Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ilustrační foto.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Kladrubský hřebčín má nové vedení. Povede ho bývalý šéf SZIF Höck

  • 0
Novým ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech je ode dneška Jan Höck, který v minulosti řídil například Státní zemědělský a intervenční fond. Ministr zemědělství Jakub Šebesta ho do fukce jmenoval po Jaroslavu Dražanovi, který musel odejít kvůli chybám ve vedení hřebčína.

Ministerstvo si s jmenováním nového šéfa pospíšilo. O odvolání Dražana informovalo teprve minulý pátek. "Ministr zemědělství zvolil variantu jmenovat nové vedení před výběrovým řízením, protože situace, která řebčíně nastala, vyžaduje rychlé řešení," vysvětlil tiskový mluvčí resortu Petr Vorlíček.

Jan HöckHöcka si ministr Šebesta vybral údajně proto, že je zkušeným manažerem, který v minulosti vedl Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF). S jeho prací ve fondu však nebyla příliš spokojená tehdejší ministryně zemědělství a současná velvyslankyně České republiky v Bruselu Milena Vicenová. Z funkce ho odvolala.

"Na podzim 2006 jsem rozhodla o odvolání Jana Höcka coby ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu, protože docházelo k prodlením při administraci finančních prostředků Evropské unie. Obdobně tomu bylo i tehdy, když se žadatel o dotaci odvolával. Vázla komunikace mezi fondem a ministerstvem zemědělství, ale také mezi SZIF a zemědělci," vysvětlila důvody Höckova odvolání Vicenová.

Höck měl však jako šéf SZIF, přes který tečou peníze do zemědělství, zkušenosti se získáváním peněz z EU. A právě to nyní hřebčín potřebuje. "Mým prvním úkolem je připravit hřebčín do takové formy, aby mohl čerpat dotace z evropských fondů, což se zatím nedařilo," řekl iDNES.cz Höck.

Stěžejním úkolem nového vedení bude převedení kladrubského hřebčína ze současné právní formy státního podniku na příspěvkovou organizaci. Pak bude možné znovu požádat o dotaci z Integrovaného operačního programu.

Rodinnou firmu koupil Pitr

Höck je předsedou představenstva společnosti Equine Vet Service, která provozuje specializovanou veterinární kliniku v Heřmanově Městci nedaleko Chrudimi. Jezdí se sem léčit koně z celé země.

V minulosti byl Höck obviňován ze střetu zájmů. Jako dlouholetý ředitel SZIF se svými příbuznými přes rodinnou firmu Rosepo majoritně ovládal podnik Zemědělské zásobování a nákup v Chrudimi. Činnost intervenčního fondu se přitom dotýkala předmětu podnikání této firmy. Rodina Rosepo v roce 2004 prodala, majitelem se stala firma Eko Diesel, kterou tehdy vlastnil podnikatel Jan Pitr, bratr známějšího Tomáše Pitra.

Höck také čelil výtkám kvůli účasti členů jeho rodiny na řízení českého zemědělství. Bratr Zdenek Höck byl v SZIF zaměstnán jako vedoucí oddělení kontrol Operačního programu a programu Sapard, manželka Jitka Höcková byla na ministerstvu zemědělství ředitelkou odboru ekonomiky a financování, napsala ČTK.



,