Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus bude učit své následníky

  1:00aktualizováno  1:00
Prezident Václav Klaus se v říjnu vrátí do prostředí, které mu je obzvlášť blízké. Hlava státu začne od začátku zimního semestru každé pondělí přednášet na Vysoké škole ekonomické v Praze kurz Principy ekonomického myšlení.

Klaus jako učitel | foto: Jan StrouhalMF DNES

Postaví se tak za katedru ve škole, kterou sám vystudoval a kde před deseti lety též získal profesorský titul.

"Jsem za to hrozně rád, pro studenty to bude fantastický zážitek," říká Tomáš Ježek, někdejší Klausův ministr privatizace a kolega z Prognostického ústavu.

Studenti se mohou většinou těšit na oblíbené Klausovy autory. V seznamu literatury nechybí autoři jako Friedman, Samuelson  či Holman, potřeba bude i sborníků Centra pro politiku a ekonomiku, které před lety zakládal.

Jaký je Klaus ekonom?
O tom, jaký je Václav Klaus politik, si za posledních šestnáct let udělal obrázek snad každý občan. Ale jaký je ekonom? „Nedaleko ekonomické teorie žiju i jako prezident,“ prohlásila hlava státu před rokem v ekonomickém rozhovoru pro MF DNES.

"Já mohu ubezpečit každého, a pánové kolem mi to potvrdí, že každou chvíli vidí v mé ruce sofistikovaný ekonomický žurnál plný grafických znázornění a matematických rovnic, v kterých si podtrhávám, dělám otazníky, vlnovky, vykřičníky," doplnil prezident.

Jako v politice, tak i v ekonomickém myšlení má Václav Klaus buď své skalní příznivce, nebo nesmlouvavé kritiky.

"Jaký on je ekonom, já prostě nevím," kontruje Ondřej Schneider z Ekonomického institutu Fakulty sociálních věd UK. "Za posledních patnáct let jsem od něj neviděl žádnou odbornou studii. Publikuje zkrátka v jiném spektru časopisů," dodává.

Podle něj za to může i skutečnost, že po roce 1989 se z Václava Klause stal politik, který musel řešit nové úkoly.

Dalším z tradičních kritiků prezidenta je i profesor na Michiganské univerzitě Jan Švejnar. Ten je znám jako kritik české cesty přechodu ke kapitalismu, kterou tehdy Klaus jako ministr financí a posléze předseda vlády zosobňoval.

Podle některých Klausových přívrženců je ale Švejnar spíš jeho politickým oponentem. Dokládají to i na skutečnosti, že se o něm po pádu druhé Klausovy vlády na podzim roku 1997 jeden čas uvažovalo jako o budoucím možném premiérovi.

Podle Petra Macha z Centra pro ekonomiku a politiku, které je Klausovi názorově velmi blízké, neobstojí ani Švejnarův argument, že Václav Klaus nepronikl do zahraničních ekonomických odborných ekonomických časopisů.

"Když jsem nedávno hovořil s nositelem Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1989 Robertem Mundellem, tak ten se mě optal: ´Kdo je Švejnar?´" říká Mach.

I jeho oponenti uznávají vysokou kvalitu starých teoretických Klausových prací.

"Řada jeho studií ze 70. a 80. let patří mezi to nejlepší, co bylo v té době napsáno," uvádí Pavel Mertlík, bývalý ministr financí v Zemanově vládě.

"Byl to pravděpodobně nejlepší náš ekonom do roku 1989," doplňuje Schneider. "Když jednou člověk významným ekonomem, tak už jím i zůstane," oponuje Tomáš Ježek.

Ve svých původních pracích Klaus se od roku 1965 specializoval na na problematiku makroekonomie, ekonomické rovnováhy, monetární politiky, inflace, porovnávání ekonomických systémů a dějin ekonomických teorií. Za své největší ekonomické vzory považuje Friedricha von Heyeka či Miltona Friedmana, který je duchovním otcem ekonomické školy monetarismu.


V posledních letech vydal řadu publikací pojednávajících o ekonomické reformě a hospodářské politice v transformačním období. V cizině je Václav Klaus vnímán i za silného kritika budování evropského superstátu, který omezuje národní suverenitu. Stejně kriticky glosuje i probíhající debaty o termínu zavedení společné evropské měny v České republice.

Návrat na domácí půdu
Václav Klaus studoval na VŠE v letech 1958 až 1963 obor zahraniční obchod. Na konci sedmdesátých let strávil studijní pobyty  v italské Neapoli a na Cornellské univezitě v USA.

V roce 1991 se habilitoval na Karlově univerzitě a o čtyři roky později byl jmenován profesorem pro obor financí na Vysoké škole ekonomické. „Budou z nás po letech opět kolegové a možná budeme mít i společnou kancelář,“ těší se na nový ‚přírůstek‘ v akademické obci Tomáš Ježek.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz