Kdo přispěl na povodně, ušetří na daních

Za necelých čtrnáct dní budou mít finanční úředníci plné ruce práce. Jedenatřicátého března, který je posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání a zaplacení daně, očekávají dlouhé fronty. A to i přesto, že každým rokem vybízejí: nenechávejte své povinnosti vůči státu na poslední chvíli, a když už, tak posílejte vyplněný formulář a peníze z pošty.

Tam nával nebývá. "Lidé jsou nepoučitelní," konstatuje Lubomír Janoušek z pražského finančního ředitelství. Podle psychologů je odkládání nepříjemných úkolů typická lidská vlastnost.

Daňové přiznání se přitom netýká jen podnikatelů, ale například i zaměstnanců, kteří si přivydělávají, nebo těch, kdo splácejí hypotéku a chtějí si o úroky snížit daňový základ. Vyplnit tiskopis by měli například i lidé, kteří prodali auto. Za předpokladu, že si ho koupili teprve před rokem nebo patří jejich firmě.

Do placení daní se nikomu příliš nechce. Podnikatelé vždy před koncem roku vymýšlejí, co ještě nakoupit, aby státu odvedli co nejméně. Možnost snížit si daň mají však i zaměstnaní lidé, a to pokud si například spoří v životní pojišťovně nebo v penzijním fondu, splácejí hypotéku či úvěr od stavebního spoření.

Smějí si odečíst také dary na dobročinné účely. Zatímco dosud to bylo maximálně deset procent z daňového základu, za minulý rok se částka kvůli povodním zdvojnásobila. Peníze na povodně však musely putovat do rukou právnických osob, například charitativních spolků či postižených obcí.

Pro případnou kontrolu je dobré schovat o tom doklad - výpis z účtu, ústřižek složenky či potvrzení o tom, že předali například starostovi poškozené obce balení vody nebo čisticí prostředky. Zaměstnanci, kteří sami nepodávají daňové přiznání, museli předat tyto doklady do 15. února své mzdové účtárně. Jestli lhůtu propásli, mají smůlu. "V příštím roce už tyto dary započítat nelze," upozorňuje Lubomír Janoušek.

Interaktivní daňové přiznání
na dane.idnes.cz
Tomu, kdo na daně zapomene, nestihne termín nebo ho odradí nekonečné zástupy a návštěvu úřadu odloží, hrozí pokuta. Za každý den, o který se zpozdí s úhradou daně, jedno promile z částky, kterou státu dluží. Když nevyplní formulář, může být trest ještě mnohem větší, až desetina z daně.

Podle Lubomíra Janouška se však maximální sankce za několikadenní prodlení nedávají. "Něco jiného však je, když někdo nesplní svou povinnost například čtvrt, nebo dokonce půl roku," říká. Přísněji pohlížejí berní úřady také na lidi, kteří mají odvádět větší částky.

Platit daně později jde i bez pokuty, a to na konci června s daňovým poradcem. Avšak za předpokladu, že to člověk do 31. března finančnímu úřadu písemně oznámí.

Vyrovnání se státem mohou oddálit například i lidé postižení povodněmi. Pokud se dostali do složité finanční situace, může jim úřad s platbou až tři měsíce počkat, případně se dohodnout na splátkách. Ale měli by o to do konce března dopisem požádat.