Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kellnerova PPF žaluje Zentivu, žádá odvolání vedení

  8:45aktualizováno  16:26
Společnost PPF usiluje o odvolání vedení největší české farmaceutické firmy Zentiva. Prostřednictvím dceřiné firmy Anhiarose Limited podala žalobu, kterou chce svolat mimořádnou valnou hromadu s cílem vyměnit management. Důvodem je plánované převzetí Zentivy společností Sanofi-Aventis.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Představenstvo je přesvědčeno, že soudní řízení, které PPF iniciovala, je zcela neodůvodněné, a má v úmyslu se podané žalobě bránit," uvedla tisková mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Žalobu na Zentivu podala u soudu v Amsterdamu společnost Anhiarose Limited, která je akcionářem české farmaceutické firmy a dceřinou společností investiční skupiny PPF.

Žalobce chce, aby soud schválil mimořádnou valnou hromadu, kde bude prosazovat odvolání všech stávajících členů představenstva "kategorie A a B" a jmenování pěti nových členů představenstva "kategorie B" navržených PPF.

Podle tiskového mluvčího PPF Group Alexeje Bechtina přistoupila skupina k žalobě poté, co představenstvo Zentivy opakovaně odmítlo zajistit úplnou informovanost akcionářů o obsahu exkluzivních dohod mezi managementem Zentivy a společností Sanofi-Aventis, která chce Zentivu převzít. PPF proto nyní požaduje, aby byly veškeré tyto informace uveřejněny.

Představenstvo podle PPF nezajistilo ani transparentní diskusi o dopadu svého postupu na hodnotu Zentivy. "Vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení se zdržíme dalších komentářů do případného vydání rozhodnutí obvodním soudem v Amsterdamu," dodal Bechtin.

Žaloba by nabídku neměla ohrozit

Termín ukončení dobrovolné nabídky na převzetí Zentivy je 20. února 2009. Dnes ji schválila Evropská komise. - čtěte EK podmíněně schválila nabídku Sanofi na odkup akcií Zentivy

"Očekáváme kladné rozhodnutí," řekl agentuře ČTK analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček s tím, že by návrh PPF nabídku neměl ohrozit.

Nabídka na převzetí Zentivy ze strany Sanofi-Aventis se má projednávat na mimořádné valné hromadě 9. února v Amsterdamu, jejíž program byl oznámen již dříve. Nabídku už schválila Česká národní banka.

Kellnerova PPF a francouzská farmaceutická firma Sanofi-Aventis spolu o převzetí Zentivy dlouho soupeřily. Zentiva v minulosti jejich nabídky několikrát odmítla, protože se jí zdály nízké.

Francouzská firma Sanofi-Aventis zpočátku za jednu akcii Zentivy nabízela 1 050 korun. PPF, která přišla s částkou o sto korun nižší, nakonec svou nabídku stáhla. Představenstvo Zentivy nakonec jednomyslně kývlo na nabídku Sanofi-Aventis ve výši 1 150 korun.

Koncem října 2007 navýšila skupina PPF v Zentivě podíl na 24,26 procenta a na Sanofi-Aventis jí tak chybí už jen několik desetin procenta. Třetím zájemcem o Zentivu byla firma Bel Viport Trading, která ve firmě vlastní deset procent akcií. - více čtěte zde

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Najdete na iDNES.cz