Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdysi slavný likér Lysá hora se po letech opět vyrábí

  9:26aktualizováno  9:26
O obnovení věhlasu někdejšího velmi známého a oceňovaného likéru zvaného Lysá hora se snaží Beskydská likérka ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Majitel likérky se chce co nejvíce přiblížit receptuře, jež získala Grand Prix na výstavě v Paříži roku 1900.

Nejvyšší hora Beskyd dala jméno likéru, který se po mnoha letech vrací na trh. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Světle zbarvený likér začala likérka distribuovat letos dokonce s podporou Beskydského informačního centra ve Frýdku-Místku. Majitel malé likérky se snaží, aby likér v malých lahvičkách fungoval i jako suvenýr pro ty, kteří Beskydy a především jejich nejvyšší horu navštíví. Proto jej vyrábí ve třech druzích lahví.

O likér podle majitelů jeví dnes zájem i město Frýdek-Místek, kterému má pomoci propagovat turistický ruch. O likér se už zajímají také různé agentury, které propagují Beskydy jako místo k turistice a rekreaci.

Ostatně mnohé restaurace a podniky v okolí Lysé hory a v Beskydech už také likér nabízejí. "První byla Harcovna ve Frýdlantě nad Ostravicí, dnes už mají o likér zájem mnohé podniky zaměřené na turisty," říká majitel Beskydské likérky ve Starém Městě Libor Pastorek.

Ten se snaží nynější recepturu likéru co nejvíce přiblížit té původní, podle níž v roce 1856 začal stejnojmenný likér vyrábět v likérce v Místku-Koloredově židovský obchodník Herrmann Löw.

"Bohužel původní receptura zřejmě zanikla a samozřejmě nám chybí ten správný poměr bylin. Odvodili jsme ji však přibližně z materiálů, které likérka ve své době publikovala. Snažíme se ale především o velmi kvalitní likér z bylin s jemným pomerančovým nádechem," říká majitel likérky Libor Pastorek.

Původní likér z frýdecké likérky Herrmanna Löwa si získal takový věhlas, že v roce 1900 na světové výstavě v Paříži, pro niž vznikla slavná Eiffelova věž, získal cenu Grand Prix ve své kategorii. O čtyři roky později pak dostal likér ve Vídni velkou zlatou státní cenu rakousko-uherského mocnářství.

Nad likérem a jeho kvalitou se začala stahovat mračna v období okupace a druhé světové války. "Majitel likérky skončil zřejmě v koncentráku a stejnojmenný alkohol ještě asi do šedesátých let po znárodnění vyrábělo Seliko. Byla to ale taková sladká pomerančová, nepříliš chutná umělá pálenka," říká majitel likérky Libor Pastorek.

Právě on se nyní snaží vrátit kdysi známému a ceněnému likéru zašlou slávu. "Použili jsme i původní etiketu, jen je na ní Lysá hora bez známého vysílače. V propagaci využíváme starou plechovou reklamu na likér ze začátku století, kterou jsme nalezli díky známé restauraci U Veličků při cestě z Malenovic na Lysou horu," říká Libor Pastorek.

Přestože vůbec první láhev obnovené Lysé hory byla na světě v polovině roku 2005, likérka začala likér vyrábět ve větší míře letos, kdy uplynulo sto padesát let od vzniku likéru.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Třetinu bytů v Česku kupují cizinci, především Rusové a Italové

Plzeň je rájem pro developery, přicházejí sem stavět například pražští...

Cizinci si pořizují dvacet až třicet procent tuzemských nemovitostí. Vnímají je hlavně jako investici. Italové, Arabové...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz