Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klasické obrazovky mizí pomalu, LG má ještě šanci

  11:18aktualizováno  13:47
Soumrak nad trhem s klasickými obrazovkami, na který doplatila i hranická LG.Philips, této továrně paradoxně i pomohl z problémů. Řada výrobců v celé Evropě v poslední době skončila a o obrazovky z Hranic je zase zájem. I tak firma dál přemýšlí, kam dál, a hledá strategického investora.
Hranická továrna LG.Philips Displays

Hranická továrna LG.Philips Displays - Hranická továrna LG.Philips Displays | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Hlavním faktorem, který nám pomohl, je vyřazení řady evropských výrobců z provozu. Za posledních 12 měsíců zavřelo sedm závodů, mezi jinými i Tesla," řekl jednatel a provozní ředitel společnosti René Sedlák. V současné chvíli v Evropě fungují pouze tři podobné továrny.

"Očekávání, že LCD obrazovky plně nahradí klasické, se zcela nenaplňují. Uvědomujeme si ale, že oživení, ke kterému nyní dochází, nemůže trvat věčně," dodal. Zájem čeká ještě zhruba v horizontu dvou let. Hodně záleží také na tom, zda LG bude mít dodavatele, z jejichž součástek vyrábí.

Budoucí vlastník? Zřejmě developer
Hlavní starost firmy - tedy, jakým směrem se dlouhodobě vydá, ale zůstává. Společnost proto hledá strategického investora.

"Náš původní záměr byl prodat pouze majetek společnosti, pozemky, budovy. Jak se ale ukázalo, existují zájemci, kteří mají zájem i o výrobu. Proto zatím není jasné, zda se nakonec bude jednat pouze o prodej majetku, či celého provozu," řekl ředitel poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Petr Smutný.

O hranickou továrnu zatím projevilo zájem na padesát zájemců, z nichž s 25 už firma uzavřela dohodu o zachování důvěrných informací. Zájem je takový, že se firma nakonec rozhodla vyhlásit tendr, ze kterého nový investor vzejde.

"V podstatě se hlásí investoři ze tří okruhů. Jednak jsou to elektrotechnické firmy. Dále se jedná o zájemce z oblasti automobilového průmyslu, kteří počítají, že by se mohli uchytit v souvislosti s plánovanou investicí jihokorejské Hyundai. Třetím typem jsou developerské společnosti," řekl Smutný. Právě developeři mají prý největší šanci na získání firmy. "Areál je totiž poměrně rozlehlý a tyto společnosti jsou schopné dát dohromady dva tři investory, kteří by tu byli schopni vytvořit technologický park," dodal.

Společnost začala vyrábět v září 2001. Za tu doby byla schopna vytvořit zisk pouze jednou, a to v roce 2004. Její situace se dále zkomplikovala na konci, když mateřská firma požádala o ochranu před věřiteli. (více zde). V hranické továrně se uvažovalo i o zastavení výroby, nakonec se ale dokázala vzpamatovat. Výroba tedy zatím běží dál a práci má zhruba 1200 lidí.

O zaměstnání se zatím bát nemusejí. "Představa je taková, že výroba obrazovek bude u nového majitele v pronájmu, dokud po výrobcích bude dostatečná poptávka," uvedl v tiskovém vyjádření generální ředitel hranického závodu Phil Styles.  

Co bude dál, závisí na tom, kdo nakonec závod převezme. Podle vedení LG ale už někteří ze současných zájemců projevili o současné zaměstnance zájem, a to i v případě, že dojde k úplné změně výroby.

Největší věřitelé: matka a stát
Firmě se podařilo dohodnout se i se svými věřiteli. Ti v pondělí schválili návrh, podle kterého jim LG vyplatí třicet procent jejich pohledávek. První splátku by měli věřitelé dostat do konce roku, další pak v pravidelných čtvrtletních splátkách. Celkem se mohlo přihlásit 435 subjektů s pohledávkami v souhrnné výši 7,47 miliardy korun. Do procesu vyrovnání jich nakonec jde 269 s pohledávkami za 7,38 miliardy.

Největším věřitelem je mateřská LG. Peníze, které jí má hranická továrna vyplatit, ale dostane konsorcium bank v čele s JP Morgan, které finance původně poskytlo.

Druhým největším věřitelem je český stát. Od něho LG.Philips Displays získala na investičních pobídkách 801 milionů korun. I tato pohledávka bude stejně jako všechny ostatní uspokojena ve výši třiceti procent. Česko tak získá majetkový podíl 240 milionů korun.

"I když počítáme, že strategického investora najdeme zhruba do listopadu, rád bych zdůraznil, že tím naše povinnosti ve firmě nekončí. Dál počítáme s plněním vůči našim věřitelům," zdůraznil finanční manažer LG David Hofman.

Pohledávky zamýšlí firma uhradit buď v hotovosti, kapitalizací, nebo kombinací těchto dvou způsobů. Výnosy na úhradu chce LG.Philips Displays získat z prodeje areálu včetně výrobních hal, zásob a materiálu a z dočasně pokračující výroby klasických obrazovek.

"Proto je samozřejmě naším zájmem, aby cena zaplacená strategickým investorem byla co nejvyšší," řekl Smutný. Plán na letošní rok prý firma splní. Počítá s tržbami kolem 5,5 miliardy korun a více než dvěma miliony vyrobených kusů. To překonává loňský rok asi o desetinu.

CO JE TO VYROVNÁNÍ

Hlavní rozdíl mezi konkurzem a vyrovnáním je v tom, že v případě konkurzu ztrácí dosavadní vlastník vliv na podnik a věřitele se snaží uspokojit v maximální možné míře z prodeje majetku nezávislý konkurzní správce.

Vyrovnání je pokus dlužníka přesvědčit věřitele, aby mu z větší části prominuli své pohledávky. Dlužník musí věřitelům nabídnout zaplacení alespoň 30 procent jejich pohledávek s příslušenstvím do dvou let od podání návrhu.

Při každém vyrovnání musí dlužník tyto povinné podíly úplně a přesně splnit, jinak by mohly být neuspokojené části pohledávek znovu na dlužníkovi vymáhány. Pokud dlužník podíl zcela zaplatil, potom mu bude zbytek dluhu navždy prominut. Vyrovnání tak směřuje k tomu, aby dlužník mohl přežít a dál fungovat.

Autoři: ,


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Úřad zkoumá vstup jednoho z největších e-shopů Notino do Zásilkovny

Brněnský e-shop s parfémy a kosmetikou má kolem 800 zaměstnanců. Radek Ondrášík...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje transakci obchodu s parfémy a kosmetikou Notino, který chce získat...

Unipetrolu klesl zisk o polovinu. Loni získal miliardy za havárie

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 3,2 miliardy...

Šéf Penny Marketu: Neřídíme se jen Lidlem, na vyšší mzdy dáme sto milionů

Jednatel Penny Marketu Martin Peffek

Penny Market přidá od letošního srpna svým zaměstnancům na prodejnách už počtvrté za poslední dva roky. Pokladní v...

Najdete na iDNES.cz