Když v hospodě místo kuchaře vaří amatér - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když v hospodě místo kuchaře vaří amatér

  11:25
Restaurace provozují amatéři a kuchaři neumí vařit. Takový názor si z testu hospod odnášejí odborníci. Z osmnácti hospod, které jsme navštívili, byly tak tři čtyři, kam bychom se rádi vrátili, shodují se Roman Vaněk, šéf Pražského kulinářského institutu, a Radek Šubrt, šéfkuchař špičkového hotelu Le Palais.

Porota testu - Roman Vaněk a Radek Šubrt | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Co vás nejvíc překvapilo?
Vaněk: Jak málo odvahy mají restauratéři nabídnout regionální kuchyni. Postrádal jsem kuchyni, která nebude nesmyslně kopírovat cizí jídla, ale bude poctivá a chutná. Za ty tři dny jsme potkali hodně přes tisíc jídel, a kolik z nich nám utkvělo v paměti?

Čočka, buchtičky se šodó a jarní lečo, které se vymykaly všemu ostatnímu. Zato jsme si zapamatovali tuny průměru a moře kečupu. Mám pocit, že kdyby se přestal dovážet či vyrábět, padne polovina restaurací v této zemi.

Mám šanci poznat dobrou hospodu na první pohled?
Vaněk: Nemáte. Prostředí může hodně klamat. Potvrdilo se nám to v testu. Někdy lokál nevypadal moc lákavě, ale jídlo bylo skvělé. Pro mě osobně není prostředí úplně směrodatné, samozřejmě nesmí to být zakouřená špinavá restaurace, ale důležitější jsou detaily.

Třeba ubrusy - podniky je dostávají zadarmo od pivovarů, tak ať aspoň nejsou propálené nebo špinavé. Nebo popelník, který číšník jen vysypal, ale nevyměnil za čistý. Takové věci totiž hodně napovídají, jaké je to v kuchyni.

. KTERÉ RESTAURACE JSOU NEJLEPŠÍ

Jaké jste odhalili chyby při přípravě pokrmů?
Šubrt: Chyb bylo víc, ale asi nejvíc mi vadily "pudinkové" omáčky. Dobrý kuchař přece nemůže udělat omáčku, která se klepe jako pudink. Nebo vám nabídnout špekové knedlíky a přinést houskové se špekem. Jak může někdo, kdo se vyučí kuchařem, neumět české přílohy? To je stejné, jako kdyby truhlář neuměl udělat poličku.

Tady vařil pytlík, jsem od vás slyšela mockrát. Práškové přípravky jsou vám proti mysli?
Šubrt: Vše se odvíjí od ceny. Pokud nabízím jídlo za 500 korun, tak v něm nemůže být ani smítko polotovaru. Když mě budou tlačit, že mám uvařit hlavní jídlo s polévkou za 60 korun, tak budu muset po něčem takovém sáhnout. Spousta kuchařů ale neumí s polotovary zacházet. Jedna firma dala před časem na trh omáčku demiglace, což je základní vývar z kostí, z kterého se dál připravují omáčky.

Místo abych dva dny vařil kosti, mohu použít prášek. V tu ránu se objevily hospody, které nabízely: maso, hranolky a omáčka demiglace. Taková omáčka neexistuje. Je to polotovar, který se musí teprve zpracovat, třeba na pepřovou. Oni ho jen zředí vodou a podávají k hranolkům. To je základní neznalost obyčejné gastronomie.

Dělají to kuchaři z pohodlnosti, nebo kvůli ceně?
Šubrt: Hlavním důvodem je, že neudrží standard. Někdo si otevře restauraci, sám neumí vařit, tak zaměstná kuchaře z ulice. Jenže jeden den je svíčková taková a druhý den maková. Proto sáhne po pytlíku, aby byl výsledek pokaždé stejný. Dalším důvodem jsou obavy z hygienika, že se bude pídit po tom, jak uchovává vývary. A v mnoha případech i neznalost, jak to správně udělat.

Vařit z prášku si můžu doma, kvůli tomu nechodím do hospody.
Šubrt: Přesně tak. Proto platíme v restauracích takové peníze - za to, že nám někdo uvařil, ne za to, že nám ohřál polotovar nebo uvařil z pytlíku. Proč místo bramboráků z mrazáku nedat třeba dobrý chleba nebo bagetu z pekárny na náměstí?

Hodně jste kritizovali objemné jídelní lístky. Jaký jídelníček byste vymysleli vy?
Šubrt: Stačí tři čtyři předkrmy, tři čtyři místní ryby nebo třeba pangas, tři další hlavní jídla plus pár steaků - ale nevymýšlet panenku nebo kuře na tisíc způsobů - a tři dezerty. A pak udělat denní nabídku. Třeba vepřové vrabce se zelím, místo nudliček s kečupem a worcestrem.

Vaněk: Jak si mám vybrat, když dostanu místo jídelníčku tlustý román? Je v něm 194 jídel, ale většina jsou jen varianty téhož. Svíčková, svíčková s terčíkem, staročeská svíčková... Na druhou stranu jsme našli i příjemně vymyšlené jídelníčky, na kterých byla vidět snaha skloubit jídlo s lokalitou.

I mě překvapila spousta cizích pokrmů, o nichž ani číšník nevěděl, co jsou zač.
Šubrt: Problém je, že majitel jezdí po světě a řekne si: Jedl jsem salát caprese a bylo to skvělé, chtěl bych ho mít taky v hospodě. A přitom má českou hospodu, kde vaří guláš. Carpaccio čekám v italské restauraci, ale když se hospoda jmenuje U Švejka nebo Jihočeská rychta, tak prostě očekávám domácí kuchyni. Existuje přece spousta našich geniálních předkrmů, které můžeme dávat na stůl.

Vaněk: Viděli jsme to v jídelních lístcích, restauratéři se snaží kopírovat svět. Tam se jim líbí něco, tam něco dalšího, přivezou to a napatlají dohromady. Jenže hospoda pak nemá žádného jednotného ducha.

Nelíbilo se vám, když pokrm nebyl tím, čím by měl být. Špagety carbonara nebyly carbonara, protože chyběla slanina... Je to takový problém?
Šubrt: No jistě, to je, jako kdybyste si šli koupit volvo a odjeli ve fabii. Autem, které je nové, kvalitní, ale něco jiného, než jste chtěli. Třeba nám nabídli krémovou polévku z pravých hřibů - a dali nám výbornou polévku se žampiony. Možná byla z hříbků, ale proč do ní pak přidali ještě žampiony? Ve mně to budí podezření, že hřiby neviděla. Kdyby napsali "houbová polévka", nečekal bych hřiby a nebyl bych zklamaný.

Číšníci u vás dopadli lépe než kuchaři.
Vaněk: Co se týče obsluhujícího personálu, nejsem z naší cesty zklamaný. Myslel jsem, že to bude horší. Mnohdy jsme našli lepší servis než kuchyni. Čekal jsem to obráceně.

Čím to je?
Vaněk: Protože to, co jsme našli ve většině podniků, byla kulinařina dělaná bez srdce. Na mnoha místech počítají s tím, že host se zastavil jednou a už se nevrátí. Ale i když jsme našli hodně chyb, nejsem skeptický.

Potkali jsme i pár míst, kde se snaží o jiný přístup. Uprostřed Hané nám nabídli skvělé hanácké dobroty, v jižních Čechách výborného candáta... Přijde mi naprosto skvělé, že majitelé restaurací, i z malých měst, k nám do školy posílají kuchaře do kurzů vaření.

Z toho je vidět, že chtějí úroveň podniku zlepšovat, nechtějí zůstat u těch svých nudliček s kunovjankou a kečupem a řeknou: Běž se vzdělat. Proto věřím, že úroveň české gastronomie stále stoupá.

Celý svět má ve svých lokálech pár jídel, české hospody nabízejí místo jídelníčku román.

. TEST

Ve dnech 29. května až 9. června jsme navštívili devět míst, kam jezdí turisté za kulturními památkami UNESCO. V každém jsme náhodně, většinou na doporučení místních lidí, vybrali dvě restaurace.

Hodnotili: dva profesionálové - Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu, který pořádá gastronomické kurzy pro laiky i profesionály, a Radek Šubrt, šéfkuchař pražského hotelu Le Palais - a redaktorka MF DNES v roli běžného zákazníka.

V každé restauraci jsme hodnotili prostředí, obsluhu, nabídku a jídlo. Jednotlivé kategorie dostávaly známky jako ve škole, včetně minusů.

Známku testu tvoří: kvalita jídla 50 %, prostředí 20 %, obsluha 20 % a jídelní lístek 10 %.

Známkování jídla:

1 vynikající pokrm, připravený z čerstvých surovin a správným způsobem

2 chutné jídlo, ale do dokonalosti mu něco málo chybí

3 jídlo, které zasytí, ale nezaujme, je "z pytlíku" nebo mu chybí chuť

4 nedobrý pokrm, špatně uvařený, ale dá se ještě sníst

5 nepoživatelné jídlo, které jsme vrátili

Při hodnocení jednotlivých kategorií jsme hledali odpovědi na tyto otázky:

Jídlo: Jak pokrm vypadá? Odpovídá tomu, co je v jídelníčku? Je správně teplý? Chutná tak, jak má? Použil kuchař (v poměru k ceně) vhodné suroviny a správný postup?

Prostředí: Je příjemné, čisté, útulné, nebo naopak nepřívětivé, zakouřené či špinavé? Nejsou ubrusy děravé, špinavé nebo příliš seprané? Nepáchnou záchody? Nechybí na toaletách papír, mýdlo, papírové ručníky nebo sušák? Neobtěžuje pach z kuchyně? Jak jsou vyřešeni kuřáci/nekuřáci (klimatizace, oddělený prostor, zákaz kouření)?

Obsluha: Jak rychle nás číšník nebo číšnice obslouží? Má na sobě čisté upravené oblečení? Dokáže poradit a vysvětlit, z čeho se pokrm skládá? Nezapomene na nic?

Jídelní lístek: Je čitelný, přehledný a srozumitelný? Jsou názvy méně známých nebo netradičních pokrmů vysvětleny? Nejsou v něm pravopisné chyby? Je graficky přehledný? Je jasné, co se pod názvem skrývá? Veškerou útratu v restauracích hradila redakce MF DNES.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Auta jsou čím dál větší, přerostla parkovací stání. Ať platí víc, vyzývá kampaň

Ve Velké Británii se každoročně prodá více než milion aut, která jsou příliš velká pro parkovací místa. Kampaně proto nyní vyzývají vládu, aby upřednostnila menší automobily a zavedla vyšší poplatky...

5. dubna 2025

Spousta barů vypadá úžasně, ale nakonec je to zklamání, říká mixolog Kratěna

Český barman, který se prosadil ve světě, inovátor, který spoluvytvářel barovou scénu v Londýně i Barceloně, a jeden z nejvlivnějších lidí v barmanské mixologii. Alex Kratěna stál u zrodu baru...

5. dubna 2025

Ekologickou stopu snižují i čeští vinaři. Pěstují šetrně a s novými technologiemi

Tuzemská vinařství procházejí zásadní proměnou. Rostoucí zájem o bio vína motivuje vinaře ke snižování uhlíkové stopy i udržitelnějšímu přístupu k hospodaření. Ať už jde například o biodynamické...

5. dubna 2025

Trump rozpoutal bouři a jel na golf. A magnáti zdraží, než by přemístili firmy

Nová rozsáhlá cla amerického prezidenta Donalda Trumpa se setkávají s odezvou ze všech stran, a to s výprodejem na trzích, odvetnými opatřeními ze zahraničí či hněvem korporací. Jenže místo toho, aby...

5. dubna 2025  10:20

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neprodáváme kérky, ale umění. Berlínští umělci objevili nový zdroj živobytí

Oblíbenost tetování v hlavním městě Německa v posledních letech roste. Některá studia totiž před časem přišla se zajímavou novinkou: uzavřela spolupráci s mnoha tamními umělci, kteří jim nově...

5. dubna 2025

USA začínají vybírat desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí světa

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump. Od 9. dubna pak...

5. dubna 2025  7:04

Do Česka vstupuje německý diskont. Woolworth otevře první prodejnu v Třebíči

Německý diskontní řetězec Woolworth vstupuje na český trh a v polovině června otevře svou první kamennou prodejnu. Prvním městem, kde zákazníci budou moci nakoupit, se stane Třebíč, mluvčí...

5. dubna 2025

Trump překonal nejhorší scénáře analytiků, možné už je vše, říká ekonom

Premium

Americký prezident Donald Trump tento týden uvalil na celý svět vysoká cla. Například dovoz z Evropské unie se kvůli nim prodraží o 20 procent. Podle hlavního ekonoma ČSOB Private Banking Dominika...

5. dubna 2025

Co chtějí USA po Evropě: lepší podmínky pro auta a maso, vadí regulace i daně

Vláda USA bude po Evropské unii požadovat zlepšení podmínek pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Napsal italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem...

4. dubna 2025  21:44

TikTok opět nad vodou. Trump mu prodloužil lhůtu na prodej v USA o 75 dní

Americký prezident Donald Trump prodloužil o 75 dní lhůtu pro prodej amerických aktiv čínské společnosti ByteDance, která vlastní populární aplikaci pro krátká videa TikTok. Zdůvodnil to tím, že na...

4. dubna 2025  20:52