Kde pátrat po hodnotě akcií, co zjistit

1. Zda se s akciemi obchoduje na burze a RM Systému
RM SystémZdarma tu majiteli akcií poskytnou ústně informace mimo jiné o tom, zda se s akcií obchoduje a v jakém aktuálním kursu i jak se vyvíjela její cena v čase. "Naši zákazníci se mohou na tyto údaje podívat i sami do počítače. Často toho využívají," říká Dagmar Večeřová z pražské pobočky RM-Systému. Zájemce tu zjistí i to, že byly jeho akcie například z veřejných trhů vyřazeny, případně se nabízejí pod jiným názvem - protože se společnost sloučila s jinou či se přejmenovala.

 Majitel akcií ale s sebou musí mít výpis z účtu ze Střediska cenných papírů, protože na něm jsou identifikační údaje o akcii, podle kterých se informace dohledávají.

"Lidé většinou přinesou výpis z roku 1995, tedy ten poslední, který středisko posílalo zdarma. V takovém případě doporučujeme, aby si nechali udělat nový," upozorňuje Večeřová.

Dodává, že pokud se například společnost přestěhovala a nepodaří se ji najít, doporučí klientovi, aby si zašel na pobočku Střediska cenných papírů. "Tady mají všechny aktuální informace," doplňuje Večeřová.

Informace o kursu konkrétních akcií dávají na RM-Systému i po telefonu.

Ty, které se týkají přímo obchodních pokynů či účtu zákazníka RMSystému, však poskytnou jen osobně. "To jsou důvěrné údaje," vysvětluje Večeřová.

Na RM-systému je možné veřejně obchodovatelné akcie rovnou nabídnout k prodeji. Obchodovat lze i prostřednictvím internetu.

* Komise pro cenné papíry

Komise šetří a eviduje zejména problémové případy. Informaci o aktuálním dění ve společnosti tu proto získají především majitelé "vytunelovaných" firem, případně těch, které jsou podezřelé z porušení zákona.

* Tisk

V denním tisku pravidelně vycházejí přehledy kursů jednotlivých akcií. To, že některá společnost v přehledu není, nemusí znamenat, že se s ní veřejně neobchoduje.

Důvodem může být třeba malý zájem o akcie či dočasné pozastavení obchodovatelnosti, například z důvodu valné hromady, případně rozhodnutí Komise pro cenné papíry.

* Středisko cenných papírů

Údaje o obchodovatelnosti akcie je možné získat také na informační přepážce Střediska cenných papírů. Ústní informace, stejně tak údaje, které si sám majitel akcií vyhledá v seznamech, které jsou v informačních centrech střediska k dispozici, jsou zdarma.

Pokud si bude chtít písemné údaje okopírovat, případně zhotovit písemný výtah, zaplatí za to. Na rozdíl od RM-Systému tu však akcie nelze rovnou prodat.

* Obchodníci s cennými papíry

Pokud se s akciemi neobchoduje veřejně, má jejich majitel dvě možnosti, jak zjistit jejich hodnotu a případně je rovnou prodat. Může se obrátit přímo na společnost a cenné papíry jí nabídnout nebo požádat o pomoc obchodníka s cennými papíry.

 "Jsme schopni vyhledat i adresu firmy," uvádí Večeřová.

"Pozor na to, aby měl platnou licenci, seznam všech licencovaných obchodníků je k dispozici na internetových stránkách Komise pro cenné papíry www.sec.cz nebo na telefonu 02/210 96 111," upozorňuje Radka Procházková z Komise pro cenné papíry.

Obchodníci si podle ní účtují paušální poplatek za každý obchod, který provedou, nebo procento z peněžního objemu obchodu.

"Ti, kteří nabízejí i informační servis, mají bud' vyšší poplatky nebo si za poskytování informací nechávají platit zvlášť," dodává Procházková.

2. jaké je aktuální jméno a adresa společnosti

* RM-Systém

* Středisko cenných papírů

* Obchodní rejstřík

Nejjednodušší je vyhledat údaje v internetovém obchodním rejstříku. Kdo k němu nemá přístup, může zajít přímo na soud, který firmy registruje, a zeptat se tam.

Zatímco výpis z internetu je zdarma (stojí jen čas strávený na síti), za aktuální výpis od soudu se platí 70 korun za stránku.

3. zda je společnost v konkursu či likvidaci

* Středisko cenných papírů, případně RM-Systém

* Oznámení v denním tisku

* Zápis z valné hromady vyžádaný přímo u společnosti

* Obchodní věstník

V tištěné podobě nebo na internetu www.ihned.cz

* Obchodní rejstřík

Výpis z obchodního rejstříku je možné získat přímo u soudu nebo na internetových stránkách www.justice.cz (oddíl Evidence úpadců)

4. jestli společnost vykupuje akcie

* Přímo u společnosti

Odkup akcií je časově omezen - firmy zpravidla obesílají své akcionáře dopisem s nabídkou, ve které přesně stanoví cenu, způsob a termín odkupu. Ale může se stát, že firma tuto skutečnost oznámí jen v novinách.

* Na internetu

www.rmsystem.cz
www.ariadna.cz/ariadna/ caltree.asp?T=O&head=1&STAT=1 hromadneodkupy.zpravodaj.cz

5. jak společnost hospodaří

* Přímo u společnosti

Každý akcionář má právo požádat společnost o zaslání, případně nahlédnutí do zápisu z valné hromady, jehož součástí bývají údaje z účetní závěrky a další důležité skutečnosti.

Zároveň může chtít vidět výroční zprávu, která rovněž obsahuje informace o tom, co se ve firmě děje a jak hospodaří. Za vyžádaný zápis případně jiné informace poslané poštou si může firma naúčtovat poplatek.

* Oddělení Sbírky listin

u rejstříkového soudu, kde jsou k dispozici například výroční zprávy, zprávy auditora a další údaje o společnosti. Nahlédnutí do dokumentů je zdarma. Za zhotovení kopie se platí (stránka 15 korun).

6. kdy se koná valná hromada

* Tisk, dopis

Společnosti zpravidla zveřejňují oznámení o konání valné hromady v Obchodním věstníku a dalších celostátních novinách, přesné podmínky zveřejnění jim určují stanovy. Pokud společnost vydala takzvané akcie na jméno, posílá každému akcionáři pozvánku poštou.

Ceník služeb SCP výpis z účtu

* písemný 61 korun za každých 10 vět výpisu
* na disketě 61 korun + 6,10 koruny za každých 10 vět výpisu
* vyhledání čísla účtu podle
rodného čísla nebo IČ 146 korun