Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiny s dětmi by mohly přijít o daňový bonus. Kvůli příjmu z pronájmu

  7:01aktualizováno  7:01
Fiktivní příjmy z pronájmu už by se nemusely některým rodičům vyplácet tak jako nyní. Ministerstvo financí chce odstřihnout lidi, kteří předstírají výdělky, aby dosáhli na příjmy z takzvaného daňového bonusu.
Záporná daň je jednou ze zvláštností českého daňového systému. Vznikla v roce 2005 a měla být odměnou chudým rodičům za to, že se nespoléhají na dávky a snaží se vydělávat.

Záporná daň je jednou ze zvláštností českého daňového systému. Vznikla v roce 2005 a měla být odměnou chudým rodičům za to, že se nespoléhají na dávky a snaží se vydělávat. | foto: Profimedia.cz

Daňový bonus dostávají rodiče, kteří oficiálně vykazují tak malé zdanitelné příjmy, že jim vypočtená daň vychází buď nulová anebo tak malá, že ani nejsou schopni vyčerpat celou slevu na děti. To, co nevyčerpají, jim stát proplácí.

„Budeme hledat legislativní úpravy. Například, aby se z příjmů zakládajících nárok na daňový bonus některé druhy příjmů vyloučily,“ říká Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně. Kandidátem číslo jedna je příjem z pronájmu, který se ve velkém zneužívá.

Nutnou podmínkou pro nárok na daňový bonus je vykázání práce – člověk musí přiznat v daňovém přiznání alespoň šestinásobek minimální mzdy ročně – loni to bylo 55 200 korun. Pokud chce rodič vykázat aktivitu a nechce podnikat nebo se legálně nechat zaměstnat, nejjednodušší je cokoliv pronajmout – třeba vrtačku nebo jiné nářadí.

Nejvíc lidí, kteří něco pronajímají, je v příjmové skupině do 200 tisíc korun. Pronájem je výhodný příjem, neplatí se z něj sociální a zdravotní pojištění.

Sice se daní, ale v praxi je daň nula, protože z vypočtené daně z pronájmu si lze odečíst slevu na poplatníka. A ta je štědrá, takže až do 165 tisíc ročně pronajímatel žádnou daň neplatí.

Daňový bonus - odměna chudým rodičům

A pokud má pronajímatel děti, tak dokonce od státu ještě peníze dostane – právě na daňovém bonusu. Za jedno dítě mu stát vyplatí 13 - 17 tisíc ročně podle počtu nezaopatřených potomků. Když mají čtyři děti a víc, dostanou od státu zápornou daň až 60 300 korun ročně. A za ty peníze už se vyplatí podat daňové přiznání a vymyslet si fiktivní příjem, ze kterého mu neplynou žádné odvody.

Záporná daň je jednou ze zvláštností českého daňového systému. Vznikla v roce 2005 a měla být odměnou chudým rodičům za to, že se nespoléhají na dávky a snaží se vydělávat. „Pokud je mi známo, podobný systém ve vyspělých ekonomikách nebývá,“ říká Tomáš Hunal, odborník na přímé daně z poradenské společnosti PwC ČR.

Jenže od svého vzniku rostou výplaty této dávky pro pracující nebývale rychle – z 1,5 miliardy korun v roce 2005 na šestinásobek v roce 2004 (9,25 miliardy). „Neumíme si to logicky vysvětlit. Rozhodně to není tím, že v domácnostech přibylo velké množství dětí,“ říká náměstkyně Schillerová. Jediným vysvětlením je tak zneužívání bonusu.

Z ministerstva financí se tak v krátké době stal největší plátce dávek pro děti. Ani ministerstvo práce se žádnou podobně vysokou dávkou nemůže pochlubit, přídavky na děti pro nízkopříjmové rodiny činí zhruba tři miliardy korun ročně.

Je jasné, že původní záměr se minul účinkem – lidi k větší ekonomické aktivitě a nezávislosti na státních penězích nemotivuje, spíše naopak.

Ministerstvo financí tak hledá cestu, jak daňový bonus zrušit a nahradit ho jinou dávkou, kterou by mohlo vyplácet právě ministerstvo práce. Jenže vymýšlet zbrusu novou dávku, která by odměnila nízkopříjmové rodiče snažící se pracovat a přitom vyloučila podvodníky, se jeví příliš složité. Jednodušší tak bude vyškrtnout příjmy z pronájmu z nároku na daňový bonus.

Je to už potřetí za pět let, co ministerstvo financí řeší zneužívání daňového bonusu. Nejprve z bonusu kvůli zneužívání vyšachovalo mimoevropské daňové poplatníky a poté ho upřelo části živnostníků, kteří uplatňují výdajové paušály.

Autor:


Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...Malí podnikatelé nebudou muset evidovat online. Nová koalice bránila EET

Ilustrační snímek

Podnikatelé, u nichž hotovostní platby nepřevýší 200 tisíc korun, by podle vlády nemuseli být připojeni k internetu a...

Velké propouštění začíná. V Tesle přijde o místo 3 600 zaměstnanců

Tesla Roadster 2

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla propustí 3 600 lidí, což představuje zhruba devět procent jeho pracovní...

Tolik hospod v ČR roky nebylo. Trápí je nedostatek kuchařů i pokles tržeb

Ilustrační snímek

V Česku vzniklo loni nejvíce hospod a restaurací za posledních pět let. V přepočtu na obyvatele je jich nejvíce ve...

Další z rubriky

Dávky na bydlení se zneužívají, jejich osekání však narazilo

Ubytovna končí provoz, lidé neví, co s nimi bude

Nepřiznávání přeplatků za energie, zatajování příjmů, fiktivní odstěhování – někteří klienti úřadů práce jsou...

Řešení bytové krize. Místo zakusování do krajiny by se města měla zahustit

Z výstavy leteckých záběrů fotoreportéra MF DNES Dana Materny - bydlení v...

Každý rok se hranice velkých měst posouvají dál od středu a zakusují se do krajiny okolo. Trend je způsoben nedostatkem...

Duhové šňůrky a boj proti předsudkům. Jak firmy podporují LGBT zaměstnance

V praze začal festival Prague Pride přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a...

Vedle každoročního pražského pochodu hrdosti Prague Pride má od letoška Česko také soutěž mezi firmami, které se...

Najdete na iDNES.cz