Premiér Bohuslav Sobotka, šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula a...

Premiér Bohuslav Sobotka, šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Když nebude OKD platit, je možné, že horníci nevyfárají, řekl odborář

  • 255
Pokud vlastník společnosti OKD nebude horníkům řádně vyplácet mzdy, jsou podle šéfa odborové centrály ČMKOS Josefa Středuly připraveni přistoupit k razantním krokům. „Může se stát, že horníci nevyfárají,“ prohlásil Středula po pondělním jednání s vládou a zástupci zaměstnavatelů.

Odbory přitom podle Středuly podporují rozhodnutí vlády nevyplatit „ani korunu“ společnosti OKD a jejímu vlastníkovi, firmě NWR, která se potýká s problémy. „Stojíme o to, aby se těžilo co nejdéle, ale teď do toho zatím vláda nemůže vstoupit,“ řekl Středula.

„Podporujeme, aby stát nedal ani halíř do OKD a NWR. Odpovědnost vlastníků je jednoznačná. Jsme připraveni se v krizové situaci, která může nastat třeba už v únoru, zapojit do řešení,“ řekl po jednání s ministry i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Premiér Sobotka příliš konkrétní nebyl, ale jednání s odboráři i zaměstnavateli si pochvaloval. „Získali jsme podporu partnerů pro základní kroky,“ řekl po jednání premiér. S vlastníky a věřiteli těžařské společnosti budou podle něj jednat pověření ministři. Sobotka zmínil také význam vládního návrhu zákona, který se týká předčasných důchodů pro horníky a který zatím ve Sněmovně prošel prvním čtením.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD podle premiéra připravuje kroky v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti. Tedy návrhy, jakou jinou práci by horníci z Moravskoslezského kraje mohli při útlumů těžby dělat. „Nelze pominout odpovědnost vlastníka při řešení této otázky. Nechceme předjímat kroky vlastníka společnosti společnosti,“ uvedl Sobotka.

Vláda je podle něj připravena i dělat takové kroky, jimiž by podpořila nové zaměstnavatele horníků, kteří v budoucnu v OKD přijdou o práci. Lidé, kteří přijdou o zaměstnání, by také mohli dostat příspěvky na dojíždění.

Firma OKD oznámila už v roce 2013, že zavře prodělečný Důl Paskov. Vláda se předloni v červnu s majitelem dohodla, že se tam bude těžit do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu Jan Mládek a zástupci OKD a NWR. Loni před koncem roku ale firma přišla s tím, že by těžba v Paskově měla skončila letos.