Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde postavili na Vysočině nejvíce bytů

  16:21aktualizováno  16:21
Obyvatelé kraje získali do loňského září 950 nových bytů, meziročně téměř o sedm procent více než v roce 2003. Téměř čtyřicet procent se jich postavilo na Jihlavsku, kde je nejvíce pracovních příležitostí.

Jak vyplývá z údajů jihlavské pobočky Českého statistického úřadu, ve čtyřech okresech kraje se staví především rodinné domy, více bytů v činžovních domech přibylo jen na Jihlavsku.

V porovnání s předchozím rokem se počet nových bytů na Jihlavsku zvedl téměř o třicet procent na 367. Kromě 150 bytů v bytových domech se postavilo 114 rodinných domů. Důchodci se nastěhovali do jedenácti nových bytů v domech s pečovatelskou službou.

V Jihlavě byla zahájena bytová výstavba. Byty se staví s podporou města a investují do nich také soukromé firmy. Přesto se zatím v krajském městě nedaří zastavit pokles počtu obyvatel.

Ke stavbě rodinných domů si lidé vybírají levnější parcely v okolních obcích a za prací nebo do škol dojíždějí. Téměř každá obec v blízkosti okresních měst totiž nabízí parcely za mnohonásobně nižší ceny, než jsou ve městech.

Obyvatelé Žďárska získali 135 bytů, meziročně o sedmnáct procent více, na Pelhřimovsku počet stoupl o desetinu bezmála na stovku. Naopak na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku bylo tempo bytové výstavby nižší. Na Třebíčsku se dokončilo 187 bytů, meziročně o pět procent méně. Havlíčkobrodsko vykázalo pokles o pětinu na 161 bytů.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V republice se za loňských prvních devět měsíců počet nových bytů zvedl o 18 procent na 19 900. Nejvíce se stavěly v Praze, kde počet stoupl o polovinu na 4 400. Vysočina zaujala mezi kraji sedmé místo.

Podle údajů krajského úřadu bydlí tři pětiny obyvatel Vysočiny v rodinných domech. Podíl bytů v rodinných domech je nejvyšší v celé zemi, proto jsou byty také nadprůměrně velké. Asi pětina domů v kraji není trvale obydlena.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...Najdete na iDNES.cz