Kdo už teď myslí na Velikonoce? Přece sládci

  11:00aktualizováno  11:00
Velikonoční svátky se v kalendáři objeví až za pět neděl, ale pro sládka Klášterního pivovaru na Strahově je už teď nejvyšší čas, aby si nastudoval nový recept. Na jarní svátky totiž musí být pro zdejší hosty připraveny dvě várky piva zcela nové chuti - 18 hektolitrů uleželého velikonočního speciálu.

Strahovský pivovar - sládek Martin Matuška a majitel pivovaru Aleš Kocvera. | foto: Robert Rambousek

"Bude to výborné pivo a odhaduji, že se bude moct stáčet už za čtyři neděle," hodnotí nad měděným kotlem sládek Martin Matuška. Jaké bude velikonoční překvapení?

"Bude to lehké pivo, méně alkoholické - ale v našich poměrech je to tak třináctka - z jednoho druhu sladu a hodně chmelené," přibližuje znalcům piva majitel pivovaru Aleš Kocvera.

Speciály mají v nabídce minipivovarů své nezastupitelné místo. Právě o vánočních a velikonočních svátcích se se džbánky hrne do pivnic nejvíce hostů. Sváteční piva mají obvykle více alkoholu, často bývají tmavé či polotmavé, navíc přidávají sládci i ingredience, které by ve chmelovém nápoji sotva kdo čekal. Skořici, hřebíček, vanilku, třešňové či mandlové aroma.

"My se držíme tradičních receptur, pivo vaříme ze základních surovin - voda, chmel, slad a kvasnice. Čarujeme pouze s jejich poměrem," zdůrazňuje Kocvera.

Na Strahově však pivní alchymie nekončí velikonočním pondělím. Speciál letos připraví na každé roční období. "Letní pivo bude osvěžující pšeničné. První sud narazíme na svátek svatého Norberta, patrona zdejších premonstrátů, a očekávám, že se bude za léto ještě několikrát dovářet," plánuje Kocvera.

Vůně bramborové natě
Na podzim opět alkoholu přibude -na svatého Václava se roztočí tmavá šestnáctka. "To bude čerstvá úroda chmele, pivo tak bude hodně aromatické," očekává majitel pivovaru.

Na velikonoční menu nakupují přísady i v Pivovarském domě v Ječné ulici. "Letos vaříme dva druhy - várku březňáka, což je polotmavé pivo německého typu, a pro karlínský pivovarský dům bramborové pivo. Ještě sám nevím, jak ho budeme vařit, ale bude ho jen na ochutnávku asi 30 litrů," svěřuje se sládek Martin Vávra.

Jedna pivní várka se připravuje zhruba dvanáct hodin, dalších sedm až osm dní kvasí v kádích a pak pivo putuje do ležáckých tanků, kde zraje zhruba měsíc. Přičemž platí - čím déle si ležák poleží, tím je nápoj čistší a jeho chuť zakulacenější.

"Vánoční pivo jsme přivítali Rybovou mší, týden před Velikonocemi bychom rádi při mši posvětili i velikonoční speciál. Jenže premonstráti mají ještě půst, tak zřejmě s ochutnávkou počkáme až do skutečných velikonočních svátků," rozvažuje majitel strahovského pivovaru.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Láhev za půl milionu dolarů. Aukční síň vydražila nejdražší vína

Romanée Conti 1945, Côte de Nuits, Grand Cru (588 tisíc amerických dolarů)

Dvě láhve červeného vína z francouzského vinařství Romanée-Conti zlomily dosavadní aukční rekordy, ale i odhady znalců....

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...Najdete na iDNES.cz