluví ministr financí Bohuslav Sobotka a jeho náměstek Tomáš Prouza.
A to je v pořádku.

A přitom o vás hovoří jako o jednom z těch, kdo se snaží dohodu nejvíc blokovat.
Ne. My se shodneme. Já jen ministrovi říkám, že nepotřebuji regulatoriku, abych něco udělal. Oni třeba tuší, co my jako tržní operátor dávno víme.

S Nomurou se dohodneme

Poslední dobou se objevily zprávy, že pan premiér a ministr financí mají snahu dohodnout se s Nomurou na nějakém nekonfliktním řešení. Myslíte si, že by mohla být tato záležitost v krátké době uzavřena?
Mám pocit, že se tvrdě pracuje na smysluplném, rovnovážném kompromisu všech zúčastněných stran. Myslím, že motivace všech stran je zamezit budoucím možným nákladům na případné soudní spory. Nebudu spekulovat, jak rychle se to podaří.
Je šance, že tomu bude velice rychle.
Dodávám, že ten konečný tvar musí být zcela zřetelný a právnicky čistý, aby nikomu nezůstal v ruce černý Petr. Je zcela nepřijatelné, aby byla zachována nějaká zadní dvířka k tomu, aby se spor vrátil nějakou jinou cestou jako například kauza Diag Human.

Vsadil byste si, že by to mohlo být ještě letos?
Bankéři se na koníčky nesázejí.

Ale umějí vyhodnotit riziko a spočítat pravděpodobnost. Je pravděpodobné, že to bude vyřešeno do voleb?
Já si myslím, že ano. Že to bude spíše v řádu několika týdnů či krátkých měsíců než dlouhých měsíců.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz