Kde mohou senioři výhodně zhodnocovat své peníze?

JAN FILÁČEK, Fincentrum

V důchodovém věku je důležitým aspektem uložení úspor jejich likvidita, tedy možnost peníze vybrat v době, kdy je potřebujeme.
JAN FILÁČEK, Fincentrum

V důchodovém věku je důležitým aspektem uložení úspor jejich likvidita, tedy možnost peníze vybrat v době, kdy je potřebujeme. Zároveň je pro starší občany důležitá jistota zachování hodnoty úspor a s tím spojený pocit bezpečí. Pro částku kolem 50 tisíc korun lze doporučit korunový fond peněžního trhu, ze kterého lze v případě potřeby úspory vybrat. Pro vyšší částky je možné kombinovat stavební spoření s otevřenými podílovými fondy - dluhopisovými a fondy peněžního trhu.

RADEK KHÝR, TriMan

Obecně lze doporučit investování do finančních produktů státem podporovaných - stavební spoření, penzijní připojištění a kapitálové životní pojištění. Zhodnocení je jisté a ve většině případů převyšuje výnosy z fondů či nemovitostí. Senioři by měli přednostně využívat penzijní připojištění. Jako doplňkovou variantu bych zvolil stavební spoření v kombinaci s investicí do otevřených podílových fondů. Čím větší investovaná částka, tím větší část z ní je dobré vložit do otevřeného podílového fondu a výnosy použít na financování penzijního připojištění a stavebního spoření. Jako vhodný otevřený podílový fond bych doporučil fondy peněžního trhu, které přinášejí sice nižší, ale stabilní výnos, což preferují především konzervativní investoři.

PETR SEDLÁŘ, BBG Finance

Tento typ investorů obecně klade důraz na bezpečnost investice, a tudíž bude volit méně rizikové nástroje. Kromě vložení prostředků do bankovních produktů a stavebního spoření lze použít finanční prostředky na kapitálových trzích. Bezpečnou investicí by byl nákup dluhopisového fondu, případně fondu peněžního trhu seriózních a ověřených správců. Pro větší částku lze doporučit i kombinaci dluhopisových a akciových fondů nebo přímou investici do dvou až tří bezpečnějších akciových titulů.