Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo udá svého bytného, může získat byt

  10:01aktualizováno  10:01
Lidé pronajímající obecní byty v Hradci Králové načerno by se měli mít na pozoru. Pracovníci bytového odboru hradecké radnice se chystají vedení města navrhnout uskutečnění akce s výzvou Bydlím v podnájmu. Ta by měla umožnit získat obecní byt tomu, kdo upozorní, že ho má pronajatý bez vědomí magistrátu.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Udej svého bytného a dostaneš jeho byt - i tak by se dala výzva přeložit. Zkušenosti s tímto postupem už má radnice v Kladně.

Tamní magistrát vloni v březnu vyhlásil amnestii pro lidi, kteří oznámili, že bydlí v městském bytě načerno. Za to získali legální bydlení.

Hradečtí radní se inspirovali v jiných městech
"Součástí připravované zprávy o nelegálních pronájmech obecních bytů pro radu města bude návrh výzvy Bydlím v podnájmu. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde se tato forma ukázala jako možný nástroj snižování počtu nepovolených podnájmů. Smyslem je zabránit placení za takzvaný černý podnájem tomu, kdo byt nepotřebuje a pronajímá ho bez vědomí města, ale umožnit ohlašovateli stát se legitimním nájemníkem bytu,"sdělil vedoucí bytového odboru Ján Račák.

Dodal však, že jde pouze o předběžný záměr, který nejprve musí radní schválit. "e to zatím jen myšlenka, která by měla počet odhalených podvodů zvýšit. Kdo byt takto pronajímá, porušuje občanský zákoník a na základě rozhodnutí soudu může o byt přijít. Dokazování je však poměrně složité. O podrobnostech zatím nechci mluvit,"uvedl Račák.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

O kontroverzním způsobu jak se s černými nájemci vypořádat zatím nechce příliš hovořit ani hradecký primátor Otakar Divíšek.

"ejprve musíme přesně zjistit, jak se to osvědčilo jinde a zda to přinese patřičný efekt i nám. Pokud budou výsledky natolik hmatatelné, že překonají určitou zvláštnost takového opatření, tedy v uvozovkách řečeno udávání, mohli bychom k tomu přistoupit,"řekl Divíšek.

Pronájem načerno hlásí občané i teď
Lidé však své sousedy pronajímající byty načerno udávají už teď. Některým z více než dvaceti případů podezření na nelegální pronájem, řešených v posledních dvou letech předcházelo upozornění.

"Od počátku roku 2004 jsme řešili pětadvacet případů nelegálních podnájmů. V osmi z nich došlo na základě výzvy našeho odboru nebo soudního rozhodnutí k vyklizení bytu, dalších šest řeší soud a sedm dále sledujeme a shromažďujeme podklady k žalobě. Ve dvou případech jsme porušení zákona neprokázali a u stejného počtu nemáme důkazní materiál k podání žaloby. O všech případech jsme se dozvěděli na základě upozornění občanů, správy nemovitostí nebo z vlastního šetření," řekl Račák a dodal, že ve skutečnosti je počet černých pronájmů výrazně vyšší.

Nelegálním pronájmem vydělávají oficiální nájemci obecních bytů několik tisíc korun měsíčně. Mnohdy jde o lidi, kteří ve skutečnosti bydlí u rodičů nebo si postavili domek a z černých příjmů hradí hypotéku.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Čínské balíky se budou do Evropy rozvážet ze skladu u Prahy

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huajie v Pavlově u Prahy buduje celoevropskou logistickou základnu pro internetové obchody z Číny....

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Za stokorunu více než 200 tisíc. Sázky na MS dosáhly rekordních 3 miliard

KDO JI ZÍSKÁ? Vyhrají finále mistrovství světa fotbalisté Francie, nebo...

Sázky na fotbalové MS dosáhly v Česku zhruba tří miliard korun, dosud rekordní Euro 2016 tak překonaly o více než...

Najdete na iDNES.cz