Majitelé čajoven většinou nakupují čaj přímo na plantážích.

Majitelé čajoven většinou nakupují čaj přímo na plantážích. | foto: Profimedia.cz

Každý druh čaje se připravuje jinak

  • 3
Připravit čaj umí asi každý. Jak by to ale mělo být správně? Praví milovníci čaje tvrdí, že se má pít takový, jaký je, tedy bez přislazování. Kdo chce, může do něj přidat cukr nebo med. Angličané rádi přilijí i trochu mléka. Mnohé z toho, jak čaj připravit a vychutnat, pochytíte při návštěvě čajovny.

Žádná jednotná a zaručeně správná metoda přípravy čaje však neexistuje. Každý druh se připravuje trochu jinak a pro jeho podávání je i charakteristické nádobí.

"Například pro čínské čaje je typická miska s pokličkou zvaná gaiwan, i když nejpopulárnější je v Číně obyčejná zavařovací sklenice, do které si ráno Číňané nasypou trochu čaje, vezmou práce a během dne ho potom jen přelévají všude dostupnou horkou vodou," říká Aleš Juřina, jeden z majitelů sítě Dobrých čajoven.

Kvalitní sypané zelené čaje mají totiž tu výhodu, že se z několika lístků dá připravit více nálevů.

Jaké nádobí použít?
Louhování je proces, při kterém se uvolňují chemické látky a ty by s povrchem konvice nebo hrnečku neměly nijak reagovat. Ideální je porcelán či keramika, sklo je také dobré, ale nemá takové izolační schopnosti. Nevhodný je kov.

Tvar konvičky i šálku by měl být baňatý, aby měl čaj kolem sebe dost prostoru a jeho vonné látky se mohly co nejlépe uvolnit. Milovníci čaje se shodují v tom, že nejlepší je nechat lístky čaje ve vodě volně plavat.

Čajítka určená přímo do hrnečků moc nedoporučují, protože v nich lístky nemají dost prostoru a nemohou se tak dobře vylouhovat. Je možné také použít konvičku se spařovačem: sítko uvnitř konvice, do kterého se vloží lístky čaje a po vylouhování se vyndá. K dostání jsou také papírové filtry, které se po použití vyhodí.

Kolik a jak dlouho?
Obecně platí, že na šálek o velikosti přibližně 1,5 decilitru stačí jedna lžička čaje (sáček), do konvice se dává tolik lžiček, na kolik šálků je voda, plus jedna lžička navíc.

Zelený čaj se připravuje jinak než černý. Přelévá se vodou o teplotě asi 80 °C, která by ale měla vždy nejdřív přejít varem. "Pokud by se zalil moc horkou, byl by první nálev příliš silný a další už by byly bez chuti," radí Juřina. Louhuje se většinou jednu až dvě minuty, čím menší lístky, tím kratší dobu.

Při přípravě černých čajů je dobré konvici vypláchnout horkou vodou, voda na spaření čaje se potom neochladí o stěny nádoby. Černý čaj se zalévá vroucí vodou a lohuje se tři až pět minut.

Pokud se nepodaří veškerý čaj rozlít do šálků, je nutné lístky z vody vyjmout. Delším louhováním nápoj nepříjemně zhořkne.

Popularita čajoven roste
Ještě před dvaceti lety nebylo v českých zemích pití čaje příliš populární. Není divu, v obchodech velký výběr nebyl a do zahraničí se dostal málokdo. Dnes je to jiné.

"Česko je zemí s největší koncentrací čajoven na světě," tvrdí Aleš Juřina. "Když jsme po revoluci otevřeli první čajovnu, mnozí nás měli za blázny." Nápad však slavil úspěch a dnes je v celé republice téměř 300 čajoven.

Návštěvníci čajoven si mohou nejen v klidu posedět, ochutnat velké množství čajů, ale dokonce si některý odnést domů. Přitom se naučí i jeho správnou přípravu a servírování. "Čajů jsou tisíce druhů, každému chutná něco jiného, a aby si vybral ten pravý, musí se čajem doslova propít," radí Aleš Juřina.

Majitelé čajoven většinou nakupují čaj přímo na plantážích, je podle nich zaručeně čerstvý a jeho cena není tak vysoká, jako by byla od překupníků.

Více o čaji: šest otázek a odpovědí

Vybrat si a správně připravit dobrý čaj vůbec není jednoduché. Přečtěte si odpovědi na otázky, které by třeba napadly i vás.

1. Kolik je v čaji kofeinu a jak působí?
Čaj skutečně obsahuje kofein, dříve zvaný tein: jeden šálek přibližně 40 miligramů, což je asi polovina toho, co obsahuje stejné množství kávy. Díky látkovému složení čaje působí kofein v tomto nápoji na lidský organismus jemněji a delší dobu než v kávě, kde rychle rozbuší srdce a poměrně brzy odezní. Kofein povzbuzuje organismus, proto zvláště zelený čaj není dobré pít večer před spaním.

2. Budu mít silnější čaj, když ho déle louhuji?
V žádném případě. Síla nápoje se řídí jednoznačně množstvím čajových lístků, nikoli dobou louhování.

3. Může si člověk pitím čaje ublížit?
Je to jako s kávou: pokud je někdo citlivý na množství kofeinu, může si i uškodit. Deset šálků zeleného čaje denně nevadí, černého by se mělo vypít méně. U ovocných a bylinných je to hlavně otázka alergií na určité rostliny. Ale jednoznačně má pití čaje daleko více pozitivních účinků než negativních.

4. Jaká voda je pro přípravu čaje nejlepší?
Nejvhodnější je používat vodu co nejměkčí, ta dovolí, aby se z čaje uvolňovaly typické vonné látky. Příliš tvrdá voda už tak dobrá není, protože soli, které obsahuje, nepříznivě ovlivňují chuť čaje. V tomto případě je vhodné buď použít vodní filtr, nebo vodu nechat v otevřeném hrnci několik vteřin povařit. Vodu nalévejte vždy čerstvou a studenou a v každém případě ji nechte přejít varem, i když budete čaj zalévat chladnější.

5. Proč se dává do čaje mléko?
V Evropě s tím začali Britové a neví se, zda to bylo kvůli zmírnění trpké a svíravé chuti silného zeleného čaje, nebo tento zvyk přejali od Mongolů při kupeckých výpravách či od Číňanů, kde bylo zvykem nalít trochu mléka do misek před horkým čajem, aby nepukl křehký porcelán. Pokud si někdo chce mlékem "pokazit" pravou chuť čaje, měl by vědět, že je lepší nejprve dát do šálku mléko a až potom horký čaj. Tak se zchladí první dávka čaje, sníží se riziko sražení tuku v mléce a zabrání se nepříjemné pachuti.

6. Kde vznikl a jak se podává ledový čaj?
Aby černý čaj pronikl na americký trh, museli se jeho výrobci přizpůsobit Američanům, kteří dávali přednost chlazeným nápojům. Pravý ledový čaj se připraví z dvojnásobného množství lístků než normální čaj, po vylouhování se přecedí, osladí a teplým nápojem se zalijí kostky ledu ve sklenici. Nápoj ice tea se průmyslově vyrábí ze sladkých esencí s ovocnými příchutěmi.
,