Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladno neprodá téměř 1600 bytů

  14:03aktualizováno  14:03
Celkem1589 bytů je v domech v majetku města Kladna, které se zatím ani výhledově nebudou privatizovat. Důvod? V několika případech jde o domy, které jsou architektonickým dědictvím, v dalších pak o domy s byty určenými přednostně handicapovaným lidem. Někde již město udělalo na vlastní náklady významné opravy.

"Zpracovali jsme pro zastupitele přehled bytového fondu, kde mimo jiné uvádíme, v jakém stavu uvedené domy jsou, jaké investice budou v dohledné době ještě potřebovat a k tomu pro zajímavost, jaký je současný roční výnos z nájemného," uvedl ředitel kladenské správy bytového fondu Vojtěch Munzar s tím, že někdy to jsou velmi zajímavé údaje.

K domům, které se privatizovat nebudou, patří šest věžáků v Kladně Rozdělově postavených v padesátých letech minulého století. Patří totiž k chráněným architektonickým památkám. V těchto šesti domech už město mimo jiné rekonstruovalo elektrické rozvody ve společných prostorách a také rozvody vody. V tomto a příštím roce zde obyvatele čeká oprava elektrorozvodů v bytech a statické zajištění objektů. "Připravujeme ale výhledově také modernizaci výtahů, opravu lodžií a v dlouhodobém horizontu přijde na řadu i výměna oken a oprava střechy," řekl Munzar. "Když jsme plánované investice spočítali, tak nám vyšlo, že nutné náklady představují v těchto šesti domech jedenadvacet milionů korun a výhledové dalších šedesát milionů," vypočítal Munzar.

Privatizovat se nebudou ani dva další domy ve Vítězné ulici v Rozdělově, kde je celkem 64 bytů a které slouží jako domy s pečovatelskou službou. I ty však potřebují opravy. "V jednom z domů bychom měli vyměnit výtah, oba pak výhledově potřebují fasádu se zateplením a rekonstrukci rozvodů a elektroinstalace, což si vyžádá postupně téměř devět milionů korun," podotkl ředitel správy bytového fondu.

Do soukromého vlastnictví se nebude prodávat ani 251 bytů v areálu Meta v Hřebečské ulici, které slouží přednostně k bydlení handicapovaných lidí. Město zde plánuje opravy výtahů a lodžií a výhledově i zateplovací fasády a výměnu výplní. "V cenách roku 2004 to představuje celkem 46,5 milionu korun," upřesnil Vojtěch Munzar.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Že jde vždy o finančně náročné projekty, uvedl na příkladu domu ve Vrbenského ulici s osmi byty, který byl v roce 1998 kompletně rekonstruován za zhruba sedm milionů korun. "A i když zde nyní nájemníci platí asi třikrát víc oproti regulovanému nájemnému, roční výnos z nájemného je jen o něco vyšší než 600 tisíc korun," uvedl Munzar.

Rekonstrukci by ale potřebovaly i domy v Hrnčířské a Mlýnské ulici, které s opraveným domem ve Vrbenského ulici sousedí. Je v nich 40 bytů a roční výnos nájemného je 421 tisíc korun. Náklady nutné na celkovou rekonstrukci těchto domů se přitom blíží 50 milionům korun.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz