Každé lyže by měly zvládnout šest základních úkolů

  10:37aktualizováno  10:37
- Zkušební jezdci každou lyži hodnotili podle sedmi kritérií. Aby je mohli vyzkoušet, postavili pro ně organizátoři trať, kterou nazvali parkurem. Podobný parkur by si měl projet i každý zákazník, který se rozhoduje, jaký model a jaké délky si koupí.

Na stánky, kde si je možné zdarma vyzkoušel nejnovější lyže, lze narazit v Alpách a občas i v Krkonoších. V Česku si zájemce obvykle musí připravit pět tisíc korun na zálohu, v zahraničí stačí nechat na stánku nějaký důvěryhodný doklad s fotografií.
Přímá jízda: Lyže se chvěje a kmitá, nebo sedí klidně?
Obří slalom: Jak se chová ve dlouhém oblouku a ve svižné jízdě?
Slalom: Jak zvládá krátký sportovní oblouk?
Vlásenka: Vyžaduje proplést se krátkým rychlým obloukem.
Carvingové branky: Místo slalomových tyčí jsou na zemi jakési kelímky, které umožňují doširoka projeté oblouky.
Koridor: Zvládá lyže i jízdu krátkými oblouky přímo dolů? Lze se sní disciplinovaně a s požitkem pohybovat mezi ostatními lyžaři na zaplněné sjezdovce?

Easycarver
Lyže jsou kompromisem mezi běžnými sjezdovkami a carvingy. Jsou určeny především začátečníkům a rekreačním lyžařům, a proto by na nich mělo jít všechno snadno - řezané oblouky i zatáčení klasickým smykem.
VIP
Atomic Beta Carv/X 9.19 Steel (13 900 Kč)
Jede jako funcarver a dá se použít i jako allroundcarver. - Vyvážené vlastnosti, je stabilní, dobře vede. - S touto lyží se podaří všechno. - Jízdní ekonomie ve velkém.
Head Cyber 24 X (10 140 Kč)
Superlyže s náběhem do racecarveru. - Vyloženě pocitová lyže! - Tenhle easycarver není tak docela easy. Je docela pěkně sportovní. - Dobrý tah a dokonce zrychlení. - Perfektně ovladatelná. - Nekompromisní zahájení oblouku.
*****
Dynamic Misty 20 (10 000 Kč)
Má sklon k allroundcarvingu. - Jede se sní jako s lyží vyšší kategorie, dobře drží a s jistotou vede. - Jednoduše ovladatelná, při tom přesná. - Skoro patří mezi obřečky. - Nádhera! Široký rozsah použití! Je s ní zábava!
Fischer Control Plus (7 800 Kč)
Skutečně easy. - Přesně vede stopu, snese vysokou rychlost. Absorbuje nerovnosti. Pohodlná. - Bezpečná v oblouku, neutrhne se. - Sportovní lyže pro úvod do carvingu, dobrá univerzálka.
K2 Four (16 380 Kč)
Dobromyslná a stabilní. - Klidná. Dobře absorbuje nerovnosti. Neuvěřitelné, co všechno umí. - Dobrá univerzálka s vlastnostmi racecarveru. - Supertočivka.
Rossignol Toon 10.1 (10 550 Kč)
Absolutně špičková lyže pro požitek. - Silný tah do oblouku, přesto snadno ovladatelná. - Velice klidná, přesná. - Dává pocit jistoty. - Tolerantní, dobře spolupracuje.
Salomon X-Free 08 (9790 Kč)
I pro dobré lyžaře. - Lyže, která jede sama. - Lyže s vydařenými vlastnostmi. - Všestranně použitelná. - Zcela bezproblémová.
Völkl Carver Xcape (10 990 Kč)
Senzační lyže, v ničem nezklame. - Náběh do funcarveru. Dobrý tah. - Tuhle lyži si pořídím. - Skvělá točivka. - Velice přesná, vyvážená, pro všechny techniky jízdy. - Na hraně má supertah. Velice šetří lyžařovy síly.

Allroundcarver
Univerzální lyže jsou určeny těm, kdo kombinují sportovní agresivní jízdu, snowboardové oblouky ve velkých náklonech i jízdu v prašanu.
VIP
Atomic Beta Carv/X9.18 Blue (13 900 Kč)
Harmonie a ryzí carvingový pocit. - V předozadní rovnováze není úplně harmonická. - Velice dobrá univerzálka. - Velmi dobře ovladatelná. Při vysoké rychlosti neklidná.
Head Cyber 26x TPS 3 (11 400 Kč)
Dobře vyvážená, podařená lyže. - Super. Lze jednoznačně doporučit. Dávám jedničku. - Snadno ovladatelná, vedení oblouku však není zcela vyvážené. - Pro carvingové nováčky a univerzály, celkově naprosto vyvážená.
Rossignol Viper 9.9 (13 760 Kč)
Tahl lyže umožňuje celodenní zábavu. - Ve středním a delším oblouku velice dobrá, který vyžaduje práci. - Lyže pro technického lyžaře. Všeumělka.
Salomon Axendo Series (16 990 Kč)
Jízda je tak bezproblémová a lyže tak snadno ovladatelná, že je to skoro až nuda. - Docela dobrá ve všem. - Svému označení univerzálka dělá skutečně čest. - Pro optimální požitek z jízdy potřebuje střední rychlost.
Völkl Carver Vectris (12 190 Kč)
Přesná lyže sportovního charakteru, od jezdce si žádá přesné ovládání. - Pro carvingového jezdce výtečná univerzálka. - Přestože je tolerantní, má na hraně výborný tah. - Univerzální.
****
Dynamic Wave 24 (10 000 Kč)
Lyže sportovního charakteru, dobře drží. Ve špičce poněkud neklidná. - Dobrá, dobře ovladatelná a tolerentní lyže. - Dobrá univerzálka. - Pěkná harmonická lyže.
Dynastar Max Zero Pro (12 990 Kč)
Ode všeho má trochu - vyvážená lyže. - Velice snadno ovladatelná lyže. - Velice snadno ovladatelná lyže, dokonce i ve vysoké rychlosti. - Naprosto harmonická lyže. Je to požitek, jak lehce se s ní dá kroužit.

Funcarver/extremcarver
Extrémní carvingové lyžování obnášejí vyjíždění oblouků do protisvahu, snowboardové pojetí oblouků, kdy lyžař nalehne na sníh, a nemožné nejsou ani zatáčky do kruhu o celých tři sta šedesát stupňů.
VIP
Atomic Beta Carv/X 9.14 (13 900 Kč)
Sen. Má vše, co má funcarver mít. - Velice harmonická. Chce střední až vyšší rychlost. - Velice dobře drží a celý oblouk absolvuje klidně. - Absolutní požitek.
Dynamic Drastic 16 (11 000 Kč)
Lyže pro každého lepšího lyžaře. - Velice sportovní, miluje ostré oblouky. - Všestranná lyže, vlastně univerzálka. - V oblouku velice stabilní. Senzační a zajímavá lyže pro carvingové závodění.
Head Cyber Space XT (11 400 Kč)
Dobrá, nekomplikovaná, vydařená lyže. - Absolutně geniální carvingová lyže. Harmonická změna hran. - Velice hravá. - Vyvážená lyže - ne příliš agresivní. - Je s ní zkrátka zábava.
*****
Kneissl Ergo CG Plate (15 499 Kč)
Ideální pro carvingového začátečníka, lehce dává carvingový pocit. - Dobrá vyvážená lyže, zcela neproblémová. Dostat ji na hranu vyžaduje trochu síly. - Hrany od skluznice jsou zbroušené pod dost velkým úhlem, a proto je lyže poněkud neklidná.
Rossignol REK (7 220 Kč)
Lyže pro každého. Plný požitek až při extrémní jízdě. - Superkompromis mezi funcarverem a univerzálností. - Vyžaduje sílu, ale jede velice harmonicky. - Měla by mít větší tah, dávám jí ale nejlepší známku.
Völkl Funcarver (13 790 Kč)
Funcarver pro profesionála. - Velice dobře drží a má všechno, co carvingová lyže potřebuje. - Je spíš na rychlost než na zábavu. Není hravá. - Snadná a jistá jízda. - Pomalé přehranění, trvá jí to. - Carver má dlouhý oblouk.

Crosscarver
Řezat oblouky lze s těmito lyžemi také v hlubokém prašanu, na mokrém sněhu a vůbec v obtížném terénu.
VIP
Atomic Beta Cruise 9.22 (14 900 Kč)
Dobrá univerzálka, tolerantní. - Je to lyže pro delší oblouk střední rychlostí. - Velice harmonická, jízda je potěšením. - Jede se s ní velice snadno. - Pro jízdu v terénu poněkud tuhá v ohybu.
Head Cyber Cross Titanium (11 400 Kč)
Všechno umí perfektně. - Harmonická a vyvážená lyže s širokým použitím. - Kdyby trochu víc táhla do oblouku, byla by ještě lepší. - Lyže s univerzálními vlastnostmi. Velice harmonická! - Velmi neutrální, jízda s ní je snadná.
Kneissl Ergo CG Cross (11 899 Kč)
Zábavička! Tak má vypadat crosscarver. - Absolutní požitek na sjezdovce, v terénu i hlubokém sněhu. - Patka lyží dominuje. Je s ní hodně zábavy.
Salomon X-Scream Series (18 760 Kč)
Senzační lyže do všech situací. - To je moje lyže! - Snadné přehranění, velmi dobře ovladatelná. - Vyžaduje přesnou jízdu. - Vykrojení je příliš skromné, ale je to dobrá univerzálka. - Všestranná. - Jediná lyže pro všechno.
*****
Rossignol Bandit (13 540 Kč)
Kratší verze je jako easycarver, delší jako carver hlavně na sjezdovku. Kratší je ale lepší. - Kratší verze je dobrá pro méně zdatného sportovního jezdce. - Spíše pro klasickou techniku.
Völkl Cross Carver (13 790 Kč)
Na sjezdovce silný carvingový charakter. agresivní. - Spíše pro dlouhý oblouk. - Je to vlastně sportovní lyže i pro vyšší rychlosti. - Pro mě je to ten správný crosscarver.

Poznámka k údajům na straně II a III: celkové hodnocení se skládá z devíti bodovaných parametrů. Kategorie VIP (very important products) označuje lyže mimořádných vlastností, ***** lyže lze doporučit podle všech hledisek. Čtyř-, tří- a dvouhvězdičkové lyže nevyhovují některým požadavkům. Slovní hodnocení pochází od jednotlivých testérů ihned po jízdě. Uváděné ceny jsou v doporučené výši na tuto zimní sezonu od tuzemských generálních dovozců.
Pramen: SKILÄUFER/Dr. Walter Kuchler

Salomon X-Free 08 (9 790 Kč)*****

Rossignol Viper 9,9 (13 760 Kč) VIP *****

Head Cyber Cross Titanium (11 400 Kč) VIP *****

Rossignol Toon 10,1 (10 550 Kč) *****

Atomic Beta Carv/X9,18 Blue (13 900 Kč) VIP *****

Atomic Beta Carv/X 9,14 (13 900 Kč) VIP *****

Atomic Beta Carv/X 9,19 Steel (13 900 Kč) VIP *****

Atomic Beta Cruise 9,22 (14 900 Kč) VIP *****

Rossignol Bandit (13 540 Kč) *****

Dynamic Wave 24 (10 000)*****

Dynamic Misty 20 (10 000) *****

Völkl Carver Vectris (12 190 Kč) VIP *****

Rossignol REK (7 220 Kč) *****

K 2 Four (16 380 Kč) *****

Kneissl Ergo CG Plate (15 499 Kč) *****

Kneissl Ergo CG Cross (11 899 Kč) VIP *****

Salomon Axendo Series (16 990 Kč) VIP *****

Salomon X-Scream Series (18 760 Kč) VIP *****

Dynamic Drastic 16 (11 000) VIP *****

Völkl Cross Carver (13 790 Kč) *****

Dynastar Max Zero Pro (12 990 Kč) *****

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

TEST DNES: Hranolky z fastfoodů jsou slané a bez chuti brambor. Tuku ubylo

Ilustrační snímek

Mezi dietology mají obzvlášť špatnou pověst. A oprávněně. Hranolky nebudou nikdy zdravé, přesto to není taková...

McDonald’s mění receptury. Pod tlakem trendu zdravé výživy jsou i ostatní

McDonald’s

V USA už nabízí největší fast-foodový řetězec McDonald’s většinu burgerů bez konzervantů. Postupně by měly tyto...

GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z...

Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a...Najdete na iDNES.cz