Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus bude učit své následníky

  1:00aktualizováno  1:00
Prezident Václav Klaus se v říjnu vrátí do prostředí, které mu je obzvlášť blízké. Hlava státu začne od začátku zimního semestru každé pondělí přednášet na Vysoké škole ekonomické v Praze kurz Principy ekonomického myšlení.

Klaus jako učitel | foto: Jan StrouhalMF DNES

Postaví se tak za katedru ve škole, kterou sám vystudoval a kde před deseti lety též získal profesorský titul.

"Jsem za to hrozně rád, pro studenty to bude fantastický zážitek," říká Tomáš Ježek, někdejší Klausův ministr privatizace a kolega z Prognostického ústavu.

Studenti se mohou většinou těšit na oblíbené Klausovy autory. V seznamu literatury nechybí autoři jako Friedman, Samuelson  či Holman, potřeba bude i sborníků Centra pro politiku a ekonomiku, které před lety zakládal.

Jaký je Klaus ekonom?
O tom, jaký je Václav Klaus politik, si za posledních šestnáct let udělal obrázek snad každý občan. Ale jaký je ekonom? „Nedaleko ekonomické teorie žiju i jako prezident,“ prohlásila hlava státu před rokem v ekonomickém rozhovoru pro MF DNES.

"Já mohu ubezpečit každého, a pánové kolem mi to potvrdí, že každou chvíli vidí v mé ruce sofistikovaný ekonomický žurnál plný grafických znázornění a matematických rovnic, v kterých si podtrhávám, dělám otazníky, vlnovky, vykřičníky," doplnil prezident.

Jako v politice, tak i v ekonomickém myšlení má Václav Klaus buď své skalní příznivce, nebo nesmlouvavé kritiky.

"Jaký on je ekonom, já prostě nevím," kontruje Ondřej Schneider z Ekonomického institutu Fakulty sociálních věd UK. "Za posledních patnáct let jsem od něj neviděl žádnou odbornou studii. Publikuje zkrátka v jiném spektru časopisů," dodává.

Podle něj za to může i skutečnost, že po roce 1989 se z Václava Klause stal politik, který musel řešit nové úkoly.

Dalším z tradičních kritiků prezidenta je i profesor na Michiganské univerzitě Jan Švejnar. Ten je znám jako kritik české cesty přechodu ke kapitalismu, kterou tehdy Klaus jako ministr financí a posléze předseda vlády zosobňoval.

Podle některých Klausových přívrženců je ale Švejnar spíš jeho politickým oponentem. Dokládají to i na skutečnosti, že se o něm po pádu druhé Klausovy vlády na podzim roku 1997 jeden čas uvažovalo jako o budoucím možném premiérovi.

Podle Petra Macha z Centra pro ekonomiku a politiku, které je Klausovi názorově velmi blízké, neobstojí ani Švejnarův argument, že Václav Klaus nepronikl do zahraničních ekonomických odborných ekonomických časopisů.

"Když jsem nedávno hovořil s nositelem Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1989 Robertem Mundellem, tak ten se mě optal: ´Kdo je Švejnar?´" říká Mach.

I jeho oponenti uznávají vysokou kvalitu starých teoretických Klausových prací.

"Řada jeho studií ze 70. a 80. let patří mezi to nejlepší, co bylo v té době napsáno," uvádí Pavel Mertlík, bývalý ministr financí v Zemanově vládě.

"Byl to pravděpodobně nejlepší náš ekonom do roku 1989," doplňuje Schneider. "Když jednou člověk významným ekonomem, tak už jím i zůstane," oponuje Tomáš Ježek.

Ve svých původních pracích Klaus se od roku 1965 specializoval na na problematiku makroekonomie, ekonomické rovnováhy, monetární politiky, inflace, porovnávání ekonomických systémů a dějin ekonomických teorií. Za své největší ekonomické vzory považuje Friedricha von Heyeka či Miltona Friedmana, který je duchovním otcem ekonomické školy monetarismu.


V posledních letech vydal řadu publikací pojednávajících o ekonomické reformě a hospodářské politice v transformačním období. V cizině je Václav Klaus vnímán i za silného kritika budování evropského superstátu, který omezuje národní suverenitu. Stejně kriticky glosuje i probíhající debaty o termínu zavedení společné evropské měny v České republice.

Návrat na domácí půdu
Václav Klaus studoval na VŠE v letech 1958 až 1963 obor zahraniční obchod. Na konci sedmdesátých let strávil studijní pobyty  v italské Neapoli a na Cornellské univezitě v USA.

V roce 1991 se habilitoval na Karlově univerzitě a o čtyři roky později byl jmenován profesorem pro obor financí na Vysoké škole ekonomické. „Budou z nás po letech opět kolegové a možná budeme mít i společnou kancelář,“ těší se na nový ‚přírůstek‘ v akademické obci Tomáš Ježek.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz