Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kellnerův fond bojuje o banku

  1:00aktualizováno  1:00
Investiční fond, který spravuje peníze nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se pustil do přetahování o rumunskou banku Romexterra. Společnost PPF Investments, do které Kellner slíbil nalít až miliardu dolarů, na konci minulého týdne výrazně přebila cenu, za kterou chce rumunskou banku koupit maďarská MKB Bank.

Přetahování mezi Kellnerovým fondem a Maďary komplikuje fakt, že rumunskou banku ovládají drobní akcionáři. | foto: Výroční zpráva PPF

PPF Investments začala minulý pátek s odkupem za cenu osm lei (asi 65 Kč) za akcii. To ohodnocuje celou rumunskou banku zhruba na 3,7 miliardy korun.

"První den PPF Investments nakoupila 3,5 procenta akcií Romexterry," uvedl v odpovědi zaslané e-mailem Michal Šušák, výkonný ředitel investiční společnosti, která má centrálu v Londýně.

Maďarská MKBBank, která začala skupovat podíly už v červenci, nabízí šest lei za akcii. Krátce před oficiální nabídkou PPF Investments Maďaři oznámili, že už se jim podařilo získat kontrolní podíl: padesát procent a jednu akcii. Jejich nabídka vypršela v sobotu. Mluvčí MKB Bank na dotaz, jaký podíl má pod kontrolou, neodpověděla.

Přetahování mezi Kellnerovým fondem a Maďary komplikuje fakt, že rumunskou banku ovládají drobní akcionáři. Tři čtvrtiny patří zhruba osmdesáti tisícům zaměstnanců ropných a plynárenských podniků.

Romexterra vznikla v roce 1993 a měla se stát "bankou energetického průmyslu". Získala však jen necelé procento rumunského bankovního trhu, spravuje majetek v hodnotě zhruba osm miliard korun.

Jasněji bude 6. října, kdy končí nabídka na odkup od PPF Investments. "Naše nabídka je určená všem akcionářům Romexterry," uvedl Šušák s tím, že cílem jeho firmy a dalších finančních investorů je "získat podíl, který by zaručil vliv na řízení banky".

Pravděpodobnost, že by se Maďaři stáhli a obratem prodali svoje akcie s okamžitým ziskem, je malá. MKB Bank je třetí největší bankou v Maďarsku a pro jejího bavorského majitele – Bayerische Landesbank – je to jedna z posledních možností, jak proniknout do Rumunska. Větší banky jsou v této zemi, která příští rok vstupuje do Unie, už téměř rozebrané.

Miliardy na investice
PPF Investments vznikla loni oddělením od Kellnerovy mateřské PPF. Podle mluvčí PPF je spolu pojí jen značka, kterou má londýnská PPF Investments v nájmu. PPF ovládá Českou pojišťovnu a splátkový Home Credit, které podléhají státní regulaci.

Naopak PPF Investments má volné ruce na rizikovější operace, především nákupy a prodeje podniků. Petr Kellner už dříve uvedl, že je jen minoritním majitelem a PPF Investments pečuje o jeho osobní kapitál. Většina údajně patří manažerům firmy.

PPF Investments zatím postavila první fond, PPF Alpha, jehož zřejmě nejvýznamnějším investorem je Kellner. "PPF Alpha doposud zainvestovala 440 milionů dolarů, přičemž investoři se zavázali do PPF Alpha investovat jednu miliardu dolarů," uvedl Michal Šušák.

Při podobných investicích je běžný model "dva dvacet". Majitelé investiční společnosti mají dvě procenta ročně jako poplatek za správu a dvacet ze zisku. Zatím fond nakupoval podíly především od Kellnera, který zvažuje umístění části pojišťovny či splátkového byznysu na burzu.

Na začátku srpna otevřela PPF Investments pobočku v Číně, kde zatím skupuje balíky špatných dluhů. Rozhlíží se i v Rumunsku, Bulharsku a na Ukrajině, a to především v maloobchodu a na trhu s energií.

Podle zdroje MF DNES se připravuje investiční fond ve Vietnamu se startovacím kapitálem 50 až 60 milionů dolarů. "Bez komentáře," reaguje Šušák.

Před letošním přestupem do "vlastního" pracoval pro investiční banku CSFB, kde měl na starosti východní Evropu. Z té doby také zná velmi dobře Rumunsko. Zkusit tam přebrat banku Bavorům je zřejmě jen začátek.
Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Daňový balíček nové ministryně za 28 miliard. Nastává čas splnit sliby

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí připravilo přilepšení, které potěší většinu daňových poplatníků. Spolu se zrušením superhrubé mzdy...

Další z rubriky

Místo křížů neutrální ostrov. Lidl je s dalšími letáky úzkostně opatrný

Nový leták společnosti Lidl

Nový leták řetězce Lidl opět propaguje výrobky značky Eridanous s řeckou tematikou. Její obaly v minulém roce vyvolaly...

Ceny, utržené ze řetězu, se uklidnily. Pomaleji zdražují potraviny i doprava

(Ilustrační snímek)

Zboží v českých obchodech v lednu zdražovalo pomaleji, než byli Češi zvyklí ke konci roku. Meziroční tempo bylo...

Exekuce v 15 letech? České děti se neváhají zadlužovat a lichva u nás bují

ilustrační snímek

Děti kopírují chování rodičů. A tak mnohým dělá potíže i hospodaření s penězi. Zkušenost mají i s dluhy. Z domova...

Najdete na iDNES.cz