Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladrubský hřebčín má nové vedení. Povede ho bývalý šéf SZIF Höck

  12:26aktualizováno  21:30
Novým ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech je ode dneška Jan Höck, který v minulosti řídil například Státní zemědělský a intervenční fond. Ministr zemědělství Jakub Šebesta ho do fukce jmenoval po Jaroslavu Dražanovi, který musel odejít kvůli chybám ve vedení hřebčína.
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ilustrační foto.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Ministerstvo si s jmenováním nového šéfa pospíšilo. O odvolání Dražana informovalo teprve minulý pátek. "Ministr zemědělství zvolil variantu jmenovat nové vedení před výběrovým řízením, protože situace, která řebčíně nastala, vyžaduje rychlé řešení," vysvětlil tiskový mluvčí resortu Petr Vorlíček.

Jan HöckHöcka si ministr Šebesta vybral údajně proto, že je zkušeným manažerem, který v minulosti vedl Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF). S jeho prací ve fondu však nebyla příliš spokojená tehdejší ministryně zemědělství a současná velvyslankyně České republiky v Bruselu Milena Vicenová. Z funkce ho odvolala.

"Na podzim 2006 jsem rozhodla o odvolání Jana Höcka coby ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu, protože docházelo k prodlením při administraci finančních prostředků Evropské unie. Obdobně tomu bylo i tehdy, když se žadatel o dotaci odvolával. Vázla komunikace mezi fondem a ministerstvem zemědělství, ale také mezi SZIF a zemědělci," vysvětlila důvody Höckova odvolání Vicenová.

Höck měl však jako šéf SZIF, přes který tečou peníze do zemědělství, zkušenosti se získáváním peněz z EU. A právě to nyní hřebčín potřebuje. "Mým prvním úkolem je připravit hřebčín do takové formy, aby mohl čerpat dotace z evropských fondů, což se zatím nedařilo," řekl iDNES.cz Höck.

Stěžejním úkolem nového vedení bude převedení kladrubského hřebčína ze současné právní formy státního podniku na příspěvkovou organizaci. Pak bude možné znovu požádat o dotaci z Integrovaného operačního programu.

Rodinnou firmu koupil Pitr

Höck je předsedou představenstva společnosti Equine Vet Service, která provozuje specializovanou veterinární kliniku v Heřmanově Městci nedaleko Chrudimi. Jezdí se sem léčit koně z celé země.

V minulosti byl Höck obviňován ze střetu zájmů. Jako dlouholetý ředitel SZIF se svými příbuznými přes rodinnou firmu Rosepo majoritně ovládal podnik Zemědělské zásobování a nákup v Chrudimi. Činnost intervenčního fondu se přitom dotýkala předmětu podnikání této firmy. Rodina Rosepo v roce 2004 prodala, majitelem se stala firma Eko Diesel, kterou tehdy vlastnil podnikatel Jan Pitr, bratr známějšího Tomáše Pitra.

Höck také čelil výtkám kvůli účasti členů jeho rodiny na řízení českého zemědělství. Bratr Zdenek Höck byl v SZIF zaměstnán jako vedoucí oddělení kontrol Operačního programu a programu Sapard, manželka Jitka Höcková byla na ministerstvu zemědělství ředitelkou odboru ekonomiky a financování, napsala ČTK.Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Rozjetá Škodovka loni vydělala nejvíce v historii: 41 miliard korun

(Ilustrační snímek)

Provozní zisk automobilky Škoda Auto v loňském roce vzrostl o 34,6 procenta na 1,6 miliardy eur (40,7 miliardy Kč)....

Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros

Kofola (Ilustrační foto)

Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros. Převezme všechny jeho výrobní kapacity i...

Pokuty za chyby při výprodejích. Nejvíc zákazníky klamaly Penny a Tesco

(Ilustrační snímek)

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni uložila obchodníkům během kontrol výprodejů 1 740 pokut v celkové výši 24 milionů...

Najdete na iDNES.cz