Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý Čech loni spolykal léky za 5465 Kč

  11:40aktualizováno  11:40

Údaje o tom, kolik se v Česku utratí za nejrůznější léčiva ve středu zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle prezidenta České lékarnické komory (ČLK) Lubomíra Chudoby ale čísla neodpovídají realitě.

"Osobně si myslím, že to nejsou reálná čísla. Jsou to dopočty do maximálních cen a v žádném případě neodrážejí realitu," prohlásil Chudoba. Podle jeho odhadu jsou celkové náklady na léky o pět až sedm procent nižší.

Více peněz, méně léků
Chudoba zdůraznil, že na vysokých výdajích se podílejí zejména nemocnice, které nakupují drahé originální nové léky. Jedno balení má cenu v řádech desetitisíců, což pak zvedá náklady. Veřejné lékárny z toho vyšší příjmy nemají.

V Česku se loni prodalo 327,4 milionu balení nejrůznějších léčiv. O rok dřív to bylo téměř o dvacet milionů víc. Výdaje nicméně vzrostly o víc než 3,5 miliardy korun.

Výdaje za léčiva stoupají nepřetržitě od roku 1992. Počet prodaných balení se pohybuje blízko úrovně 330 milionů kusů, z čehož vyplývá neustále rostoucí cena, která loni stoupla o 20 korun na průměrných 170,6 koruny za jedno balení.

Inkasují zahraniční firmy
Více než polovinu léků na český trh loni dodaly zahraniční firmy, zhruba třetinu drží čeští výrobci a 12 procent slovenští. Zahraniční dodavatelé inkasují téměř 80 procent všech výdajů za léky, téměř 44 miliard korun. Průměrná cena dovezeného léku loni dosáhla 257 korun, tuzemského 83 korun.

Podle Chudoby lze očekávat, že nastoupený trend bude pokračovat. Výdaje porostou, i když počet prodaných krabiček bude klesat. Úspory Chudoba čeká zejména v ambulantním sektoru, náklady v nemocnicích dál porostou.

Průměrné ceny léků za krabičku (v Kč)

Tuzemské léky

83

Zahraniční léky

257

Průměr

170,6

"To je realita, politici by to měli řešit - buď navýšit rozpočty nemocnic, nebo zvýšit spoluúčast," řekl Chudoba.

Chudoba: Spoluúčast je nutná
Připomněl, že zatím lidé v Česku platí jen v lékárnách a u zubaře. "Měli by platit v nemocnicích za hotelové služby, poplatky v ambulancích za návštěvu a nějaké úkony," upřesnil. Jako příklad uvedl Slovensko, kde šli politici ještě dál a občané si připlácejí i za léčení vybraných nemocí.

Podle Chudoby se tomu nevyhne ani Česko, jestliže mají být pacienti léčeni podle nejnovějších světových poznatků a mít nejmodernější léky a vyšetřovací metody.

"Peníze se budou muset dodat, jinak za dva roky budou politici vyprávět pohádky, že jsme léčeni stejně jako ve vyspělé Evropě a nebude to pravda," dodal.

Vládní ČSSD zvýšení spoluúčasti odmítá. Její ministři zdravotnictví - Marie Součková a Jozef Kubinyi – navýšení navrhovali, ale neuspěli. Současná ministryně ČSSD Milada Emmerová je odmítá s odůvodněním, že je to v rozporu s programovým prohlášením vlády i strany.

Spoluúčast v Česku se pohybuje kolem osmi procent, průměr Evropské unie je mezi 25 až 30 procenty.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz