Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je žena, která vychovala Oskara

  1:00aktualizováno  1:00
Karla Dorothy Stephensová je nejvýše postavená manažerka v Česku. Kromě své pověsti dbala i na dobrý obrázek nejmladšího mobilního operátora Oskara. Od roku 2002 jako jeho generální ředitelka, kdy převzala žezlo po svém manželovi Alexandru Tolstoyovi.

Jeho prapraprastrýcem byl ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj, autor slavného románu Vojna a mír.

"Nejprve to pro mne byl prostě Al. Když jsem ale nakonec jeho příjmení slyšela, řekla jsem si - to je ‚cool' skvělé jméno. Ale kvůli jménu s ním nejsem," řekla v jednom z dřívějších rozhovorů Stephensová.

Pohledná pětatřicetiletá Kanaďanka je profesionálka, která má pod sebou třináct set zaměstnanců, ale zároveň zvládá rodinu a mateřství.

"Hodně lidí se tvářilo překvapeně, protože Oskar byl v té době na trhu velice krátce a doba byla hektická. Ze strany týmu, zejména nejvyššího vedení Oskara, se mi však dostalo velké podpory," vzpomíná na své těhotenství.

"Měli pochopení, když jsem každé ráno předčasně odcházela z jednání, protože jsem prvních pět měsíců těhotenství trpěla ranní nevolností."

Nejprve studentka literatury a asijského marketingu začala později pracovat pro mobilní operátory, například šéfovala prodeji a marketingu ve společnosti China Unicom.

V roce 1996 odjela s manželem zavádět mobilní síť do Rumunska, kterou nyní s necelými pěti miliony zákazníků mateřská kanadská společnost TIW spolu s Oskarem prodala.

Karla tvrdí, že se jí o Oskarovi i zdá. A jejímu nasazení odpovídá i odměna. V roce 2003 jí funkce vynesla roční příjem skoro deset milionů korun a další bonusy získá ve formě prodeje svých akcií. Spolu s manželem mají stovky milionů korun.

"U nás sice ženy dostávají na vysokých postech srovnatelné platy s muži, ale musím přiznat, že ne všude tomu tak je," říká Karla. "Otázkou je, jestli existuje dostatek kvalifikovaných žen, které jsou ochotné obětovat se ve prospěch zastávání vyšších manažerských pozic," pochybuje Karla.

Není mnoho Češek, které si dokážou představit, že by po několika týdnech po porodu nosily svého syna do práce. Kancelář na pražské Vinici byla pro syna Karly Stephensové druhým domovem.

Když zjistila, že bude maminkou, rozhodla se nenechat věci na poslední chvíli. Chůvu začala hledat okamžitě. "Měla jsem pohovor se třemi ženami, ale nakonec jsem si vybrala hned tu první. Měla jsem z ní dobrý pocit a byla jsem přesvědčena, že by mohla být v životě mého dítěte přínosem. Dneska jí Zach říká babi, jsou si velice blízcí a mají se rádi," pochvaluje si Karla.

Na mateřské dovolené strávila dohromady jen šest týdnů. "Byly zatím nejrušnější v mém životě," připomíná. "Musela jsem začít dělat kompromisy. V tu chvíli se Zach stal mým šéfem a já se snažím pracovat podle jeho rozvrhu. On podle mého rozhodně nepracuje," říká se smíchem.

Na svoji roli manažerky, matky a manželky se podle vlastních slov od začátku dívala realisticky. "Zvládnout to všechno najednou opravdu vyžaduje od ženy velké úsilí. Samozřejmě nemohu být úžasná ve všem," říká.

"A proto mě prosím neodsuzujte za to, že si například najímám osobu na úklid. Mám pouze několik volných hodin denně a úklid opravdu není mojí prioritou," říká s tím, že představa superženy v tomto smyslu je spíše jakýmsi mýtem.

Tvrdí o sobě, že miluje kanadské žertíky. Teď ji však prodej Oskara, bez kterého si prý život nedovede představit, zřejmě trochu zaskočil. Jakékoliv žádosti o rozhovor dnes odmítá.

Karla Stephensová tvrdí, že si oblíbila Česko. Ráda jezdí s rodinou na chatu a nakupuje. Řídí služební VW Sharan s automatickou převodovkou a říká, že její motto je "Žij beze strachu".

Oskar je pod jejím vedením nejrychleji rostoucím českým operátorem, má přes milion a osm set tisíc zákazníků. Mateřský TIW si před dvěma lety sáhl na své dno, když jeho akcie neměly daleko ke stažení z obchodování na burze. Tehdy měl TIW hodnotu sto milionů dolarů, teď ho světová jednička Vodafone koupila za tři a půl miliardy dolarů.

Karla Stephensová zavedla v Oskarovi usměvavou kulturu, kde trička jsou firemním oděvem a zaměstnanci nesmějí nosit kravaty. Jedna z nejznámějších fotografií ve firmě je vedení jen tak naboso.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz