Společnost Key investements nevýhodně investovala peníze pražských radnic.

Společnost Key investements nevýhodně investovala peníze pražských radnic. | foto: SXC.hu

Key Investments investovala peníze radnice do zjevně ztrátové firmy

  • 16
Finanční společnost Key Investments investuje peníze svých klientů, například pražských radnic, do dluhopisů ústeckého Via Chem Group. Firma nyní zveřejnila, že měla v roce 2009 konsolidovanou ztrátu přes miliardu korun.

Key Investments, která spravuje stovky milionů korun některým tuzemským radnicím, investovala do cenných papírů vysoce ztrátové firmy. Například Praze 6 investovala Key Investments z velké části peníze do dluhopisů ústecké firmy Via Chem Group a obdobné je to podle informací MF DNES i u ostatních klientů.

Z účetní uzávěrky za rok 2009, kterou Via Chem zveřejnil v minulých dnech, vyplývá, že má celkovou konsolidovanou ztrátu přes miliardu korun a konsolidovaný vlastní kapitál minus 880 milionů. „Tyto skutečnosti (...) ukazují na významnou nejistotu, která by mohla zásadním způsobem zpochybnit schopnost nepřetržitého trvání společnosti,“ stojí v auditorské zprávě z června loňského roku.

Key Investments přesto přesně v té době nakoupila do portfolia Prahy 6 další dluhopisy Via Chemu. Lze přitom očekávat, že finanční situace Via Chemu se ani loni nezlepšila. Tři firmy z jeho skupiny totiž v poslední době zkrachovaly – Setuza, STZ a Oleofin.

Pochybné investice

Zlepšení výsledku zaznamenal Spolek pro chemickou a hutní výrobu, v němž Via Chem vlastní 62,6 procenta akcií. Ze ztráty se loni dostal do zhruba 200milionového zisku, ale dluhy této firmy zůstávají přes tři miliardy korun. Akcie spolku jsou přitom další cenné papíry, které Key Investments nakoupila svým klientům.

Jedním z nich je například Sokolovská uhelná, která je však jako nevýhodné odmítla přijmout a požaduje po Key Investments vrácení peněz. Postup firmy už také prověřuje Česká národní banka a její dohled nad kapitálovým trhem. Ten už v minulosti Key Investments dvakrát pokutoval.

Podle obchodníků s cennými papíry je nákup dluhopisů firmy s obrovskou ztrátou zvláštní postup. „Za takové situace to samozřejmě vypadá hrozně a dluhopisy by měly být oceněny zlomkem hodnoty. Záleží ale na tom, jakou má správce smlouvu s klientem i jaká byla historie emitenta dluhopisu,“ uvedl Jan Tomaník z Wood & Company.

Podobný názor má i Jan Procházka z firmy Cyrrus: „Nevypadá to jako nejchytřejší investice. Otázka je, jaké byly další motivace, ale i smlouva s klientem. Jinak investice do dluhopisu je konzervativní postup, který je pro města či obce správný,“ uvedl.

Praha 6 měla u Key Investments ve správě až do poloviny února 450 milionů korun, Praze 10 a Praze 13 stejná firma doposud spravuje po 200 milionech korun. Praha 6 poté, co loni na podzim zažádala Key Investments o výplatu 235 milionů korun a většinu dostala teprve až v minulých týdnech, uvažuje o stažení i zbylých peněz.

Neznámí akcionáři

Otázka nyní je, jak budou dluhopisy Via Chemu či akcie spolku prodejné. Šéf Key Invetments Daniel Brzkovský k dluhopisům Via Chemu pouze řekl, že se „nemůže vyjadřovat ke klientskému portfoliu“. „Každý požadavek na výběr peněz klienta je a bude vyřizován standardně,“ ujistil. Nic zjistit nelze ani ve Via Chemu. Firma nemá dostupné webové stránky a na členy jejích orgánů nejsou veřejné kontakty.

Akcionářem je firma Euro Capital Alliance registrovaná v Kanadě, spekuluje se ale, že za ní stojí severočeští podnikatelé Petr Sisák a Martin Procházka. Jejich otcové také dnes sedí v orgánech společnosti.

Martin Procházka MF DNES na dotaz o situaci Via Chemu řekl, že „není v obraze“, stejně odpověděl na otázku, jestli bude firma schopna splatit dluhopisy. Na otázku, zda je akcionář, řekl, že by to nechtěl komentovat. Petr Sisák s médii nekomunikuje.

O Sisákovi se také mluví jako o osobě, která od roku 2008 stojí i za firmou Key Investments. Majitelé většiny akcií firmy totiž nebyli zveřejněni. Brzkovský však Sisáka jako majitele popřel. Podle jednoho z bývalých manažerů skupiny kolem Via Chemu měli lidé z Key Investments blízko k významným postavám z ODS, což mohlo hrát roli i při získávání klientů.

Radnice vylučují jakýkoliv nestandardní postup. Podle mluvčího Prahy 6 (vedené léta ODS) Marka Šalka byla Key Investments vybrána v roce 2003 spolu s dalšími dvěma správci aktiv v řádném výběrovém řízení celkem z dvanácti uchazečů. Do roku 2009 jim vydělal 73 milionů korun.

,