Kdo udá svého bytného, může získat byt

  10:01aktualizováno  10:01
Lidé pronajímající obecní byty v Hradci Králové načerno by se měli mít na pozoru. Pracovníci bytového odboru hradecké radnice se chystají vedení města navrhnout uskutečnění akce s výzvou Bydlím v podnájmu. Ta by měla umožnit získat obecní byt tomu, kdo upozorní, že ho má pronajatý bez vědomí magistrátu.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Udej svého bytného a dostaneš jeho byt - i tak by se dala výzva přeložit. Zkušenosti s tímto postupem už má radnice v Kladně.

Tamní magistrát vloni v březnu vyhlásil amnestii pro lidi, kteří oznámili, že bydlí v městském bytě načerno. Za to získali legální bydlení.

Hradečtí radní se inspirovali v jiných městech
"Součástí připravované zprávy o nelegálních pronájmech obecních bytů pro radu města bude návrh výzvy Bydlím v podnájmu. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde se tato forma ukázala jako možný nástroj snižování počtu nepovolených podnájmů. Smyslem je zabránit placení za takzvaný černý podnájem tomu, kdo byt nepotřebuje a pronajímá ho bez vědomí města, ale umožnit ohlašovateli stát se legitimním nájemníkem bytu,"sdělil vedoucí bytového odboru Ján Račák.

Dodal však, že jde pouze o předběžný záměr, který nejprve musí radní schválit. "e to zatím jen myšlenka, která by měla počet odhalených podvodů zvýšit. Kdo byt takto pronajímá, porušuje občanský zákoník a na základě rozhodnutí soudu může o byt přijít. Dokazování je však poměrně složité. O podrobnostech zatím nechci mluvit,"uvedl Račák.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

O kontroverzním způsobu jak se s černými nájemci vypořádat zatím nechce příliš hovořit ani hradecký primátor Otakar Divíšek.

"ejprve musíme přesně zjistit, jak se to osvědčilo jinde a zda to přinese patřičný efekt i nám. Pokud budou výsledky natolik hmatatelné, že překonají určitou zvláštnost takového opatření, tedy v uvozovkách řečeno udávání, mohli bychom k tomu přistoupit,"řekl Divíšek.

Pronájem načerno hlásí občané i teď
Lidé však své sousedy pronajímající byty načerno udávají už teď. Některým z více než dvaceti případů podezření na nelegální pronájem, řešených v posledních dvou letech předcházelo upozornění.

"Od počátku roku 2004 jsme řešili pětadvacet případů nelegálních podnájmů. V osmi z nich došlo na základě výzvy našeho odboru nebo soudního rozhodnutí k vyklizení bytu, dalších šest řeší soud a sedm dále sledujeme a shromažďujeme podklady k žalobě. Ve dvou případech jsme porušení zákona neprokázali a u stejného počtu nemáme důkazní materiál k podání žaloby. O všech případech jsme se dozvěděli na základě upozornění občanů, správy nemovitostí nebo z vlastního šetření," řekl Račák a dodal, že ve skutečnosti je počet černých pronájmů výrazně vyšší.

Nelegálním pronájmem vydělávají oficiální nájemci obecních bytů několik tisíc korun měsíčně. Mnohdy jde o lidi, kteří ve skutečnosti bydlí u rodičů nebo si postavili domek a z černých příjmů hradí hypotéku.

Autoři:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

V Česku ubylo vín „řízlých“ cukrem a vodou. Falšuje se i víno v plastu

Víno (ilustrační foto)

Z nabídky českých vinoték a jiných podniků mizí padělané víno. Počet vín, ředěných například vodou či syntetickým...

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Najdete na iDNES.cz