Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klamání se souhlasem předpisů

  11:00aktualizováno  11:00
Co to je? Jmenuje se to Eidam, tváří se to jako sýr, má stejný červený kabátek jako všechny ostatní tvrdé sýry, které leží na regále hned vedle, a přece to sýr není. Hádanka jako z dětské knížky.
Při nákupu sýrů si dejte pozor: Na trhu jsou i náhražky sýrů. Ilustrační foto

Při nákupu sýrů si dejte pozor: Na trhu jsou i náhražky sýrů. Ilustrační foto | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Odpověď najde pozorný zákazník na obalu. Pod názvem Eidam totiž stojí ještě slůvko "Alternative" a ještě dál pak drobným písmem "potravinářský výrobek - náhrada sýra z rostlinného tuku". Nejenže to není sýr, ale není to ani mléčný výrobek.

Záměrně jsme "alternativní eidam" zařadili do testu a předložili odborníkům k posouzení. Trochu s napětím jsme očekávali, zda ho poznají a co na něj řeknou.

Slovní výroky na jeho adresu raději ponechme stranou, stačí jen to, co zapsali do protokolů: mýdlovitý, lojovitý, nepoživatelný, mazlavá konzistence, páchne, hrůza!

Na první pohled poznali, že jde o náhražku sýra (v odborné hantýrce "analog"), a pěkně ostře ji odsoudili. Nevadí jim, že se vyrábí, vadí jim, že je záměrně spojována se sýrem. Považují to jednoznačně za klamání spotřebitele.

Eidam je jedině pravý sýr
"To není potravina, to je podvod na veřejnosti," shodli se. "Eidam je generické, tedy druhové označení pro sýr a není ho možné používat v souvislosti s produktem, který nemá nic společného se sýrem ani s mléčnými výrobky. A to ani v obchodním názvu," míní Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

Jiný názor však má potravinářská inspekce: "Výraz eidam není v českých ani evropských předpisech definován a nepožívá ani ochrany označení původu. Z toho důvodu nelze uplatňovat požadavek, aby byl termín eidam vyhrazen jen pro sýr - mléčný výrobek. Navíc název obsahuje i výraz ,alternative' a další text, z něhož lze dovodit, že jde o jiný než mléčný výrobek. Označení Eidam Alternative nelze proto posuzovat jako klamavé označení," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Burešová.

Vydělá klamající výrobce
Vyhláška o způsobu označování potravin přitom říká jasně, že potraviny mají být označovány tak, aby neuváděly spotřebitele v omyl. Platí to i pro způsob nabízení potravin k prodeji, zejména s ohledem na jejich tvar, vzhled nebo balení, použité obalové materiály... Kdo na takových výrobcích vydělává?

Zákazník určitě ne, "nesýrový sýr" totiž není o moc levnější než skutečné sýry. Kilo stojí v Makru sto korun, jeden z nejlepších testovaných eidamů stál 89!.

"Podnikatelé, kteří ho nabízejí, vycházejí z toho, že to, co není výslovně zakázáno nebo se nechá ze zákona vyložit různě, je vlastně dovoleno," říká Kopáček. "Činí tak s cílem poškodit konkurenční výrobce, záměrně oklamat zákazníka a především pro svůj zisk."

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Ovesné vločky jsou náchylné na plísně, v testu uspěly i ty nejlevnější

Ovesné vločky se před přidáním směsi nasucho na pánvi lehce opečou.

Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti...

Tuzemák tradiční rumovou chuť neztratí, Česko dostalo v Bruselu výjimku

Do Prahy se sjelo zhruba sto tisíc lidí, aby protestovali proti vládním...

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a budou moci při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět...

Najdete na iDNES.cz