Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rodiny s dětmi by mohly přijít o daňový bonus. Kvůli příjmu z pronájmu

  7:01aktualizováno  7:01
Fiktivní příjmy z pronájmu už by se nemusely některým rodičům vyplácet tak jako nyní. Ministerstvo financí chce odstřihnout lidi, kteří předstírají výdělky, aby dosáhli na příjmy z takzvaného daňového bonusu.
Záporná daň je jednou ze zvláštností českého daňového systému. Vznikla v roce 2005 a měla být odměnou chudým rodičům za to, že se nespoléhají na dávky a snaží se vydělávat.

Záporná daň je jednou ze zvláštností českého daňového systému. Vznikla v roce 2005 a měla být odměnou chudým rodičům za to, že se nespoléhají na dávky a snaží se vydělávat. | foto: Profimedia.cz

Daňový bonus dostávají rodiče, kteří oficiálně vykazují tak malé zdanitelné příjmy, že jim vypočtená daň vychází buď nulová anebo tak malá, že ani nejsou schopni vyčerpat celou slevu na děti. To, co nevyčerpají, jim stát proplácí.

„Budeme hledat legislativní úpravy. Například, aby se z příjmů zakládajících nárok na daňový bonus některé druhy příjmů vyloučily,“ říká Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně. Kandidátem číslo jedna je příjem z pronájmu, který se ve velkém zneužívá.

Nutnou podmínkou pro nárok na daňový bonus je vykázání práce – člověk musí přiznat v daňovém přiznání alespoň šestinásobek minimální mzdy ročně – loni to bylo 55 200 korun. Pokud chce rodič vykázat aktivitu a nechce podnikat nebo se legálně nechat zaměstnat, nejjednodušší je cokoliv pronajmout – třeba vrtačku nebo jiné nářadí.

Nejvíc lidí, kteří něco pronajímají, je v příjmové skupině do 200 tisíc korun. Pronájem je výhodný příjem, neplatí se z něj sociální a zdravotní pojištění.

Sice se daní, ale v praxi je daň nula, protože z vypočtené daně z pronájmu si lze odečíst slevu na poplatníka. A ta je štědrá, takže až do 165 tisíc ročně pronajímatel žádnou daň neplatí.

Daňový bonus - odměna chudým rodičům

A pokud má pronajímatel děti, tak dokonce od státu ještě peníze dostane – právě na daňovém bonusu. Za jedno dítě mu stát vyplatí 13 - 17 tisíc ročně podle počtu nezaopatřených potomků. Když mají čtyři děti a víc, dostanou od státu zápornou daň až 60 300 korun ročně. A za ty peníze už se vyplatí podat daňové přiznání a vymyslet si fiktivní příjem, ze kterého mu neplynou žádné odvody.

Záporná daň je jednou ze zvláštností českého daňového systému. Vznikla v roce 2005 a měla být odměnou chudým rodičům za to, že se nespoléhají na dávky a snaží se vydělávat. „Pokud je mi známo, podobný systém ve vyspělých ekonomikách nebývá,“ říká Tomáš Hunal, odborník na přímé daně z poradenské společnosti PwC ČR.

Jenže od svého vzniku rostou výplaty této dávky pro pracující nebývale rychle – z 1,5 miliardy korun v roce 2005 na šestinásobek v roce 2004 (9,25 miliardy). „Neumíme si to logicky vysvětlit. Rozhodně to není tím, že v domácnostech přibylo velké množství dětí,“ říká náměstkyně Schillerová. Jediným vysvětlením je tak zneužívání bonusu.

Z ministerstva financí se tak v krátké době stal největší plátce dávek pro děti. Ani ministerstvo práce se žádnou podobně vysokou dávkou nemůže pochlubit, přídavky na děti pro nízkopříjmové rodiny činí zhruba tři miliardy korun ročně.

Je jasné, že původní záměr se minul účinkem – lidi k větší ekonomické aktivitě a nezávislosti na státních penězích nemotivuje, spíše naopak.

Ministerstvo financí tak hledá cestu, jak daňový bonus zrušit a nahradit ho jinou dávkou, kterou by mohlo vyplácet právě ministerstvo práce. Jenže vymýšlet zbrusu novou dávku, která by odměnila nízkopříjmové rodiče snažící se pracovat a přitom vyloučila podvodníky, se jeví příliš složité. Jednodušší tak bude vyškrtnout příjmy z pronájmu z nároku na daňový bonus.

Je to už potřetí za pět let, co ministerstvo financí řeší zneužívání daňového bonusu. Nejprve z bonusu kvůli zneužívání vyšachovalo mimoevropské daňové poplatníky a poté ho upřelo části živnostníků, kteří uplatňují výdajové paušály.

Autor:Nejčtenější

Nový ford i milion. Stát vybral šťastlivce, kteří sbírali účtenky

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Ve středu proběhlo vůbec první slosování státní účtenkové loterie. Kolem sedmé hodiny večerní, kdy měly být na adrese...

Zlatá neděle bude se staženými výlohami. Obchody teď posilují výprodeje

Vlna povánočních slev 28.prosince v Plzni

Blíží se Černý pátek a s ním největší výprodejová akce roku. Z marketingového a obchodního hlediska je pro prodejce...Gigantická zakázka na letadla: klient si u Airbusu objednal 430 letadel

letadlo Airbus A320neo

Pouštní Dubaj se na několik dní proměnila v obří tržiště letadel. V jednom určitě nezklame. Jak se už stalo zvykem,...

Česko se stává tygrem střední Evropy. Ekonomika mohutně roste

Řezač plamenem

Česká ekonomika i v prázdninovém vlažnějším módu mohutně rostla. Od července do září, meziročně zvýšila výkon o pět...

Škoda bude v Mladé Boleslavi vyrábět auta s čistě elektrickým pohonem

(Ilustrační snímek)

V Česku se budou vyrábět elektromobily i klíčové součástky k bateriím. Škoda Auto v pátek potvrdila, že její první...Další z rubriky

Čínská CEFC chce koupit podíl ve společnosti, která vlastní televizi Nova

Nová grafika televize Nova

Čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta Investment chtějí koupit od...

Padla nejvyšší pokuta za EET. Nenapravitelný hříšník zaplatí 260 tisíc

Elektronická evidence tržeb

Finanční správa udělila dosud nejtučnější pokutu za porušování zákona o elektronické evidenci tržeb. Subjekt z...

Šizení s váhou, špatné ceny. V létě neprošla kontrolou třetina prodejců

Turisté míří od parkovišť ke vstupu do skal v Adršpachu (14.8.2017).

Při kontrole restaurací, obchodů a dalších provozoven v turisticky atraktivních lokalitách uložila Česká obchodní...Najdete na iDNES.cz