Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladrubský hřebčín má nové vedení. Povede ho bývalý šéf SZIF Höck

  12:26aktualizováno  21:30
Novým ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech je ode dneška Jan Höck, který v minulosti řídil například Státní zemědělský a intervenční fond. Ministr zemědělství Jakub Šebesta ho do fukce jmenoval po Jaroslavu Dražanovi, který musel odejít kvůli chybám ve vedení hřebčína.
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ilustrační foto.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Ministerstvo si s jmenováním nového šéfa pospíšilo. O odvolání Dražana informovalo teprve minulý pátek. "Ministr zemědělství zvolil variantu jmenovat nové vedení před výběrovým řízením, protože situace, která řebčíně nastala, vyžaduje rychlé řešení," vysvětlil tiskový mluvčí resortu Petr Vorlíček.

Jan HöckHöcka si ministr Šebesta vybral údajně proto, že je zkušeným manažerem, který v minulosti vedl Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF). S jeho prací ve fondu však nebyla příliš spokojená tehdejší ministryně zemědělství a současná velvyslankyně České republiky v Bruselu Milena Vicenová. Z funkce ho odvolala.

"Na podzim 2006 jsem rozhodla o odvolání Jana Höcka coby ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu, protože docházelo k prodlením při administraci finančních prostředků Evropské unie. Obdobně tomu bylo i tehdy, když se žadatel o dotaci odvolával. Vázla komunikace mezi fondem a ministerstvem zemědělství, ale také mezi SZIF a zemědělci," vysvětlila důvody Höckova odvolání Vicenová.

Höck měl však jako šéf SZIF, přes který tečou peníze do zemědělství, zkušenosti se získáváním peněz z EU. A právě to nyní hřebčín potřebuje. "Mým prvním úkolem je připravit hřebčín do takové formy, aby mohl čerpat dotace z evropských fondů, což se zatím nedařilo," řekl iDNES.cz Höck.

Stěžejním úkolem nového vedení bude převedení kladrubského hřebčína ze současné právní formy státního podniku na příspěvkovou organizaci. Pak bude možné znovu požádat o dotaci z Integrovaného operačního programu.

Rodinnou firmu koupil Pitr

Höck je předsedou představenstva společnosti Equine Vet Service, která provozuje specializovanou veterinární kliniku v Heřmanově Městci nedaleko Chrudimi. Jezdí se sem léčit koně z celé země.

V minulosti byl Höck obviňován ze střetu zájmů. Jako dlouholetý ředitel SZIF se svými příbuznými přes rodinnou firmu Rosepo majoritně ovládal podnik Zemědělské zásobování a nákup v Chrudimi. Činnost intervenčního fondu se přitom dotýkala předmětu podnikání této firmy. Rodina Rosepo v roce 2004 prodala, majitelem se stala firma Eko Diesel, kterou tehdy vlastnil podnikatel Jan Pitr, bratr známějšího Tomáše Pitra.

Höck také čelil výtkám kvůli účasti členů jeho rodiny na řízení českého zemědělství. Bratr Zdenek Höck byl v SZIF zaměstnán jako vedoucí oddělení kontrol Operačního programu a programu Sapard, manželka Jitka Höcková byla na ministerstvu zemědělství ředitelkou odboru ekonomiky a financování, napsala ČTK.Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

McDonald’s vyrazil vlastní měnu MacCoin. Má hodnotu Big Macu

McDonald’s

V americkém McDonald‘s se počínaje čtvrtkem už neplatí jen dolary. Síť restaurací totiž zavedla vlastní limitovanou...

Leo Express zkouší nový systém financování. Od investorů vybral 8 milionů

Vlak společnosti Leo Express

Přes 600 drobných investorů, vesměs fyzických osob, investovalo od července do úvěru pro soukromého dopravce Leo...

Najdete na iDNES.cz