Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klamání se souhlasem předpisů

  11:00aktualizováno  11:00
Co to je? Jmenuje se to Eidam, tváří se to jako sýr, má stejný červený kabátek jako všechny ostatní tvrdé sýry, které leží na regále hned vedle, a přece to sýr není. Hádanka jako z dětské knížky.
Při nákupu sýrů si dejte pozor: Na trhu jsou i náhražky sýrů. Ilustrační foto

Při nákupu sýrů si dejte pozor: Na trhu jsou i náhražky sýrů. Ilustrační foto | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Odpověď najde pozorný zákazník na obalu. Pod názvem Eidam totiž stojí ještě slůvko "Alternative" a ještě dál pak drobným písmem "potravinářský výrobek - náhrada sýra z rostlinného tuku". Nejenže to není sýr, ale není to ani mléčný výrobek.

Záměrně jsme "alternativní eidam" zařadili do testu a předložili odborníkům k posouzení. Trochu s napětím jsme očekávali, zda ho poznají a co na něj řeknou.

Slovní výroky na jeho adresu raději ponechme stranou, stačí jen to, co zapsali do protokolů: mýdlovitý, lojovitý, nepoživatelný, mazlavá konzistence, páchne, hrůza!

Na první pohled poznali, že jde o náhražku sýra (v odborné hantýrce "analog"), a pěkně ostře ji odsoudili. Nevadí jim, že se vyrábí, vadí jim, že je záměrně spojována se sýrem. Považují to jednoznačně za klamání spotřebitele.

Eidam je jedině pravý sýr
"To není potravina, to je podvod na veřejnosti," shodli se. "Eidam je generické, tedy druhové označení pro sýr a není ho možné používat v souvislosti s produktem, který nemá nic společného se sýrem ani s mléčnými výrobky. A to ani v obchodním názvu," míní Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

Jiný názor však má potravinářská inspekce: "Výraz eidam není v českých ani evropských předpisech definován a nepožívá ani ochrany označení původu. Z toho důvodu nelze uplatňovat požadavek, aby byl termín eidam vyhrazen jen pro sýr - mléčný výrobek. Navíc název obsahuje i výraz ,alternative' a další text, z něhož lze dovodit, že jde o jiný než mléčný výrobek. Označení Eidam Alternative nelze proto posuzovat jako klamavé označení," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Burešová.

Vydělá klamající výrobce
Vyhláška o způsobu označování potravin přitom říká jasně, že potraviny mají být označovány tak, aby neuváděly spotřebitele v omyl. Platí to i pro způsob nabízení potravin k prodeji, zejména s ohledem na jejich tvar, vzhled nebo balení, použité obalové materiály... Kdo na takových výrobcích vydělává?

Zákazník určitě ne, "nesýrový sýr" totiž není o moc levnější než skutečné sýry. Kilo stojí v Makru sto korun, jeden z nejlepších testovaných eidamů stál 89!.

"Podnikatelé, kteří ho nabízejí, vycházejí z toho, že to, co není výslovně zakázáno nebo se nechá ze zákona vyložit různě, je vlastně dovoleno," říká Kopáček. "Činí tak s cílem poškodit konkurenční výrobce, záměrně oklamat zákazníka a především pro svůj zisk."

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu vanilkových zmrzlin z obchodu

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet značek vanilkových zmrzlin, dortů a sněhu z mrazicích boxů v obchodech. Do výběru jsme...

Vegety jsou umělé. Mají až sedmdesát procent soli, zeleniny minimum

Ochucovadla obsahují v průměru 58 procent soli, ukázal test.

Žlutý prášek, kterým domácí kuchařky a někdy bohužel i profesionální kuchaři dochucují polévky, omáčky i masa, je...

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...Najdete na iDNES.cz