Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kina čeká těžký rok, bojují o diváky

  1:00aktualizováno  1:00
Přilákat před filmová plátna víc diváků začíná majitelům kin připadat jako nadlidský úkol. Loni přišlo do biografů o necelých sto tisíc lidí méně než o rok předtím a letos to nebude o moc lepší. Ani tržby ze vstupenek tak nebudou o mnoho vyšší než loňských 1,1 miliardy.

Nestěžují si tradičně jen malá kina, ale i multiplexy, které musí splácet ohromné investice z minulých let.

"Když dopadne letošní rok jako loňský, budeme rádi. Ale bude to stát hodně potu a slz," říká například ředitel Village Cinemas Tomáš Palička, který provozuje dva multiplexy v Praze.

Multikina s více sály loni stagnovala a zejména v hlavním městě, které tvoří šedesát procent trhu, se přetahovala o diváky. Celkově si multiplexy loni ukously z tržeb ze vstupenek 70 procent a ze všech diváků o něco více než polovinu.

Letošní rok bude ještě tvrdší. Českých filmů bude letos méně než loni, rostou poplatky sdružení OSA za autorská práva, a navíc kina budou možná muset výrazně více platit do Fondu kinematografie.

Jen rostoucí cena vstupenek přitom přispěla loni ke zvýšení tržeb. A to se zřejmě letos nebude opakovat. "Letos by už vstupné růst nemělo. Loni jsme se dotkli maxima, které jsou zákazníci ochotni platit při zachování návštěvnosti," říká Jan Bradáč, šéf tří regionálních multiplexů CineStar.

Výsledky multikin v Česku (za rok 2004)

• Tržby (v mil. Kč) - 771,9 
Diváci (v tis.) - 6470 
Představení (v tis.) - 197 
Diváci/představení - 32,8
• Vstupné (průměr) - 119,30

Jak se jim daří
(provozní výsledek v mil. Kč, 2003)

• Palace Cinemas - 60,1 
CineStar + 13,0 
Village Cinemas - 361,4 
I.T. Czech Cinemas - nesdělila

Pramen: UFD, účetní závěrky  

Podobně mluví i Palace Cinemas a Village Cinemas. Pootevřená vrátka si však nechávají pro případ, že projde změna zákona, se kterou by musely odvádět do Fondu kinematografie z vybraného vstupného tři procenta. Nyní odvádějí jednu korunu.

"Vstupné upravíme v případě růstu nákladů, k tomu patří i ona tři procenta, budou-li schválena," říká David Horáček, šéf šesti kin Palace Cinemas v Praze a Brně. Už dnes přitom má vstupenky až za 180 korun.

Více lidí do biografů letos nepřivedou ani české filmy. Brzy na plátna sice doputuje film Petra Zelenky Příběh obyčejného šílenství a v průběhu roku i Román pro ženy podle stejnojmenné knížky Michala Viewegha, ale stačit to nebude.

"V roce 2005 nebude tolik divácky úspěšných českých filmů jako Horem pádem, Snowboarďáci či Kameňák jako loni. A kina to poznají na úbytku diváků i tržeb," říká Bradáč, který vedle sítě kin šéfuje zároveň i spřízněnému distributorovi filmů Falcon.

Někteří velcí provozovatelé kin proto opatrně naznačují, že možná už letos se síly na trhu přeskupí a někdo odpadne. "Výměna provozovatelů je možná," tvrdí zástupce jednoho z lídrů na filmovém trhu.

V posledním roce se také zcela zastavila expanze multikin. Letos by po dlouhé přípravě měl odstartovat jediný multiplex, a to v Olomouci. Během několika měsíců jej spustí CineStar. Svůj čtvrtý - a opět v Praze - otevře, ale až za rok, další provozovatel mnohasálových kin Cinema City.

"Další kina? Až budou optimální podmínky. Rozkročit se je možné i jinak," naznačuje další vývoj Palička. Village Cinemas už se dříve pokoušelo otevřít další multikino v Ostravě, ale neúspěšně.

Počáteční investice do spuštění velkých kin požírají dodnes provozovatelům stamiliony korun ročně. Jak vyplývá z účetních výkazů, Palace Cinemas i Village Cinemas byly proto v roce 2003 ve ztrátě. CineStar skončil s mírným ziskem, ale splácí také. Všechny jsou závislé na půjčkách od mateřských společností, které jim pomáhají.

Tvrdý boj mezi multikiny se loni vyhrotil i v soudním sporu mezi Palace Cinemas a Village Cinemas. Village obvinilo prvně zmíněnou síť, že jim okopírovala věrnostní program. Nakonec došlo ke stažení žaloby, podle Paličky se dohodli zahraniční majitelé mimosoudně v cizině.

Kdyby se počítala jen marže, vydělávají kina nejvíce na občerstvení v předsálí. Zatímco ze vstupného musí zhruba polovinu odvádět distributorům, přirážka na coca-colu či popcorn se pohybuje podle účetních výkazů v řádu tří set procent.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz