Petr Kellner za rok přišel o 3,3 miliardy dolarů a polepšil si o 15 míst.

Petr Kellner za rok přišel o 3,3 miliardy dolarů a polepšil si o 15 míst. | foto: MF DNES

Kellner stoupl v žebříčku boháčů, přestože zchudl

  • 97
Nejbohatší Čech Petr Kellner, spolumajitel skupiny PPF, si polepšil mezi světovými superboháči. Na čerstvě zveřejněném žebříčku amerického časopisu Forbes poskočil z loňského 91. místa na 76. Kellner sice v důsledku ekonomické krize zchudl, ale méně než ostatní miliardáři. Žebříček vede král Microsoftu Bill Gates.

Časopis Forbes, jenž každoročně sestavuje přehled dolarových miliardářů, Kellnerovo jmění pro letošek spočítal na šest miliard dolarů (přes 126 miliard korun), což je o 3,3 miliardy dolarů méně než loni.

Nejbohatšímu Čechovi se tak vedlo stejně jako většině bohatých lidí světa, jejichž majetek loni dostal tvrdou ránu. Ze seznamu vypadlo 355 jmen lidí, kteří disponují více než miliardou dolarů, zbylo jich 793.

Rusové na ústupu

V první dvacítce nejbohatších lidí je deset Američanů, oproti pouhým čtyřem loni. Mezi deseti nejbohatšími, které po jednoroční pauze opět vede král Microsoftu Bill Gates, jsou navíc čtyři "borci" ze západní Evropy. Loni přitom vypadal žebříček úplně jinak. Okupovali ho hlavně Indové a Rusové.

Top ten

1. Bill Gates
40 miliard - USA, Microsoft, software

2. Warren Buffett
37 miliard - USA, Hathaway, investor

3. Carlos Slim Helu
35 miliard - Mexiko, Telecom, telekomunikace

4. Lawrence Ellison
22,5 miliardy - USA, Oracle, software

5. Ingvar Kamprad
22 miliard - Švédsko, Ikea, nábytek

6. Karl Albrecht
21,5 miliardy - Německo, Aldi, maloobchod

7. Mukesh Ambani
19,5 miliardy - Indie Reliance Industries, ropný průmysl

8. Lakshmi Mittal
19,3 miliardy - Indie, ArcelorMittal, ocelářství

9. Theo Albrecht
18,8 miliardy - Německo, Aldi, maloobchod

10. Amancio Ortega
18,3 miliardy - Španělsko, Zara, oděvnictví

Pozn: údaje jsou v amerických dolarech

Zdroj: Forbes

Loňské číslo devět, jinak nejbohatší Rus Oleg Děripaska, propadlo hluboko do pole poražených. Zatímco před rokem mu Forbes ocenil majetek téměř na třicet miliard dolarů, pro letošek ho spočítal jen na tři a půl. Důvodem jsou jeho velké ztráty na akciových trzích.

Mnoho svých investic totiž financoval přes bankovní půjčky, které zaručoval akciemi svých firem. Jakmile se však kapitálové trhy začaly hroutit, snížila se i hodnota jeho akcií a banky ho donutily, aby se jim místo akcií zaručil hotovostí nebo podíly ve firmách. Takto přišel o několik společností.

Navíc ruským magnátům obecně uškodil propad cen komodit, jako je ropa, zemní plyn nebo hliník, který následoval celkové zpomalení ekonomiky.

S tím má bohaté zkušenosti také nejbohatší Ind Lakshmi Mittal, který za poslední rok přišel o pětadvacet miliard dolarů (přes 500 miliard korun, což je zhruba polovina výdajů českého státního rozpočtu). V Česku vlastní hutě ArcelorMittal Ostrava, které se stejně jako celá branže potýkají s nižší poptávkou po oceli. Výsledkem je, že indický magnát spadl ve Forbesu ze čtvrtého na osmé místo.

To je ve srovnání s jeho krajany, například skokanem loňského roku Anilem Ambanim, ještě dobrý výsledek. Ambani (loni číslo 39) za posledních dvanáct měsíců přišel o dvaatřicet miliard dolarů a stal se největším poraženým.

New York opět před Moskvou

Důsledkem krize New York opět předběhl Moskvu v počtu bydlících miliardářů. Loni jich v Moskvě žilo 74, letos je to jen 27. Celkem se majetek dolarových miliardářů snížil o celé dva biliony dolarů. Největší "výplach" zažili finančníci a majitelé realit. I vítěz Bill Gates, jenž vystřídal investičního mága Warrena Buffetta, přišel o 18 miliard.

V první dvacítce se majetek ztenčil všem s výjimkou newyorského starosty Michaela Bloomberga, jenž jinak vede radnici za plat jeden dolar za rok. Bloomberg totiž výhodně dokoupil dvacet procent svého mediálního království zpět od krizí postižené banky Merrill Lynch. Zatím tak patří mezi tu trošku šťastlivců, kteří se řadí k vítězům krize.