Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kellner míří do klubu dolarových miliardářů

  1:00aktualizováno  1:00
Miliardář Petr Kellner, jehož společnost PPF ovládá Českou pojišťovna, HomeCredit a eBanku, se letos probojuje i mezi špičku boháčů světa. Polský časopis pro ekonomiku a politiku Wprost ocenil ve spolupráci s MF DNES Kellnerův osobní majetek na 1,2 miliardy dolarů, což je zhruba 30 miliard korun.

Polský časopis Wprost odhadl Kellnerův osobní majetek na 1,2 miliardy dolarů. Ilustrační foto | foto: Výroční zpráva PPF

V žebříčku nejbohatších lidí postkomunistické Evropy se tak zařadil na třiatřicáté místo. Všechny vyšší příčky obsadili magnáti z Ruska a Polska.

PetrKellner by se měl však brzy objevit ještě v prestižnějším žebříčku. Výši jeho majetku chce do konce roku prověřit americký časopis Forbes. Jeho reportéři uvažují, že Petra Kellnera zařadí do svého pravidelného jarního přehledu nejbohatších lidí planety s majetkem přes miliardu dolarů.

Letos je těchto lidí 691, v čele se počítačovým magnátem Billem Gatesem. Žádný Čech na seznamu dosud nebyl.

"Majetek pana Kellnera nyní studujeme," uvedl editor amerického Forbesu a jmenovec Kellnera Tomáš Kellner.

Sám Petr Kellner loni na otázku MF DNES, na kolik miliard odhaduje svůj majetek, odpověděl: "Neodhaduju. Chápu, že je to čtivé, ale není to to nejdůležitější."

"Vlastní kapitál je pozitivní číslo, které je zhruba přes 25 miliard korun," říká šéf PPF banky Petr Milev, když mluví jen o té větvi PPF, která se věnuje pojišťovnictví a spotřebitelským půjčkám a kterou má nyní na starosti jako hlavní pokladník.

Na finanční Olymp letos katapultoval Kellnera prodej 85procentního podílu v televizi Nova americké skupině CME. PPF, jíž Petr Kellner vlastní z 99 procent, za Novu dostala téměř 20 miliard korun.

Čistý zisk z této transakce, která proběhla ve dvou fázích, na sklonku loňského roku a letos na jaře, se odhaduje po odečtení předchozích investic do Novy na zhruba 10 miliard korun.

V době, kdy nejbohatší Čech Petr Kellner míří mezi největší světové miliardáře časopisu Forbes, se jeho skupina PPF nadechuje k velké expanzi v zahraničí.
Kellner se svými manažery zjišťuje, že na českém trhu už skupina nemá kam dál růst.

"PPF nyní stojí na prahu další velké investiční vlny, která směřuje především na Východ," říká šéf analýz PPF Václav Šrajer. Skupina se zaměří hlavně na bývalé satelity někdejšího Sovětského svazu a Čínu. Chce tak jít ve stopách velkého růstu na ruském trhu, i přes rizika, kterým tam v poslední době čelí.

Na trhu spotřebitelských půjček tamní HomeCredit and Finance Bank dosáhla v polovině letošního roku podílu 33,5 procenta, když Rusům rozpůjčovala celkem 15,5 miliardy korun, což je meziroční zvýšení o 182 procent.

Mohutná expanze však letos přinesla i první problémy. Podíl nesplácených půjček banky se podle ruských analytiků jen od začátku roku ztrojnásobil a dosáhl celkového podílu na úvěrech ve výši 24 procent.

Také čistý zisk ruského HomeCreditu majiteli PPF velkou radost nepřinesl. Za první pololetí dosáhl sice 60 milionů korun, oproti stejnému období loni je to však pokles o 35 procent. HomeCredit letos rozjíždí splátkový prodej i v Kazachstánu.

"O spotřebitelské půjčky určitě bude v Kazachstánu zájem," říká Šarip Omarov, kazašský velvyslanec v Česku.

Podle mluvčí skupiny Dity Fuchsové v současné době také dokončuje analýzu "bankovního a maloobchodního trhu" v Číně, kde koncem loňského roku otevřela své zastoupení. Zatím jediným obchodem skupiny v Číně je koupě 13 pohledávek za 642 milionů korun.

PPF dále podle Fuchsové "monitoruje" trh ve Vietnamu a zkoumá možnosti finančních služeb na Ukrajině, v Rumunsku a Srbsku.

PPF přizpůsobila expanzi za hranice i vlastní strukturu. Mateřská společnost skupiny - PPF Group N.V., v níž drží Kellner 99 procent - sídlí v Holandsku. Některé firmy ze skupiny zase přesídlily na Kypr.

"Holandsko je oblíbené pro všechny holdingy. Existuje tam velmi přehledné a prosaditelné právní prostředí pro podnikání," říká daňový poradce Ivan Fučík.

Jaká je finanční situace mateřských společností usídlených v zahraničí a jaká je přesně jejich vlastnická struktura, není známo.

Ačkoliv PPF nevylučuje další investice v Česku, vše svědčí pro to, že dravý finančník potřebuje větší rozběh, než mu nabízí tuzemsko.

Finanční analytici se v tuzemsku těší snad jen na událost, jakou by mohl být prodej České pojišťovny. Dohoda o smíru s ČSOB podle nich vyčistila případnému investorovi stůl.

Kromě letošního prodeje Novy zaplňuje Kellnerovu pokladničku především Česká pojišťovna, jejíž vlastní kapitál dosahuje zhruba 18 miliard korun.

Tržní cena však bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší, neboť při nedávném odkupu akcií od minoritních vlastníků PPF nabízela zhruba 21 tisíc korun za akcii, což by znamenalo za celou společnost cenu kolem 60 miliard korun.

K výkladním skříním skupiny patří ještě splátkový prodejce HomeCredit, PPF banka a eBanka.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz