Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde pátrat po hodnotě akcií, co zjistit

aktualizováno 
1. Zda se s akciemi obchoduje na burze a RM Systému
RM SystémZdarma tu majiteli akcií poskytnou ústně informace mimo jiné o tom, zda se s akcií obchoduje a v jakém aktuálním kursu i jak se vyvíjela její cena v čase. "Naši zákazníci se mohou na tyto údaje podívat i sami do počítače. Často toho využívají," říká Dagmar Večeřová z pražské pobočky RM-Systému. Zájemce tu zjistí i to, že byly jeho akcie například z veřejných trhů vyřazeny, případně se nabízejí pod jiným názvem - protože se společnost sloučila s jinou či se přejmenovala.

 Majitel akcií ale s sebou musí mít výpis z účtu ze Střediska cenných papírů, protože na něm jsou identifikační údaje o akcii, podle kterých se informace dohledávají.

"Lidé většinou přinesou výpis z roku 1995, tedy ten poslední, který středisko posílalo zdarma. V takovém případě doporučujeme, aby si nechali udělat nový," upozorňuje Večeřová.

Dodává, že pokud se například společnost přestěhovala a nepodaří se ji najít, doporučí klientovi, aby si zašel na pobočku Střediska cenných papírů. "Tady mají všechny aktuální informace," doplňuje Večeřová.

Informace o kursu konkrétních akcií dávají na RM-Systému i po telefonu.

Ty, které se týkají přímo obchodních pokynů či účtu zákazníka RMSystému, však poskytnou jen osobně. "To jsou důvěrné údaje," vysvětluje Večeřová.

Na RM-systému je možné veřejně obchodovatelné akcie rovnou nabídnout k prodeji. Obchodovat lze i prostřednictvím internetu.

* Komise pro cenné papíry

Komise šetří a eviduje zejména problémové případy. Informaci o aktuálním dění ve společnosti tu proto získají především majitelé "vytunelovaných" firem, případně těch, které jsou podezřelé z porušení zákona.

* Tisk

V denním tisku pravidelně vycházejí přehledy kursů jednotlivých akcií. To, že některá společnost v přehledu není, nemusí znamenat, že se s ní veřejně neobchoduje.

Důvodem může být třeba malý zájem o akcie či dočasné pozastavení obchodovatelnosti, například z důvodu valné hromady, případně rozhodnutí Komise pro cenné papíry.

* Středisko cenných papírů

Údaje o obchodovatelnosti akcie je možné získat také na informační přepážce Střediska cenných papírů. Ústní informace, stejně tak údaje, které si sám majitel akcií vyhledá v seznamech, které jsou v informačních centrech střediska k dispozici, jsou zdarma.

Pokud si bude chtít písemné údaje okopírovat, případně zhotovit písemný výtah, zaplatí za to. Na rozdíl od RM-Systému tu však akcie nelze rovnou prodat.

* Obchodníci s cennými papíry

Pokud se s akciemi neobchoduje veřejně, má jejich majitel dvě možnosti, jak zjistit jejich hodnotu a případně je rovnou prodat. Může se obrátit přímo na společnost a cenné papíry jí nabídnout nebo požádat o pomoc obchodníka s cennými papíry.

 "Jsme schopni vyhledat i adresu firmy," uvádí Večeřová.

"Pozor na to, aby měl platnou licenci, seznam všech licencovaných obchodníků je k dispozici na internetových stránkách Komise pro cenné papíry www.sec.cz nebo na telefonu 02/210 96 111," upozorňuje Radka Procházková z Komise pro cenné papíry.

Obchodníci si podle ní účtují paušální poplatek za každý obchod, který provedou, nebo procento z peněžního objemu obchodu.

"Ti, kteří nabízejí i informační servis, mají bud' vyšší poplatky nebo si za poskytování informací nechávají platit zvlášť," dodává Procházková.

2. jaké je aktuální jméno a adresa společnosti

* RM-Systém

* Středisko cenných papírů

* Obchodní rejstřík

Nejjednodušší je vyhledat údaje v internetovém obchodním rejstříku. Kdo k němu nemá přístup, může zajít přímo na soud, který firmy registruje, a zeptat se tam.

Zatímco výpis z internetu je zdarma (stojí jen čas strávený na síti), za aktuální výpis od soudu se platí 70 korun za stránku.

3. zda je společnost v konkursu či likvidaci

* Středisko cenných papírů, případně RM-Systém

* Oznámení v denním tisku

* Zápis z valné hromady vyžádaný přímo u společnosti

* Obchodní věstník

V tištěné podobě nebo na internetu www.ihned.cz

* Obchodní rejstřík

Výpis z obchodního rejstříku je možné získat přímo u soudu nebo na internetových stránkách www.justice.cz (oddíl Evidence úpadců)

4. jestli společnost vykupuje akcie

* Přímo u společnosti

Odkup akcií je časově omezen - firmy zpravidla obesílají své akcionáře dopisem s nabídkou, ve které přesně stanoví cenu, způsob a termín odkupu. Ale může se stát, že firma tuto skutečnost oznámí jen v novinách.

* Na internetu

www.rmsystem.cz
www.ariadna.cz/ariadna/ caltree.asp?T=O&head=1&STAT=1 hromadneodkupy.zpravodaj.cz

5. jak společnost hospodaří

* Přímo u společnosti

Každý akcionář má právo požádat společnost o zaslání, případně nahlédnutí do zápisu z valné hromady, jehož součástí bývají údaje z účetní závěrky a další důležité skutečnosti.

Zároveň může chtít vidět výroční zprávu, která rovněž obsahuje informace o tom, co se ve firmě děje a jak hospodaří. Za vyžádaný zápis případně jiné informace poslané poštou si může firma naúčtovat poplatek.

* Oddělení Sbírky listin

u rejstříkového soudu, kde jsou k dispozici například výroční zprávy, zprávy auditora a další údaje o společnosti. Nahlédnutí do dokumentů je zdarma. Za zhotovení kopie se platí (stránka 15 korun).

6. kdy se koná valná hromada

* Tisk, dopis

Společnosti zpravidla zveřejňují oznámení o konání valné hromady v Obchodním věstníku a dalších celostátních novinách, přesné podmínky zveřejnění jim určují stanovy. Pokud společnost vydala takzvané akcie na jméno, posílá každému akcionáři pozvánku poštou.

Ceník služeb SCP výpis z účtu

* písemný 61 korun za každých 10 vět výpisu
* na disketě 61 korun + 6,10 koruny za každých 10 vět výpisu
* vyhledání čísla účtu podle
rodného čísla nebo IČ 146 korun

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Najdete na iDNES.cz