Prezident Václav Klaus vystoupil na konferenci ve Varšavě

Prezident Václav Klaus vystoupil na konferenci ve Varšavě | foto: Reuters

Klaus: Hospodářskou krizi způsobilo selhání vlády, ne nezdar trhu

  • 57
Podle prezidenta Václava Klause by bylo chybou snažit se konstruovat trhy. Na konferenci ve Varšavě věnované 20 letům ekonomické transformace v zemích střední a východní Evropy varoval před přílišnými zásahy státu do ekonomiky. Zdůraznil také, že hospodářská krize je způsobená selháním vlády, ne trhu.

Václav Klaus uvedl, že je nutné oddělit krizi, která se projevuje v krátkém a středním období a "samozřejmě dopadá na miliony lidí na celém světě", od dlouhodobé krize. "Hrozí nebezpečí, že dojde k přestřelení, k strašlivému přehnání zásahů státu do ekonomiky," zdůraznil Klaus. "Ono to tu krizi moc nevyřeší, ale hlavně to pokazí budoucnost celého světa a nás na předním místě," dodal prezident.

Současná krize podle něj není způsobená kapitalismem a konečně ani ne přílišným kapitalismem. "Příčinou je naopak nedostatek kapitalismu, potlačení jeho běžného fungování, zavedení politik, které se s kapitalismem neshodovaly, politik, které ho podrývaly," řekl Klaus.

"Jsme svědky selhání vlády, ne nezdaru trhu, jak se nám prostřednictvím médií snaží tvrdit někteří politici a jejich sympatizanti," uvedl prezident, jenž v 90. letech stál u ekonomické transformace v tehdejším Československu a později České republice.

Transformační proces byl podle Klause velmi křehkým mixem nevyhnutelně nedokonalého vytváření pravidel a institucí ze strany politiků na jedné straně a spontánního vzniku trhů na straně druhé.

Trhy se musí vyvinout

"Bylo by tragickou chybou a naprostým nepochopením smyslu a povahy tržní ekonomiky snažit se trhy konstruovat, jak tehdy mnozí chtěli. Trhy se nedají vytvořit, ty se musí vyvinout," prohlásil Klaus.

Připomněl také, že často bolestivý transformační proces nebyl laboratorním cvičením z ekonomie. "Nemohli jsme organizovat žádné experimenty a ani jsme to nezamýšleli, protože už jsme žili ve vysoce demokratickém prostředí. Nebyli jsme carové, králové ani žádní diktátoři. Naším cílem bylo minimalizovat náklady," dodal prezident.

Dále zmínil, že jedním z klíčových kroků bylo rychlé vytvoření nových ekonomických institucí, které by zaplnily vakuum vzniklé po socialistickém hospodářství. Odklad liberalizace a deregulace a vyčkávání na vznik perfektně připraveného souboru pravidel a institucí tržní ekonomiky by byla tragická chyba, konstatoval Klaus.

"Disputace o tom, co má přijít dřív - zda trh nebo tržní instituce - mi připomíná otázku, zda byla dříve slepice, nebo vejce. Museli jsme postupovat vpřed a pracovat na slepicích i vejcích zároveň," přirovnal prezident.

Klaus: Ve druhé dekádě přibylo regulace

Ve druhé části projevu prezident přirovnal první dekádu po pádu komunismu k cestě vzhůru. Přinesla podle něj více svobody, více demokracie, více tržního hospodářství, méně státních zásahů a méně regulace.

Druhé desetiletí považuje Klaus za cestu dolů: ubylo svobody, přibylo regulace, roste nedůvěra v trh. "Naprosto zásadním úkolem je před takovýmto chováním varovat," uvedl Klaus.

Společná evropská měna není podle českého prezidenta záchranou před finanční krizí. "Statistika Evropské komise ukázala, že ekonomika zemí eurozóny dopadá viditelně hůře než ekonomika celé Evropské unie, neboli země, které nejsou v eurozóně, které nemají euro, prožívají tuto krizi lépe," zdůraznil Klaus.

Polsko si v těchto dnech připomíná 20 let od konání prvních polosvobodných voleb, v nichž jasně zvítězilo protikomunistické hnutí Solidarita. Polské volby byly podle politiků a historiků inspirací pro převraty v okolních zemích.

,