Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo už teď myslí na Velikonoce? Přece sládci

  11:00aktualizováno  11:00
Velikonoční svátky se v kalendáři objeví až za pět neděl, ale pro sládka Klášterního pivovaru na Strahově je už teď nejvyšší čas, aby si nastudoval nový recept. Na jarní svátky totiž musí být pro zdejší hosty připraveny dvě várky piva zcela nové chuti - 18 hektolitrů uleželého velikonočního speciálu.

Strahovský pivovar - sládek Martin Matuška a majitel pivovaru Aleš Kocvera. | foto: Robert Rambousek

"Bude to výborné pivo a odhaduji, že se bude moct stáčet už za čtyři neděle," hodnotí nad měděným kotlem sládek Martin Matuška. Jaké bude velikonoční překvapení?

"Bude to lehké pivo, méně alkoholické - ale v našich poměrech je to tak třináctka - z jednoho druhu sladu a hodně chmelené," přibližuje znalcům piva majitel pivovaru Aleš Kocvera.

Speciály mají v nabídce minipivovarů své nezastupitelné místo. Právě o vánočních a velikonočních svátcích se se džbánky hrne do pivnic nejvíce hostů. Sváteční piva mají obvykle více alkoholu, často bývají tmavé či polotmavé, navíc přidávají sládci i ingredience, které by ve chmelovém nápoji sotva kdo čekal. Skořici, hřebíček, vanilku, třešňové či mandlové aroma.

"My se držíme tradičních receptur, pivo vaříme ze základních surovin - voda, chmel, slad a kvasnice. Čarujeme pouze s jejich poměrem," zdůrazňuje Kocvera.

Na Strahově však pivní alchymie nekončí velikonočním pondělím. Speciál letos připraví na každé roční období. "Letní pivo bude osvěžující pšeničné. První sud narazíme na svátek svatého Norberta, patrona zdejších premonstrátů, a očekávám, že se bude za léto ještě několikrát dovářet," plánuje Kocvera.

Vůně bramborové natě
Na podzim opět alkoholu přibude -na svatého Václava se roztočí tmavá šestnáctka. "To bude čerstvá úroda chmele, pivo tak bude hodně aromatické," očekává majitel pivovaru.

Na velikonoční menu nakupují přísady i v Pivovarském domě v Ječné ulici. "Letos vaříme dva druhy - várku březňáka, což je polotmavé pivo německého typu, a pro karlínský pivovarský dům bramborové pivo. Ještě sám nevím, jak ho budeme vařit, ale bude ho jen na ochutnávku asi 30 litrů," svěřuje se sládek Martin Vávra.

Jedna pivní várka se připravuje zhruba dvanáct hodin, dalších sedm až osm dní kvasí v kádích a pak pivo putuje do ležáckých tanků, kde zraje zhruba měsíc. Přičemž platí - čím déle si ležák poleží, tím je nápoj čistší a jeho chuť zakulacenější.

"Vánoční pivo jsme přivítali Rybovou mší, týden před Velikonocemi bychom rádi při mši posvětili i velikonoční speciál. Jenže premonstráti mají ještě půst, tak zřejmě s ochutnávkou počkáme až do skutečných velikonočních svátků," rozvažuje majitel strahovského pivovaru.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz