Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kellner míří do klubu dolarových miliardářů

  1:00aktualizováno  1:00
Miliardář Petr Kellner, jehož společnost PPF ovládá Českou pojišťovna, HomeCredit a eBanku, se letos probojuje i mezi špičku boháčů světa. Polský časopis pro ekonomiku a politiku Wprost ocenil ve spolupráci s MF DNES Kellnerův osobní majetek na 1,2 miliardy dolarů, což je zhruba 30 miliard korun.

Polský časopis Wprost odhadl Kellnerův osobní majetek na 1,2 miliardy dolarů. Ilustrační foto | foto: Výroční zpráva PPF

V žebříčku nejbohatších lidí postkomunistické Evropy se tak zařadil na třiatřicáté místo. Všechny vyšší příčky obsadili magnáti z Ruska a Polska.

PetrKellner by se měl však brzy objevit ještě v prestižnějším žebříčku. Výši jeho majetku chce do konce roku prověřit americký časopis Forbes. Jeho reportéři uvažují, že Petra Kellnera zařadí do svého pravidelného jarního přehledu nejbohatších lidí planety s majetkem přes miliardu dolarů.

Letos je těchto lidí 691, v čele se počítačovým magnátem Billem Gatesem. Žádný Čech na seznamu dosud nebyl.

"Majetek pana Kellnera nyní studujeme," uvedl editor amerického Forbesu a jmenovec Kellnera Tomáš Kellner.

Sám Petr Kellner loni na otázku MF DNES, na kolik miliard odhaduje svůj majetek, odpověděl: "Neodhaduju. Chápu, že je to čtivé, ale není to to nejdůležitější."

"Vlastní kapitál je pozitivní číslo, které je zhruba přes 25 miliard korun," říká šéf PPF banky Petr Milev, když mluví jen o té větvi PPF, která se věnuje pojišťovnictví a spotřebitelským půjčkám a kterou má nyní na starosti jako hlavní pokladník.

Na finanční Olymp letos katapultoval Kellnera prodej 85procentního podílu v televizi Nova americké skupině CME. PPF, jíž Petr Kellner vlastní z 99 procent, za Novu dostala téměř 20 miliard korun.

Čistý zisk z této transakce, která proběhla ve dvou fázích, na sklonku loňského roku a letos na jaře, se odhaduje po odečtení předchozích investic do Novy na zhruba 10 miliard korun.

V době, kdy nejbohatší Čech Petr Kellner míří mezi největší světové miliardáře časopisu Forbes, se jeho skupina PPF nadechuje k velké expanzi v zahraničí.
Kellner se svými manažery zjišťuje, že na českém trhu už skupina nemá kam dál růst.

"PPF nyní stojí na prahu další velké investiční vlny, která směřuje především na Východ," říká šéf analýz PPF Václav Šrajer. Skupina se zaměří hlavně na bývalé satelity někdejšího Sovětského svazu a Čínu. Chce tak jít ve stopách velkého růstu na ruském trhu, i přes rizika, kterým tam v poslední době čelí.

Na trhu spotřebitelských půjček tamní HomeCredit and Finance Bank dosáhla v polovině letošního roku podílu 33,5 procenta, když Rusům rozpůjčovala celkem 15,5 miliardy korun, což je meziroční zvýšení o 182 procent.

Mohutná expanze však letos přinesla i první problémy. Podíl nesplácených půjček banky se podle ruských analytiků jen od začátku roku ztrojnásobil a dosáhl celkového podílu na úvěrech ve výši 24 procent.

Také čistý zisk ruského HomeCreditu majiteli PPF velkou radost nepřinesl. Za první pololetí dosáhl sice 60 milionů korun, oproti stejnému období loni je to však pokles o 35 procent. HomeCredit letos rozjíždí splátkový prodej i v Kazachstánu.

"O spotřebitelské půjčky určitě bude v Kazachstánu zájem," říká Šarip Omarov, kazašský velvyslanec v Česku.

Podle mluvčí skupiny Dity Fuchsové v současné době také dokončuje analýzu "bankovního a maloobchodního trhu" v Číně, kde koncem loňského roku otevřela své zastoupení. Zatím jediným obchodem skupiny v Číně je koupě 13 pohledávek za 642 milionů korun.

PPF dále podle Fuchsové "monitoruje" trh ve Vietnamu a zkoumá možnosti finančních služeb na Ukrajině, v Rumunsku a Srbsku.

PPF přizpůsobila expanzi za hranice i vlastní strukturu. Mateřská společnost skupiny - PPF Group N.V., v níž drží Kellner 99 procent - sídlí v Holandsku. Některé firmy ze skupiny zase přesídlily na Kypr.

"Holandsko je oblíbené pro všechny holdingy. Existuje tam velmi přehledné a prosaditelné právní prostředí pro podnikání," říká daňový poradce Ivan Fučík.

Jaká je finanční situace mateřských společností usídlených v zahraničí a jaká je přesně jejich vlastnická struktura, není známo.

Ačkoliv PPF nevylučuje další investice v Česku, vše svědčí pro to, že dravý finančník potřebuje větší rozběh, než mu nabízí tuzemsko.

Finanční analytici se v tuzemsku těší snad jen na událost, jakou by mohl být prodej České pojišťovny. Dohoda o smíru s ČSOB podle nich vyčistila případnému investorovi stůl.

Kromě letošního prodeje Novy zaplňuje Kellnerovu pokladničku především Česká pojišťovna, jejíž vlastní kapitál dosahuje zhruba 18 miliard korun.

Tržní cena však bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší, neboť při nedávném odkupu akcií od minoritních vlastníků PPF nabízela zhruba 21 tisíc korun za akcii, což by znamenalo za celou společnost cenu kolem 60 miliard korun.

K výkladním skříním skupiny patří ještě splátkový prodejce HomeCredit, PPF banka a eBanka.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz