pujčky bankovní a nebankovní

pujčky bankovní a nebankovní | foto: Kmecova

Půjčky už jen s maturitou. Mění se pravidla pro poskytovatele úvěrů

  • 72
Návrh zákona o spotřebitelském úvěru počítá s tím, že všichni poskytovatelé úvěrů budou muset složit dvouhodinovou zkoušku ze znalostí finančního trhu. Nová povinnost se dotkne desítek tisíc lidí, a to nejen těch u přepážek, ale i jejich nadřízených. Půjčky navíc bude moci sjednávat jen ten, kdo má maturitu.

Počítá s tím vládní návrh zákona o spotřebitelském úvěru, o němž začínají jednat poslanci.

Zákon dosud nic takového nevyžadoval. Stačil jen živnostenský list, takže úroveň poradců mnohde trpěla. „Je to velký krok vpřed. Úvěry tak nebude moci nabízet kdekdo a zajistí se jednotná úroveň znalostí napříč trhem,“ říká šéf právníků Partners Stanislav Holeš.

„Zavedením přísné zkoušky sledujeme hlavně to, aby úvěry poskytovali jen lidé s dostatečnými odbornými znalostmi. Cílem je, aby zákazníkovi uměli srozumitelně vysvětlit, k čemu se půjčkou zavazuje, a zodpověděli mu i komplikovanější otázky,“ tvrdí ekonomický expert ČSSD Martin Pros, který se na přípravě zákona podílel.

Nová úprava umožní srovnat podmínky na trhu mezi poskytovateli. „Pomůže to vyčistit trh od nekalých prodejců. Zavedení odborné zkoušky bude ale také znamenat zvýšené náklady a nároky na obecné znalosti zaměstnanců,“ dodává Pavel Jirák, ředitel pro lidské zdroje v Komerční bance.

Nepůjde o pouhé biflování. Kromě zodpovězení 60 otázek, na něž budou mít pracovníci úvěrových oddělení 90 minut, budou řešit dvě případové studie. Podle vyhlášky, kterou připravuje Česká národní banka (ČNB) a již má iDNES.cz k dispozici, projde testováním ten, kdo zodpoví alespoň tři čtvrtiny otázek správně.

Právě centrální banka bude soubory otázek připravovat. Musí jich napsat 1 200 a přidat k nim i 40 případových studií. ČNB bude zároveň vydávat povolení k pořádání zkoušek jednotlivým zkušebním centrům a na systém dohlížet.

„U nás je v přímém kontaktu se zákazníky zhruba 3 000 pracovníků. Jakmile budeme vědět víc, začneme je na složení zkoušky připravovat,“ uvádí mluvčí druhé největší nebankovní firmy Provident Ondřej Holoubek.

Maturita znalosti nezajistí

Zatímco se zavedením odborných zkoušek poskytovatelé úvěrů souhlasí, požadavek mít maturitu je podle lidí z oboru nadbytečný. Nemusí být zárukou, že pracovník bude schopen vlastnosti spotřebitelského úvěru klientovi vysvětlit.

„Nemyslím, že maturita je nějaká červená čára, která by oddělovala dobrého úvěráře od špatného. Tato státní zkouška nezajistí, že klient bude upozorněn na to podstatné, co s sebou úvěr nese,“ říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Nelíbí se to hlavně nebankovním poskytovatelům. O práci by kvůli novému požadavku mohly přijít stovky jejich zaměstnanců, za něž by při současném nedostatku volných pracovníků jen obtížně hledali náhradu.

„Pokud někdo skládal maturitu před dvaceti lety z fyziky, chemie či občanské nauky, tak to o jeho znalosti finančního trhu neříká vůbec nic. Lepší by bylo požadavek na maturitu vypustit a místo toho podrobit všechny poskytovatele půjček přísné zkoušce z financí,“ říká Holoubek. U bank je situace odlišná, převážná většina jejich poradců maturitu má. Navíc už nyní bez ní není možné prodávat doplňkové penzijní spoření.

Co mění zákon o úvěru pro spotřebitele

  • Norma se bude nově vztahovat i na hypotéky a mikropůjčky (tedy „půjčky před výplatou“ do 5 tisíc korun), které často začínají pád do dluhové pasti. Dosud je nikdo nereguloval ani na ně nedohlížel. Jaké hlavní změny materiál, o němž budou nyní jednat poslanci, přináší?
  • Novela zavádí tvrdší podmínky pro získání licence pro nebankovní poskytovatele úvěrů, budou se muset přihlásit u České národní banky. Nově budou muset mít základní kapitál 20 milionů korun.
  • Banky budou muset podávat informace o úvěrech přehledněji. Lidé díky tomu získají možnost snadněji porovnat jednotlivé nabídky. Navíc budou mít nově dva týdny na rozmyšlenou, aniž by poskytovatel mohl během té doby změnit podmínky.
  • Novela snižuje penále a smluvní pokuty. Dlužníkovi bude možné naúčtovat maximálně 70 procent výše dlužné částky, nejvýše však 200 tisíc korun. Dosud zákon takové limity nestanoví.
  • Zlevní předčasné splacení úvěru u hypoték, banky si budou moci účtovat pouze skutečné náklady. V případě zásadních životních situací, jako třeba úmrtí partnera, bude tato možnost zcela zdarma.
  • Poskytovatelé budou muset dostatečně posoudit finanční situaci žadatele o půjčku. Pokud by měl problémy splácet, může se dovolat neplatnosti úvěrové smlouvy, a to až 10 let od jejího uzavření. Navíc mu stačí vrátit poskytnutou jistinu úvěru, „dle svých možností“.