Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každé lyže by měly zvládnout šest základních úkolů

  10:37aktualizováno  10:37
- Zkušební jezdci každou lyži hodnotili podle sedmi kritérií. Aby je mohli vyzkoušet, postavili pro ně organizátoři trať, kterou nazvali parkurem. Podobný parkur by si měl projet i každý zákazník, který se rozhoduje, jaký model a jaké délky si koupí.

Na stánky, kde si je možné zdarma vyzkoušel nejnovější lyže, lze narazit v Alpách a občas i v Krkonoších. V Česku si zájemce obvykle musí připravit pět tisíc korun na zálohu, v zahraničí stačí nechat na stánku nějaký důvěryhodný doklad s fotografií.
Přímá jízda: Lyže se chvěje a kmitá, nebo sedí klidně?
Obří slalom: Jak se chová ve dlouhém oblouku a ve svižné jízdě?
Slalom: Jak zvládá krátký sportovní oblouk?
Vlásenka: Vyžaduje proplést se krátkým rychlým obloukem.
Carvingové branky: Místo slalomových tyčí jsou na zemi jakési kelímky, které umožňují doširoka projeté oblouky.
Koridor: Zvládá lyže i jízdu krátkými oblouky přímo dolů? Lze se sní disciplinovaně a s požitkem pohybovat mezi ostatními lyžaři na zaplněné sjezdovce?

Easycarver
Lyže jsou kompromisem mezi běžnými sjezdovkami a carvingy. Jsou určeny především začátečníkům a rekreačním lyžařům, a proto by na nich mělo jít všechno snadno - řezané oblouky i zatáčení klasickým smykem.
VIP
Atomic Beta Carv/X 9.19 Steel (13 900 Kč)
Jede jako funcarver a dá se použít i jako allroundcarver. - Vyvážené vlastnosti, je stabilní, dobře vede. - S touto lyží se podaří všechno. - Jízdní ekonomie ve velkém.
Head Cyber 24 X (10 140 Kč)
Superlyže s náběhem do racecarveru. - Vyloženě pocitová lyže! - Tenhle easycarver není tak docela easy. Je docela pěkně sportovní. - Dobrý tah a dokonce zrychlení. - Perfektně ovladatelná. - Nekompromisní zahájení oblouku.
*****
Dynamic Misty 20 (10 000 Kč)
Má sklon k allroundcarvingu. - Jede se sní jako s lyží vyšší kategorie, dobře drží a s jistotou vede. - Jednoduše ovladatelná, při tom přesná. - Skoro patří mezi obřečky. - Nádhera! Široký rozsah použití! Je s ní zábava!
Fischer Control Plus (7 800 Kč)
Skutečně easy. - Přesně vede stopu, snese vysokou rychlost. Absorbuje nerovnosti. Pohodlná. - Bezpečná v oblouku, neutrhne se. - Sportovní lyže pro úvod do carvingu, dobrá univerzálka.
K2 Four (16 380 Kč)
Dobromyslná a stabilní. - Klidná. Dobře absorbuje nerovnosti. Neuvěřitelné, co všechno umí. - Dobrá univerzálka s vlastnostmi racecarveru. - Supertočivka.
Rossignol Toon 10.1 (10 550 Kč)
Absolutně špičková lyže pro požitek. - Silný tah do oblouku, přesto snadno ovladatelná. - Velice klidná, přesná. - Dává pocit jistoty. - Tolerantní, dobře spolupracuje.
Salomon X-Free 08 (9790 Kč)
I pro dobré lyžaře. - Lyže, která jede sama. - Lyže s vydařenými vlastnostmi. - Všestranně použitelná. - Zcela bezproblémová.
Völkl Carver Xcape (10 990 Kč)
Senzační lyže, v ničem nezklame. - Náběh do funcarveru. Dobrý tah. - Tuhle lyži si pořídím. - Skvělá točivka. - Velice přesná, vyvážená, pro všechny techniky jízdy. - Na hraně má supertah. Velice šetří lyžařovy síly.

Allroundcarver
Univerzální lyže jsou určeny těm, kdo kombinují sportovní agresivní jízdu, snowboardové oblouky ve velkých náklonech i jízdu v prašanu.
VIP
Atomic Beta Carv/X9.18 Blue (13 900 Kč)
Harmonie a ryzí carvingový pocit. - V předozadní rovnováze není úplně harmonická. - Velice dobrá univerzálka. - Velmi dobře ovladatelná. Při vysoké rychlosti neklidná.
Head Cyber 26x TPS 3 (11 400 Kč)
Dobře vyvážená, podařená lyže. - Super. Lze jednoznačně doporučit. Dávám jedničku. - Snadno ovladatelná, vedení oblouku však není zcela vyvážené. - Pro carvingové nováčky a univerzály, celkově naprosto vyvážená.
Rossignol Viper 9.9 (13 760 Kč)
Tahl lyže umožňuje celodenní zábavu. - Ve středním a delším oblouku velice dobrá, který vyžaduje práci. - Lyže pro technického lyžaře. Všeumělka.
Salomon Axendo Series (16 990 Kč)
Jízda je tak bezproblémová a lyže tak snadno ovladatelná, že je to skoro až nuda. - Docela dobrá ve všem. - Svému označení univerzálka dělá skutečně čest. - Pro optimální požitek z jízdy potřebuje střední rychlost.
Völkl Carver Vectris (12 190 Kč)
Přesná lyže sportovního charakteru, od jezdce si žádá přesné ovládání. - Pro carvingového jezdce výtečná univerzálka. - Přestože je tolerantní, má na hraně výborný tah. - Univerzální.
****
Dynamic Wave 24 (10 000 Kč)
Lyže sportovního charakteru, dobře drží. Ve špičce poněkud neklidná. - Dobrá, dobře ovladatelná a tolerentní lyže. - Dobrá univerzálka. - Pěkná harmonická lyže.
Dynastar Max Zero Pro (12 990 Kč)
Ode všeho má trochu - vyvážená lyže. - Velice snadno ovladatelná lyže. - Velice snadno ovladatelná lyže, dokonce i ve vysoké rychlosti. - Naprosto harmonická lyže. Je to požitek, jak lehce se s ní dá kroužit.

Funcarver/extremcarver
Extrémní carvingové lyžování obnášejí vyjíždění oblouků do protisvahu, snowboardové pojetí oblouků, kdy lyžař nalehne na sníh, a nemožné nejsou ani zatáčky do kruhu o celých tři sta šedesát stupňů.
VIP
Atomic Beta Carv/X 9.14 (13 900 Kč)
Sen. Má vše, co má funcarver mít. - Velice harmonická. Chce střední až vyšší rychlost. - Velice dobře drží a celý oblouk absolvuje klidně. - Absolutní požitek.
Dynamic Drastic 16 (11 000 Kč)
Lyže pro každého lepšího lyžaře. - Velice sportovní, miluje ostré oblouky. - Všestranná lyže, vlastně univerzálka. - V oblouku velice stabilní. Senzační a zajímavá lyže pro carvingové závodění.
Head Cyber Space XT (11 400 Kč)
Dobrá, nekomplikovaná, vydařená lyže. - Absolutně geniální carvingová lyže. Harmonická změna hran. - Velice hravá. - Vyvážená lyže - ne příliš agresivní. - Je s ní zkrátka zábava.
*****
Kneissl Ergo CG Plate (15 499 Kč)
Ideální pro carvingového začátečníka, lehce dává carvingový pocit. - Dobrá vyvážená lyže, zcela neproblémová. Dostat ji na hranu vyžaduje trochu síly. - Hrany od skluznice jsou zbroušené pod dost velkým úhlem, a proto je lyže poněkud neklidná.
Rossignol REK (7 220 Kč)
Lyže pro každého. Plný požitek až při extrémní jízdě. - Superkompromis mezi funcarverem a univerzálností. - Vyžaduje sílu, ale jede velice harmonicky. - Měla by mít větší tah, dávám jí ale nejlepší známku.
Völkl Funcarver (13 790 Kč)
Funcarver pro profesionála. - Velice dobře drží a má všechno, co carvingová lyže potřebuje. - Je spíš na rychlost než na zábavu. Není hravá. - Snadná a jistá jízda. - Pomalé přehranění, trvá jí to. - Carver má dlouhý oblouk.

Crosscarver
Řezat oblouky lze s těmito lyžemi také v hlubokém prašanu, na mokrém sněhu a vůbec v obtížném terénu.
VIP
Atomic Beta Cruise 9.22 (14 900 Kč)
Dobrá univerzálka, tolerantní. - Je to lyže pro delší oblouk střední rychlostí. - Velice harmonická, jízda je potěšením. - Jede se s ní velice snadno. - Pro jízdu v terénu poněkud tuhá v ohybu.
Head Cyber Cross Titanium (11 400 Kč)
Všechno umí perfektně. - Harmonická a vyvážená lyže s širokým použitím. - Kdyby trochu víc táhla do oblouku, byla by ještě lepší. - Lyže s univerzálními vlastnostmi. Velice harmonická! - Velmi neutrální, jízda s ní je snadná.
Kneissl Ergo CG Cross (11 899 Kč)
Zábavička! Tak má vypadat crosscarver. - Absolutní požitek na sjezdovce, v terénu i hlubokém sněhu. - Patka lyží dominuje. Je s ní hodně zábavy.
Salomon X-Scream Series (18 760 Kč)
Senzační lyže do všech situací. - To je moje lyže! - Snadné přehranění, velmi dobře ovladatelná. - Vyžaduje přesnou jízdu. - Vykrojení je příliš skromné, ale je to dobrá univerzálka. - Všestranná. - Jediná lyže pro všechno.
*****
Rossignol Bandit (13 540 Kč)
Kratší verze je jako easycarver, delší jako carver hlavně na sjezdovku. Kratší je ale lepší. - Kratší verze je dobrá pro méně zdatného sportovního jezdce. - Spíše pro klasickou techniku.
Völkl Cross Carver (13 790 Kč)
Na sjezdovce silný carvingový charakter. agresivní. - Spíše pro dlouhý oblouk. - Je to vlastně sportovní lyže i pro vyšší rychlosti. - Pro mě je to ten správný crosscarver.

Poznámka k údajům na straně II a III: celkové hodnocení se skládá z devíti bodovaných parametrů. Kategorie VIP (very important products) označuje lyže mimořádných vlastností, ***** lyže lze doporučit podle všech hledisek. Čtyř-, tří- a dvouhvězdičkové lyže nevyhovují některým požadavkům. Slovní hodnocení pochází od jednotlivých testérů ihned po jízdě. Uváděné ceny jsou v doporučené výši na tuto zimní sezonu od tuzemských generálních dovozců.
Pramen: SKILÄUFER/Dr. Walter Kuchler

Salomon X-Free 08 (9 790 Kč)*****

Rossignol Viper 9,9 (13 760 Kč) VIP *****

Head Cyber Cross Titanium (11 400 Kč) VIP *****

Rossignol Toon 10,1 (10 550 Kč) *****

Atomic Beta Carv/X9,18 Blue (13 900 Kč) VIP *****

Atomic Beta Carv/X 9,14 (13 900 Kč) VIP *****

Atomic Beta Carv/X 9,19 Steel (13 900 Kč) VIP *****

Atomic Beta Cruise 9,22 (14 900 Kč) VIP *****

Rossignol Bandit (13 540 Kč) *****

Dynamic Wave 24 (10 000)*****

Dynamic Misty 20 (10 000) *****

Völkl Carver Vectris (12 190 Kč) VIP *****

Rossignol REK (7 220 Kč) *****

K 2 Four (16 380 Kč) *****

Kneissl Ergo CG Plate (15 499 Kč) *****

Kneissl Ergo CG Cross (11 899 Kč) VIP *****

Salomon Axendo Series (16 990 Kč) VIP *****

Salomon X-Scream Series (18 760 Kč) VIP *****

Dynamic Drastic 16 (11 000) VIP *****

Völkl Cross Carver (13 790 Kč) *****

Dynastar Max Zero Pro (12 990 Kč) *****

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Pojištění od České pojišťovny: „spoření“, které nemělo nikdy vydělat

Česká pojišťovna

Možná stovky tisíc klientů v minulosti uzavřely své pojistné smlouvy „na spoření“. Pojišťovny a sítě zprostředkovatelů...

TEST DNES: Úplné výsledky testu kytic z květinářství

Test kytic

MF DNES koupila kytici v osmnácti květinářstvích po celém Česku. Úkolem floristů bylo připravit pugét pro padesátnici...

TEST DNES: Úplné výsledky testu plechovkových ležáků

Test plechovkových ležáků

MF DNES testovala piva v plechovkách. Nakoupili jsme čtrnáct vzorků ležáků různých značek a pozvali čtrnáct odborníků,...

Najdete na iDNES.cz