Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kellnerův fond bojuje o banku

  1:00aktualizováno  1:00
Investiční fond, který spravuje peníze nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se pustil do přetahování o rumunskou banku Romexterra. Společnost PPF Investments, do které Kellner slíbil nalít až miliardu dolarů, na konci minulého týdne výrazně přebila cenu, za kterou chce rumunskou banku koupit maďarská MKB Bank.

Přetahování mezi Kellnerovým fondem a Maďary komplikuje fakt, že rumunskou banku ovládají drobní akcionáři. | foto: Výroční zpráva PPF

PPF Investments začala minulý pátek s odkupem za cenu osm lei (asi 65 Kč) za akcii. To ohodnocuje celou rumunskou banku zhruba na 3,7 miliardy korun.

"První den PPF Investments nakoupila 3,5 procenta akcií Romexterry," uvedl v odpovědi zaslané e-mailem Michal Šušák, výkonný ředitel investiční společnosti, která má centrálu v Londýně.

Maďarská MKBBank, která začala skupovat podíly už v červenci, nabízí šest lei za akcii. Krátce před oficiální nabídkou PPF Investments Maďaři oznámili, že už se jim podařilo získat kontrolní podíl: padesát procent a jednu akcii. Jejich nabídka vypršela v sobotu. Mluvčí MKB Bank na dotaz, jaký podíl má pod kontrolou, neodpověděla.

Přetahování mezi Kellnerovým fondem a Maďary komplikuje fakt, že rumunskou banku ovládají drobní akcionáři. Tři čtvrtiny patří zhruba osmdesáti tisícům zaměstnanců ropných a plynárenských podniků.

Romexterra vznikla v roce 1993 a měla se stát "bankou energetického průmyslu". Získala však jen necelé procento rumunského bankovního trhu, spravuje majetek v hodnotě zhruba osm miliard korun.

Jasněji bude 6. října, kdy končí nabídka na odkup od PPF Investments. "Naše nabídka je určená všem akcionářům Romexterry," uvedl Šušák s tím, že cílem jeho firmy a dalších finančních investorů je "získat podíl, který by zaručil vliv na řízení banky".

Pravděpodobnost, že by se Maďaři stáhli a obratem prodali svoje akcie s okamžitým ziskem, je malá. MKB Bank je třetí největší bankou v Maďarsku a pro jejího bavorského majitele – Bayerische Landesbank – je to jedna z posledních možností, jak proniknout do Rumunska. Větší banky jsou v této zemi, která příští rok vstupuje do Unie, už téměř rozebrané.

Miliardy na investice
PPF Investments vznikla loni oddělením od Kellnerovy mateřské PPF. Podle mluvčí PPF je spolu pojí jen značka, kterou má londýnská PPF Investments v nájmu. PPF ovládá Českou pojišťovnu a splátkový Home Credit, které podléhají státní regulaci.

Naopak PPF Investments má volné ruce na rizikovější operace, především nákupy a prodeje podniků. Petr Kellner už dříve uvedl, že je jen minoritním majitelem a PPF Investments pečuje o jeho osobní kapitál. Většina údajně patří manažerům firmy.

PPF Investments zatím postavila první fond, PPF Alpha, jehož zřejmě nejvýznamnějším investorem je Kellner. "PPF Alpha doposud zainvestovala 440 milionů dolarů, přičemž investoři se zavázali do PPF Alpha investovat jednu miliardu dolarů," uvedl Michal Šušák.

Při podobných investicích je běžný model "dva dvacet". Majitelé investiční společnosti mají dvě procenta ročně jako poplatek za správu a dvacet ze zisku. Zatím fond nakupoval podíly především od Kellnera, který zvažuje umístění části pojišťovny či splátkového byznysu na burzu.

Na začátku srpna otevřela PPF Investments pobočku v Číně, kde zatím skupuje balíky špatných dluhů. Rozhlíží se i v Rumunsku, Bulharsku a na Ukrajině, a to především v maloobchodu a na trhu s energií.

Podle zdroje MF DNES se připravuje investiční fond ve Vietnamu se startovacím kapitálem 50 až 60 milionů dolarů. "Bez komentáře," reaguje Šušák.

Před letošním přestupem do "vlastního" pracoval pro investiční banku CSFB, kde měl na starosti východní Evropu. Z té doby také zná velmi dobře Rumunsko. Zkusit tam přebrat banku Bavorům je zřejmě jen začátek.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz