Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KFC je v Česku dvacet let a mění chutě, ke kuřeti začne nabízet lívance

  15:01aktualizováno  18:50
Americký řetězec KFC je v Česku dvacet let. První kuřata začal lidem nabízet ve Vodičkově ulici v Praze kousek od svého rivala McDonald's, který do země přinesl kulturu rychlého stolování o dva roky dříve. Dnes má 65 restaurací a v expanzi hodlá pokračovat i v letošním roce. Vedle nových poboček chce rozšířit sladké snídaně.
Řetězec KFC přišel do Česka v roce 1994. Slaví 20 let. Ilustrační snímek.

Řetězec KFC přišel do Česka v roce 1994. Slaví 20 let. Ilustrační snímek. | foto: KFC

Nové stolky přidává čerstvě do pobočky na Václavském náměstí a v ní strávníkům nabídne nový způsob obsluhy, který odděluje objednávku jídla od vlastního výdeje.

"Systém zlepší organizaci prodeje a zrychlí obsluhu každého jednotlivého zákazníka. Odráží taktéž nejnovější trendy v tomto odvětví, kdy je kladen důraz na masivnější rozvoj nových informačních a komunikačních technologií," říká Petr Novák, oblastní manažer KFC. Každá nová restaurace už podle něj bude fungovat tímto způsobem.

Zákazníci KFC

Americký řetězec KFC navštěvují v Česku nejčastěji lidé nad 35 let, a to muži, kteří ve složení zákazníků zaujímají 52 procent. Třetinu zákazníků tvoří lidé do 25 let a zbytek strávníků jsou lidé mezi 25 a 35 lety.

Nejoblíbenějším jídlem je Twister, který firma uvedla na trh před 13 lety a dosud ho prodala 70 milionů kusů. Kdyby se naskládaly za sebe, dosáhla by jimi vystlaná cesta z Prahy až na Šalamounovy ostrovy. Po twisterech jsou mezi Čechy nejoblíbenější pálivá křidélka a stripsy.

Zdroj: KFC

V posledních letech se společnost AmRest, které síť KFC patří, zaměřila na posilování jejích poboček v regionech. "Během posledních dvou let jsme otevřeli jedenáct nových restaurací pokrývajících zejména hlavní dálniční tahy a regionální města Prostějov, Opavu a Chomutov," uvedl Libor Hubík, provozní ředitel KFC a jednatel AmRest.

Letos podle něj řetězec naroste o dvě další restaurace v Teplicích a v Mostě a v dalších letech by se měl rozšiřovat o tři až pět poboček ročně.

Snídaně mají přilákat nové zákazníky a staré naučit na nové chutě

"Zaměříme se na expanzi do menších měst, která jsou pro nás z hlediska klientely zajímavá. Je to pro nás někdy lepší, než investovat miliony do obnovy méně výhodných poboček," uvedl k expanzi Hubík s tím, že řetězec po letech opouští svou "první dítě" ve Vodičkově ulici, protože se nedohodl s Prahou 1 na výhodných podmínkách pro další pronájem. Provoz v ní ukončil loni v říjnu.

Vedle dalších poboček chce řetězec rozšiřovat i svůj sortiment. Klasické kuře tak chce doplnit i o sendviče se šunkou, toasty, vaječné omelety, párky, klobásy, ale i lívance s borůvkami.

"Tato jídla budeme mít v ranní nabídce. Chceme tak oslovit jednak stávající klienty a nabídnout jim něco nového, ale i nové lidi, kteří kolem našich poboček chodí jen ráno a dali by si třeba něco sladkého k snídani," vysvětluje strategii firmy Karolína Alaxinová, brand manažerka KFC pro ČR.

KFC od loňského května testuje oblíbenost těchto jídel v pobočce v Dejvicích a letos chce snídaně rozšířit do dalších dvou míst v Praze. "Následně plánujeme další expanzi snídaní až do deseti poboček v republice," dodala. 

Řetězcem prošly desítky tun potravin a miliony litrů tekutin

KFC za dvacet let v České republice obsloužil 160 milionů strávníků, připravil jim víc než 30 tisíc tun kuřecího masa, spotřeboval 25 tisíc tun brambor na hranolky, deset tisíc tun zeleniny na saláty a nalil jim téměř 80 milionů litrů nápojů. V řadách jeho zaměstnanců se v postupně budovaných 65 pobočkách vystřídalo za tu dobu 25 tisíc zaměstnanců.

Jeho rival, společnosti McDonald's, má však v zemi silnější postavení. Na konci roku 2013 provozoval 93 restaurací, tedy téměř o třetinu víc než KFC, obsloužil 58 milionů lidí, tedy téměř třetinu celkového počtu zákazníků KFC obsloužených za dvě dekády, a zaměstnával víc než 5 200 lidí, tedy víc než pětinu všech pracovníků, kteří prošli KFC za dobu jeho působení v zemi. Tržby hamburgerové jedničky přesáhly loni čtyři miliardy korun, KFC tržby nezveřejnil.

Ve kterém řetězci nabízejí nejlepší jídlo?

celkem hlasů: 6636

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. února 2014. Anketa je uzavřena.

KFC 4454
Burger King 1532
McDonald's 650


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kdo vyplatí Muskův převod Tesly? Mluví se o Saúdské Arábii

Šéf automobilky Tesla Elon Musk.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk uvolnil dodatečné informace o převedení Tesly do soukromých rukou. V pondělí na svém...

Prodejce mexického piva investuje čtyři miliardy dolarů do produkce konopí

LETNÍ JÍZDA: Konopné pole ve Vrači

Prodejce mexického piva Corona, Constellation Brands, oznámil investici čtyř miliard dolarů do největšího kanadského...

Bílé nacionalisty neubytujeme ani nesvezeme, pohrozily technologické firmy

Ještě v roce 1920 měl klan kolem šesti milionů členů, až do současnosti klesl...

Společnosti Airbnb, Lyft a Uber oznámily, že mohou odmítnout poskytování služeb bílým nacionalistům. Vyjádřily se tak...

Najdete na iDNES.cz