Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo udá svého bytného, může získat byt

  10:01aktualizováno  10:01
Lidé pronajímající obecní byty v Hradci Králové načerno by se měli mít na pozoru. Pracovníci bytového odboru hradecké radnice se chystají vedení města navrhnout uskutečnění akce s výzvou Bydlím v podnájmu. Ta by měla umožnit získat obecní byt tomu, kdo upozorní, že ho má pronajatý bez vědomí magistrátu.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Udej svého bytného a dostaneš jeho byt - i tak by se dala výzva přeložit. Zkušenosti s tímto postupem už má radnice v Kladně.

Tamní magistrát vloni v březnu vyhlásil amnestii pro lidi, kteří oznámili, že bydlí v městském bytě načerno. Za to získali legální bydlení.

Hradečtí radní se inspirovali v jiných městech
"Součástí připravované zprávy o nelegálních pronájmech obecních bytů pro radu města bude návrh výzvy Bydlím v podnájmu. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde se tato forma ukázala jako možný nástroj snižování počtu nepovolených podnájmů. Smyslem je zabránit placení za takzvaný černý podnájem tomu, kdo byt nepotřebuje a pronajímá ho bez vědomí města, ale umožnit ohlašovateli stát se legitimním nájemníkem bytu,"sdělil vedoucí bytového odboru Ján Račák.

Dodal však, že jde pouze o předběžný záměr, který nejprve musí radní schválit. "e to zatím jen myšlenka, která by měla počet odhalených podvodů zvýšit. Kdo byt takto pronajímá, porušuje občanský zákoník a na základě rozhodnutí soudu může o byt přijít. Dokazování je však poměrně složité. O podrobnostech zatím nechci mluvit,"uvedl Račák.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

O kontroverzním způsobu jak se s černými nájemci vypořádat zatím nechce příliš hovořit ani hradecký primátor Otakar Divíšek.

"ejprve musíme přesně zjistit, jak se to osvědčilo jinde a zda to přinese patřičný efekt i nám. Pokud budou výsledky natolik hmatatelné, že překonají určitou zvláštnost takového opatření, tedy v uvozovkách řečeno udávání, mohli bychom k tomu přistoupit,"řekl Divíšek.

Pronájem načerno hlásí občané i teď
Lidé však své sousedy pronajímající byty načerno udávají už teď. Některým z více než dvaceti případů podezření na nelegální pronájem, řešených v posledních dvou letech předcházelo upozornění.

"Od počátku roku 2004 jsme řešili pětadvacet případů nelegálních podnájmů. V osmi z nich došlo na základě výzvy našeho odboru nebo soudního rozhodnutí k vyklizení bytu, dalších šest řeší soud a sedm dále sledujeme a shromažďujeme podklady k žalobě. Ve dvou případech jsme porušení zákona neprokázali a u stejného počtu nemáme důkazní materiál k podání žaloby. O všech případech jsme se dozvěděli na základě upozornění občanů, správy nemovitostí nebo z vlastního šetření," řekl Račák a dodal, že ve skutečnosti je počet černých pronájmů výrazně vyšší.

Nelegálním pronájmem vydělávají oficiální nájemci obecních bytů několik tisíc korun měsíčně. Mnohdy jde o lidi, kteří ve skutečnosti bydlí u rodičů nebo si postavili domek a z černých příjmů hradí hypotéku.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Najdete na iDNES.cz