Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo udá svého bytného, může získat byt

  10:01aktualizováno  10:01
Lidé pronajímající obecní byty v Hradci Králové načerno by se měli mít na pozoru. Pracovníci bytového odboru hradecké radnice se chystají vedení města navrhnout uskutečnění akce s výzvou Bydlím v podnájmu. Ta by měla umožnit získat obecní byt tomu, kdo upozorní, že ho má pronajatý bez vědomí magistrátu.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Udej svého bytného a dostaneš jeho byt - i tak by se dala výzva přeložit. Zkušenosti s tímto postupem už má radnice v Kladně.

Tamní magistrát vloni v březnu vyhlásil amnestii pro lidi, kteří oznámili, že bydlí v městském bytě načerno. Za to získali legální bydlení.

Hradečtí radní se inspirovali v jiných městech
"Součástí připravované zprávy o nelegálních pronájmech obecních bytů pro radu města bude návrh výzvy Bydlím v podnájmu. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde se tato forma ukázala jako možný nástroj snižování počtu nepovolených podnájmů. Smyslem je zabránit placení za takzvaný černý podnájem tomu, kdo byt nepotřebuje a pronajímá ho bez vědomí města, ale umožnit ohlašovateli stát se legitimním nájemníkem bytu,"sdělil vedoucí bytového odboru Ján Račák.

Dodal však, že jde pouze o předběžný záměr, který nejprve musí radní schválit. "e to zatím jen myšlenka, která by měla počet odhalených podvodů zvýšit. Kdo byt takto pronajímá, porušuje občanský zákoník a na základě rozhodnutí soudu může o byt přijít. Dokazování je však poměrně složité. O podrobnostech zatím nechci mluvit,"uvedl Račák.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

O kontroverzním způsobu jak se s černými nájemci vypořádat zatím nechce příliš hovořit ani hradecký primátor Otakar Divíšek.

"ejprve musíme přesně zjistit, jak se to osvědčilo jinde a zda to přinese patřičný efekt i nám. Pokud budou výsledky natolik hmatatelné, že překonají určitou zvláštnost takového opatření, tedy v uvozovkách řečeno udávání, mohli bychom k tomu přistoupit,"řekl Divíšek.

Pronájem načerno hlásí občané i teď
Lidé však své sousedy pronajímající byty načerno udávají už teď. Některým z více než dvaceti případů podezření na nelegální pronájem, řešených v posledních dvou letech předcházelo upozornění.

"Od počátku roku 2004 jsme řešili pětadvacet případů nelegálních podnájmů. V osmi z nich došlo na základě výzvy našeho odboru nebo soudního rozhodnutí k vyklizení bytu, dalších šest řeší soud a sedm dále sledujeme a shromažďujeme podklady k žalobě. Ve dvou případech jsme porušení zákona neprokázali a u stejného počtu nemáme důkazní materiál k podání žaloby. O všech případech jsme se dozvěděli na základě upozornění občanů, správy nemovitostí nebo z vlastního šetření," řekl Račák a dodal, že ve skutečnosti je počet černých pronájmů výrazně vyšší.

Nelegálním pronájmem vydělávají oficiální nájemci obecních bytů několik tisíc korun měsíčně. Mnohdy jde o lidi, kteří ve skutečnosti bydlí u rodičů nebo si postavili domek a z černých příjmů hradí hypotéku.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz