Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kellnerova PPF žaluje Zentivu, žádá odvolání vedení

  8:45aktualizováno  16:26
Společnost PPF usiluje o odvolání vedení největší české farmaceutické firmy Zentiva. Prostřednictvím dceřiné firmy Anhiarose Limited podala žalobu, kterou chce svolat mimořádnou valnou hromadu s cílem vyměnit management. Důvodem je plánované převzetí Zentivy společností Sanofi-Aventis.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Představenstvo je přesvědčeno, že soudní řízení, které PPF iniciovala, je zcela neodůvodněné, a má v úmyslu se podané žalobě bránit," uvedla tisková mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Žalobu na Zentivu podala u soudu v Amsterdamu společnost Anhiarose Limited, která je akcionářem české farmaceutické firmy a dceřinou společností investiční skupiny PPF.

Žalobce chce, aby soud schválil mimořádnou valnou hromadu, kde bude prosazovat odvolání všech stávajících členů představenstva "kategorie A a B" a jmenování pěti nových členů představenstva "kategorie B" navržených PPF.

Podle tiskového mluvčího PPF Group Alexeje Bechtina přistoupila skupina k žalobě poté, co představenstvo Zentivy opakovaně odmítlo zajistit úplnou informovanost akcionářů o obsahu exkluzivních dohod mezi managementem Zentivy a společností Sanofi-Aventis, která chce Zentivu převzít. PPF proto nyní požaduje, aby byly veškeré tyto informace uveřejněny.

Představenstvo podle PPF nezajistilo ani transparentní diskusi o dopadu svého postupu na hodnotu Zentivy. "Vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení se zdržíme dalších komentářů do případného vydání rozhodnutí obvodním soudem v Amsterdamu," dodal Bechtin.

Žaloba by nabídku neměla ohrozit

Termín ukončení dobrovolné nabídky na převzetí Zentivy je 20. února 2009. Dnes ji schválila Evropská komise. - čtěte EK podmíněně schválila nabídku Sanofi na odkup akcií Zentivy

"Očekáváme kladné rozhodnutí," řekl agentuře ČTK analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček s tím, že by návrh PPF nabídku neměl ohrozit.

Nabídka na převzetí Zentivy ze strany Sanofi-Aventis se má projednávat na mimořádné valné hromadě 9. února v Amsterdamu, jejíž program byl oznámen již dříve. Nabídku už schválila Česká národní banka.

Kellnerova PPF a francouzská farmaceutická firma Sanofi-Aventis spolu o převzetí Zentivy dlouho soupeřily. Zentiva v minulosti jejich nabídky několikrát odmítla, protože se jí zdály nízké.

Francouzská firma Sanofi-Aventis zpočátku za jednu akcii Zentivy nabízela 1 050 korun. PPF, která přišla s částkou o sto korun nižší, nakonec svou nabídku stáhla. Představenstvo Zentivy nakonec jednomyslně kývlo na nabídku Sanofi-Aventis ve výši 1 150 korun.

Koncem října 2007 navýšila skupina PPF v Zentivě podíl na 24,26 procenta a na Sanofi-Aventis jí tak chybí už jen několik desetin procenta. Třetím zájemcem o Zentivu byla firma Bel Viport Trading, která ve firmě vlastní deset procent akcií. - více čtěte zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz