Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo už teď myslí na Velikonoce? Přece sládci

  11:00aktualizováno  11:00
Velikonoční svátky se v kalendáři objeví až za pět neděl, ale pro sládka Klášterního pivovaru na Strahově je už teď nejvyšší čas, aby si nastudoval nový recept. Na jarní svátky totiž musí být pro zdejší hosty připraveny dvě várky piva zcela nové chuti - 18 hektolitrů uleželého velikonočního speciálu.

Strahovský pivovar - sládek Martin Matuška a majitel pivovaru Aleš Kocvera. | foto: Robert Rambousek

"Bude to výborné pivo a odhaduji, že se bude moct stáčet už za čtyři neděle," hodnotí nad měděným kotlem sládek Martin Matuška. Jaké bude velikonoční překvapení?

"Bude to lehké pivo, méně alkoholické - ale v našich poměrech je to tak třináctka - z jednoho druhu sladu a hodně chmelené," přibližuje znalcům piva majitel pivovaru Aleš Kocvera.

Speciály mají v nabídce minipivovarů své nezastupitelné místo. Právě o vánočních a velikonočních svátcích se se džbánky hrne do pivnic nejvíce hostů. Sváteční piva mají obvykle více alkoholu, často bývají tmavé či polotmavé, navíc přidávají sládci i ingredience, které by ve chmelovém nápoji sotva kdo čekal. Skořici, hřebíček, vanilku, třešňové či mandlové aroma.

"My se držíme tradičních receptur, pivo vaříme ze základních surovin - voda, chmel, slad a kvasnice. Čarujeme pouze s jejich poměrem," zdůrazňuje Kocvera.

Na Strahově však pivní alchymie nekončí velikonočním pondělím. Speciál letos připraví na každé roční období. "Letní pivo bude osvěžující pšeničné. První sud narazíme na svátek svatého Norberta, patrona zdejších premonstrátů, a očekávám, že se bude za léto ještě několikrát dovářet," plánuje Kocvera.

Vůně bramborové natě
Na podzim opět alkoholu přibude -na svatého Václava se roztočí tmavá šestnáctka. "To bude čerstvá úroda chmele, pivo tak bude hodně aromatické," očekává majitel pivovaru.

Na velikonoční menu nakupují přísady i v Pivovarském domě v Ječné ulici. "Letos vaříme dva druhy - várku březňáka, což je polotmavé pivo německého typu, a pro karlínský pivovarský dům bramborové pivo. Ještě sám nevím, jak ho budeme vařit, ale bude ho jen na ochutnávku asi 30 litrů," svěřuje se sládek Martin Vávra.

Jedna pivní várka se připravuje zhruba dvanáct hodin, dalších sedm až osm dní kvasí v kádích a pak pivo putuje do ležáckých tanků, kde zraje zhruba měsíc. Přičemž platí - čím déle si ležák poleží, tím je nápoj čistší a jeho chuť zakulacenější.

"Vánoční pivo jsme přivítali Rybovou mší, týden před Velikonocemi bychom rádi při mši posvětili i velikonoční speciál. Jenže premonstráti mají ještě půst, tak zřejmě s ochutnávkou počkáme až do skutečných velikonočních svátků," rozvažuje majitel strahovského pivovaru.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Najdete na iDNES.cz