Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je žena, která vychovala Oskara

  1:00aktualizováno  1:00
Karla Dorothy Stephensová je nejvýše postavená manažerka v Česku. Kromě své pověsti dbala i na dobrý obrázek nejmladšího mobilního operátora Oskara. Od roku 2002 jako jeho generální ředitelka, kdy převzala žezlo po svém manželovi Alexandru Tolstoyovi.

Jeho prapraprastrýcem byl ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj, autor slavného románu Vojna a mír.

"Nejprve to pro mne byl prostě Al. Když jsem ale nakonec jeho příjmení slyšela, řekla jsem si - to je ‚cool' skvělé jméno. Ale kvůli jménu s ním nejsem," řekla v jednom z dřívějších rozhovorů Stephensová.

Pohledná pětatřicetiletá Kanaďanka je profesionálka, která má pod sebou třináct set zaměstnanců, ale zároveň zvládá rodinu a mateřství.

"Hodně lidí se tvářilo překvapeně, protože Oskar byl v té době na trhu velice krátce a doba byla hektická. Ze strany týmu, zejména nejvyššího vedení Oskara, se mi však dostalo velké podpory," vzpomíná na své těhotenství.

"Měli pochopení, když jsem každé ráno předčasně odcházela z jednání, protože jsem prvních pět měsíců těhotenství trpěla ranní nevolností."

Nejprve studentka literatury a asijského marketingu začala později pracovat pro mobilní operátory, například šéfovala prodeji a marketingu ve společnosti China Unicom.

V roce 1996 odjela s manželem zavádět mobilní síť do Rumunska, kterou nyní s necelými pěti miliony zákazníků mateřská kanadská společnost TIW spolu s Oskarem prodala.

Karla tvrdí, že se jí o Oskarovi i zdá. A jejímu nasazení odpovídá i odměna. V roce 2003 jí funkce vynesla roční příjem skoro deset milionů korun a další bonusy získá ve formě prodeje svých akcií. Spolu s manželem mají stovky milionů korun.

"U nás sice ženy dostávají na vysokých postech srovnatelné platy s muži, ale musím přiznat, že ne všude tomu tak je," říká Karla. "Otázkou je, jestli existuje dostatek kvalifikovaných žen, které jsou ochotné obětovat se ve prospěch zastávání vyšších manažerských pozic," pochybuje Karla.

Není mnoho Češek, které si dokážou představit, že by po několika týdnech po porodu nosily svého syna do práce. Kancelář na pražské Vinici byla pro syna Karly Stephensové druhým domovem.

Když zjistila, že bude maminkou, rozhodla se nenechat věci na poslední chvíli. Chůvu začala hledat okamžitě. "Měla jsem pohovor se třemi ženami, ale nakonec jsem si vybrala hned tu první. Měla jsem z ní dobrý pocit a byla jsem přesvědčena, že by mohla být v životě mého dítěte přínosem. Dneska jí Zach říká babi, jsou si velice blízcí a mají se rádi," pochvaluje si Karla.

Na mateřské dovolené strávila dohromady jen šest týdnů. "Byly zatím nejrušnější v mém životě," připomíná. "Musela jsem začít dělat kompromisy. V tu chvíli se Zach stal mým šéfem a já se snažím pracovat podle jeho rozvrhu. On podle mého rozhodně nepracuje," říká se smíchem.

Na svoji roli manažerky, matky a manželky se podle vlastních slov od začátku dívala realisticky. "Zvládnout to všechno najednou opravdu vyžaduje od ženy velké úsilí. Samozřejmě nemohu být úžasná ve všem," říká.

"A proto mě prosím neodsuzujte za to, že si například najímám osobu na úklid. Mám pouze několik volných hodin denně a úklid opravdu není mojí prioritou," říká s tím, že představa superženy v tomto smyslu je spíše jakýmsi mýtem.

Tvrdí o sobě, že miluje kanadské žertíky. Teď ji však prodej Oskara, bez kterého si prý život nedovede představit, zřejmě trochu zaskočil. Jakékoliv žádosti o rozhovor dnes odmítá.

Karla Stephensová tvrdí, že si oblíbila Česko. Ráda jezdí s rodinou na chatu a nakupuje. Řídí služební VW Sharan s automatickou převodovkou a říká, že její motto je "Žij beze strachu".

Oskar je pod jejím vedením nejrychleji rostoucím českým operátorem, má přes milion a osm set tisíc zákazníků. Mateřský TIW si před dvěma lety sáhl na své dno, když jeho akcie neměly daleko ke stažení z obchodování na burze. Tehdy měl TIW hodnotu sto milionů dolarů, teď ho světová jednička Vodafone koupila za tři a půl miliardy dolarů.

Karla Stephensová zavedla v Oskarovi usměvavou kulturu, kde trička jsou firemním oděvem a zaměstnanci nesmějí nosit kravaty. Jedna z nejznámějších fotografií ve firmě je vedení jen tak naboso.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Montážní závody Foxconnu či Panasonicu patří v Česku k největším...

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Finanční poradci dostali od ČNB opět přes prsty za nekalé obchodní praktiky

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Centrální banka opět rozdává pokuty finančním poradcům. Společnost Kapitol patřící Kooperativě a pojišťovací skupině...

Kotlíkové dotace zvedly zájem o peletky, jsou levnější než plyn

Zbytky rostlinné výroby využívá farma na výrobu pelet. Odpad tak jde využít

Plynařům roste silný konkurent. Kotlíkové dotace, které umožňují získat peníze na výměnu kotle za ekologičtější,...

Najdete na iDNES.cz