Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kincl skupuje akcie agrofirem, sází na levné mléko

  1:00aktualizováno  1:00
Vliv Milana Kincla, majitele potravinářské distribuční firmy Alimpex Food, v českém potravinářství roste. Podnikatel, který v minulosti kupoval mlékárny, nyní skupuje akcie zemědělských podniků v západních Čechách.
Expanze Alimpexu do zemědělství je novinka, protože dosud byl znám tím, že takto získával podíly v některých mlékárnách. Ilustrační foto.

Expanze Alimpexu do zemědělství je novinka, protože dosud byl znám tím, že takto získával podíly v některých mlékárnách. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Kincl se dohodl s šéfy firem (družstev), kteří výkup akcií od svých členů (akcionářů) organizují. A ti se s jeho záměry ztotožnili.

"Zajišťuje nám to stabilní odbyt," uvedl například Jaroslav Hána, ředitel Meclovské zemědělské, kde už Kinclův Alimpex Louny vlastní téměř pětinu.

Většinu akcií už získal v Příkosické zemědělské a v Agrochovu Kasejovice-Smolivec. Usiluje ještě o Agro Staňkov na Domažlicku, Alimex Nezvěstice v okrese Plzeň-jih a o další farmy na Tachovsku. Kinclovým rozmachem nejsou nadšeni jiní zemědělci.

"Za akcie těm babičkám nabízí směšné peníze. A až to ovládne, sníží se výkupní ceny komodit a my to budeme moci zavřít," obává se farmář, který chtěl zůstat v anonymitě.

Expanze Alimpexu do zemědělství je novinka, protože dosud byl znám tím, že takto získával podíly v některých mlékárnách. Těch se však začal spíše zbavovat. Například podíl ve středně velké mlékárně Stříbro Kincl postupně zmenšoval ve prospěch jednoho z největších německých koncernů Ehrmann AG, který tu produkuje stejnojmenné jogurty. Nedávno mu prodal i svůj zbytkový pětinový podíl.

Obdobně postupoval Kincl i u pražského Pragolaktosu, jedné z největších tuzemských mlékáren. Její "větší" polovinu (50,83 procenta) dnes už vlastní další z německých jogurtových obrů – Müller Sachsen, který v posledním roce zaplavil Česko svými jogurty.

Jak na řetězce? Být tak velký, aby vás začaly brát vážně

Kinclova strategie je jednoduchá. Spřízněným mlékárnám zajistí dodávky syrového mléka a na druhé straně se "postará" o distribuci hotových výrobků do obchodních řetězců. Například značka mléčných výrobků Pilos z Pragolaktosu je hvězdou letáků diskontní sítě Lidl.

Vějíř výrobků Alimpexu zahrnuje i další známou "nízkonákladovou" řadu mléčných výrobků Dr. Halíř. Máslo této značky přitom nedávno vyhrálo spotřebitelský test,mléko Pilos skončilo v předloňském testu MF DNES těsně druhé.

Alimpex má širší záběr a distribuuje i výrobky přímých konkurentů Danone nebo Yoplait. Kinclovy firmy Alimpex Food a Alimpex Louny dnes dohromady dosahují zhruba tržby okolo pěti a půl miliardy korun, čímž si podnikatel vydobyl zajímavou vyjednávací pozici právě vůči obchodním řetězcům.

"Nemá cenu naříkat nad jejich chováním. Musíte se zkrátka stát dost velkým na to, aby vás řetězce braly vážně. I když i teď je to pořád boj," říká Kincl v narážce na tvrdé podmínky, které obchodní sítě dávají dodavatelům.

Oba Alimpexy vykázaly v posledních letech ztráty. Kincl vybudoval svůj vliv stranou pozornosti. Publicitě se vyhýbá a zásadně například odmítá fotografování. Rázem by se mu totiž díky jeho vzezření mohlo přezdívat Pavarotti českého potravinářství.

Rozkračovat se chce Kincl ještě dál: "Obchodní řetězce vyhlašují v Německu, v Británii nebo ve Francii aukce na dodávky jednoho druhu výrobku. Dřív se to dělalo pro dvě tři země. Teď je čím dál víc vyhlašují i pro šest zemí najednou. To je vlak, do kterého je potřeba nastoupit."

Kincl je prý schopen pojmout kromě českého i slovenský a polský trh. Privátními značkami zásobuje i britský řetězec Asda, patřící do stáje amerického gigantu Walmart nebo britské Tesco a zahraniční sítě nizozemského Aholdu.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros

Kofola (Ilustrační foto)

Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros. Převezme všechny jeho výrobní kapacity i...

Moneta zavře desetinu poboček. Lidé chtějí online bankovní služby

Do budoucna MONETA Money Bank uvažuje o tom, že by v blízkém okolí svých...

Tuzemská banka Moneta Money Bank, dříve známá pod názvem GE Money Bank, postupně zavírá 30 ze svých 232 poboček, které...

Najdete na iDNES.cz