Bohuslav Sobotka při sjezdu ČSSD v Brně. (18. března 2011)

Bohuslav Sobotka při sjezdu ČSSD v Brně. (18. března 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

Když vláda prosadí odvody na penze do fondů, změníme to, řekl Sobotka

  • 756
Jasný vzkaz vládě, vlastníkům penzijních fondů i veřejnosti poslal nový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud Nečasova vláda prosadí svou představu penzijní reformy, podle níž by lidé mohli tři procenta ze sociálních odvodů přesměrovat do soukromých fondů, ČSSD to v případě volebního úspěchu zásadně změní.

"Vyhrazujeme si právo upravit parametry odvodů do soukromých fondů, nesouhlasíme s tím, aby se podkopávala stabilita průběžného penzijního systému," řekl Sobotka. Připustil, že změnu by musela ČSSD prosadit tak, aby České republice nehrozilo riziko arbitráží ze strany majitelů penzijních fondů kvůli náhlé změně podmínek ze strany státu.

Sobotka se ale vyhnul jasné odpovědi na otázku, jak daleko by sociální demokraté chtěli jít při změně parametrů a jestli je možné, že by lidem sebrali možnost přesměrovat část peněz do fondů úplně.

Ještě před sjezdem ČSSD mluvil dokonce středočeský hejtman David Rath o tom, že kdyby vláda prosadila povinné spoření do fondů, příští vláda sociální demokracie by v krajním případě mohla fondy fakticky "znárodnit" převedením peněz pod stát jako se to stalo například v Maďarsku. Sociální demokraté se ale od tak silných slov Ratha distancovali.

Vládní koalice se dohodla, že ze současných sociálních odvodů ve výši 28 procent (tolik odvádějí dohromady zaměstnanci a zaměstnavatelé) by lidé mohli 3 procenta poslat do penzijních fondů, pokud přidají další 2 procenta ze svého. Rozhodnutí má být dobrovolné, ale podle Nečasovy vlády nevratné.

Peníze do průběžného systému vezme Sobotka z jiných daní

Sobotka také poprvé jasněji naznačil, jaká je představa jeho ČSSD o tom, jak má v budoucnu vypadat důchodový systém. A změny naznačují sociální demokraté spíše jen kosmetické. "Rádi bychom posílili současný průběžný důchodový systém i výnosy z jiných daní, aby nebyl ve schodku," řekl předseda ČSSD.

Konkrétně jeho strana počítá s obnovením progresivního zdanění u daně z příjmu fyzických osob a dlouhodobě říká, že by mohly vzrůst i daně firmám.

O zvýšení sociálních odvodů zatím strana nemluví, finanční výpadky současného systému mají dokrývat právě příjmy z jiných daní. Jako doplněk by sloužil již nyní fungující systém penzijního připojištění se státním příspěvkem. "Ten bychom chtěli ještě posílit," uvedl Sobotka.

Počítá s tím, že s ním předseda vlády Petr Nečas o chystané penzijní reformě bude jednat. Sdělí mu výhrady sociální demokracie i to, že ČSSD si vyhrazuje právo vládou připravované změny po volbách zbourat.